li NIEUWS 17 HEROPSTART FABRIEK De chemiereus kreeg al spontane sollicitaties, maar gaat nu gas geven om 59 goed opgeleide mensen te vinden voor de heropening van de Bergse fabriek. We willen voorop blijven lopen met ontwikkelen van nieuwe producten kennis." Ook de ervaring bij het hui dige personeel en de redelijke 'ge zondheid' van de bestaande installa tie zijn redenen waarom Sabic koos voor haar Bergse locatie om de we reldproductie van plasticgrondstof PPE, veel gebruikt voor kunststof in de auto- en medische industrie, met 40 procent te verhogen. Bram van Veen, die de fabriek gaat leiden, schat dat nieuwbouw zeker twee jaar meer had gekost. „Zoiets groots zet je niet zomaar neer. Hier staat de basis nog, al moet alle beka beling worden vernieuwd." Volgens Ronald van Zijp, manager over alle chemische activiteiten op de Bergse locatie, blijft zo'n 95 procent staan. ,,De rest wordt toegevoegd of veranderd. Door de snelle oplevering kunnen we eerder op de groeiende vraag inspelen." De Bergse economiewethouder Barry Jacobs, vergezeld door enkele ambtenaren, voelt zich prima thuis op de steiger. Als oud-officier - Ja cobs diende in Afghanistan en Irak - is hij wel wat gewend. Bovendien werkte hij zes jaar bij Sabic. ,,We zijn blij dat een van de grootste werkge vers in onze gemeente zo zijn nek uitsteekt. Op eigen terrein, want be- drijfsgrond is schaars. En dit is goed voor de werkgelegenheid." Nu telt de Bergse Sabic-site zo'n 1200 banen bij de acht fabrieken die grondstoffen of eindproducten ma ken, en bij de technologie- en inno vatie-afdeling. ,,Bij ons werken men sen van erg diverse achtergronden en niveaus'', zegt Ana Maria Acevedo, manager van de fabrieken die plastic korrels, films en platen maken. ,,We willen voorop blijven lopen met het ontwikkelen van nieuwe producten." De heringebruikname van de PPE- fabriek levert 59 arbeidsplaatsen op. ,,Ruim 600 van onze 1200 mensen werken in de fabricage, dus daar is sprake van 10 procent groei'', stelt Van Loon. Van Veen zoekt een dwarsdoor snede in onderwijsland. ,,Van mbo-3 tot academici, van operationeel ni veau tot engineering." Zo'n 35 van de 59 nieuwkomers be landen op de productievloer. ,,We zijn 24 uur per dag, 365 dagen per jaar in operatie, dus hebben we vijf ploe gen nodig'', aldus Van Veen. ,,Dat wordt een mix van routiniers en SABIC schoolverlaters, maar ook midcar- reer-mensen die al een goede baan hebben. Voor techneuten is zo'n op start begeleiden een unieke kans." Sabic kreeg al spontane sollicita ties, maar gaat nu gas geven met een wervingscampagne. ,,Medio 2019 willen we op volle sterkte zijn'', zegt Van Veen. Tot de productiestart be gin 2020 wordt er gesleuteld en ge traind. ,,Eerst oefenen met koud wa ter, dan warm water, en tenslotte met de grondstoffen waar PPE-poe- der van gemaakt wordt. Dat gaat di rect naar klanten, of we maken er zelf korrels van die als halffabricaat wor den verkocht." Volgens Van Zijp jaagt vooral de zonnepanelenproductie de vraag naar PPE op. ,,Maar ook complexe componenten in cv-ketels die vroe ger uit brons bestonden, worden nu in kunststof uitgevoerd'', vult Van Veen aan. ,,En om elektrische auto's lichter te maken, worden ook raam- stijlen met PPE gemaakt." Dat wordt verder toegepast in onder meer spat borden, dashboards, raamkozijnen, of kabels en printplaten in elektro nica. Hoewel de focus nu ligt op 59 func ties voor de PPE-fabriek, kijkt Sabic qua werving al verder. ,,We zijn trots op de betrokkenheid van ons perso neel'', vertelt Van Loon. ,,Ze blijven vaak lang in dienst, er is weinig ver loop. Maar de komende twaalf jaar gaat er zo'n 30 procent met pensioen. Daar moeten we op inspelen." Wethouder Jacobs, ook belast met onderwijs, helpt graag. ,,Zoals speed- dates voor Sabic, want de arbeids markt is nu schaars qua vapro B- en C-operators. Op de langere termijn willen we samen met scholen en be drijven initiatieven rond techniek koppelen om goed geschoolde jonge ren aan de regio te binden." De dalende vraag dwong chemiereus Sabic in 2014 tot sluiting van de fabriek in Bergen op Zoom die de basis grondstof PPE maakt voor de produc tie van kunststoffen. Nu met name de markt voor zonnepanelen groeit, steekt het concern tientallen miljoe nen in het heropstarten van de in stallatie die in 2020 weer volop plas tic korrels moet fabriceren. Sabic zoekt dan ook naarstig naar 59 goed opgeleide nieuwe werknemers. Het megaproject staat letterlijk in de steigers op het 200 hectare grote terrein van Sabic bij de Theodorus- haven, waar de Saoedische chemiegi- gant een eigen grondstoffenhaven heeft. Rond twee enorme destillatie kolommen torent een stellage 48 me ter boven het landschap uit. De fabriek uit de jaren tachtig is sinds 2014 buiten gebruik. ,,En hoe wel het hoogwaardig materiaal is, moet alles opnieuw grondig geïn specteerd worden", vertelt perso- neelsmanager Eric van Loon tijdens de klim naar de bovenste etage. Het weidse uitzicht doet de snijdende wind vergeten. ,,Kijk'', wijst Van Loon. ,,Zo'n roes tige leiding moet vervangen worden. Of neem die grote ketel daar. Via de mangaten is er personeel ingekropen om de binnenzijde te onderzoeken. Zelfs gepensioneerde medewerkers zijn teruggekomen, vanwege hun zaterdag 26 januari 2019 Sabic slaat de vleugels weer uit - Ana Maria Acevedo, manager De fabriek waar kunststoffen werden gemaakt, stamt uit de jaren tachtig en staat nu weer in de steigers. FOTO'S MARCEL OTTERSPEER/ PIX4PROFS Sabic is het grootste beursgenoteerde be drijf van Saoedi-Arabië en na BASF, Dow en ExxonMobil het vierde chemieconcern ter we reld. Sabic nam in 2007 General Electric Plas tics in Bergen op Zoom over. Wereldwijd telt Sabic 34.000 werknemers op 64 grote productie sites, waarvan zeven in Europa. In Bergen wer ken 1200 mensen. De PPE-fabriek die in 2020 heropgestart wordt, stamt uit de jaren tachtig en sloot in 2014. De Bergse site telt acht fabrieken die grondstoffen als PPE maken, maar ook eind producten, vooral plas tickorrels. Die kunststoffen worden mede toege past in de medische, auto- en zonnepane lenindustrie. Peter de Brie Bergen op Zoom Sabic is een Saoedisch bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 145