Gemeenteraad Terneuzen dubt over volledig vuurwerkverbod Archief Hulst koopt collectie over Tachtigjarige Oorlog 7 CARNAVAL VERENIGING VIERT JUBILEUM^ Veel carnavals clubs zitten verlegen om aanwas. De Gabbepappers straalt juist één en al jeugdig elan uit. Carnavalsvereniging De Gabbepappers in Sas van Gent bestaat uit slechts zes leden, allemaal jongens van 19 en 20 jaar. Vandaag viert zij zelfs al het elfjarig bestaan. Een jubileum in de carnavalswereld. Jarno Berkhout is 20 jaar oud, maar wel de nestor onder deze jongelingen. Samen met zijn ma ten timmert hij sinds 2008, toen de vrienden dus negen jaar jong waren, een creatie in elkaar om aan te sluiten in de stoet van de Betekoppen. „Carnaval is ons met de paplepel ingegoten. Met be hulp van onze ouders startten we het clubje op", vertelt Jarno. ,,Na een beetje brainstormen rolde verenigingsnaam 'De Gabbepap pers' uit de bus. Het 'Spookhuis' was ons eerste wagentje. Verder leefden we ons lekker uit op het limonadebal." Bier Elf jaar later behoren De Gabbe- pappers tot de volwassen leut- vierders. Geen limonade meer maar plezier met bier. Opmerke lijk is wel dat eventuele vriendin nen zich geen Gabbepapper mo gen noemen. ,,Dat geeft alleen maar onrust", vinden ze. Als klein clubje doen ze in de Sasse optocht een gooi naar de prijzen in de categorie Groepen B (volwassen loopgroepen). Dat houdt in: het bouwen van een klein, niet gemotoriseerd wagen tje dat verder carnavaleske uit straling krijgt door bijvoorbeeld een dansje. ,,Deze categorie ligt ons wel", vult Bas Bleijenberg aan. ,,Zo'n drie avonden per week vanaf eind december klussen we in bouwlocatie De Leutfabriek. Vorig jaar scoorden we met 'De raftboot' de eerste en ook de leu- tigste prijs. Een uitdaging om dit jaar net zo goed voor de dag te ko men." En het thema ,,Laten we het er maar op houden dat we ons Als pubers van zo'n jaar of vijftien waren we de limonadebals ontgroeid dit jaar op glad ijs bevinden." Veel bouwers zoeken na een avondje labeur meestal nog even hun clublokaal op voor een afzak kertje. De Gabbepappers verza melen dan aan de bar in café De Rijnvaart. Een kroeg waar ze spe ciale herinneringen aan hebben. Jarno: ,,Als pubers van zo'n jaar of 15 waren we de limonadebals dui delijk ontgroeid en probeerden we al voorzichtig een café binnen te sluipen. Lekker meefeesten met de grote mannen. We hadden de deurklink van De Rijnvaart amper vast of de kroegbaas gooide de deur voor onze neus weer dicht. Later, toen we wel de caféleeftijd hadden, bood hij zijn excuses aan en onder het genot van een pintje haalden we De Rijnvaart als clublokaal en tevens goede sponsor binnen." Feestavond Vandaag wordt in De Rijnvaart in Sas van Gent het jubileum ge vierd met vanaf 20.00 uur aller eerst een receptie en daarna een knallende feestavond met live muziek. HULST Het Hulster gemeente archief is een groot stuk streek geschiedenis rijker. Er zijn zo'n zestig historische prenten, teke ningen en kaarten over de Tach tigjarige Oorlog aangekocht. De aanwinsten komen uit de verzameling van wijlen Wim Gielen uit Hulst. Hij verdiepte zich in het Reynaertverhaal, maar was daarnaast ook geïnte resseerd in de geschiedenis van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente Hulst had veel inte resse in zijn collectie over de Tachtigjarige Oorlog. Die woedde tussen 1568 en 1648 en werd voor een belangrijk deel uitgevochten op het grondgebied van de gemeente Hulst. In de aangekochte stukken zit ten prenten, die het verhaal van aanvallen op de stad vertellen. Ook zijn er prenten van veldsla gen, plattegronden van verdedi gingswerken, afbeeldingen van penningen die werden geslagen ter ere van een militaire over winning en landkaarten van on der meer het Graafschap Vlaan deren, waar Hulst bij hoorde. De aanwinsten over de Tach tigjarige Oorlog zijn te zien in het archief in het stadhuis, van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Een flinke minderheid tekent zich af voor zo'n verbod. ,,We willen er over meedenken", aldus raadslid Dick Oggel van TOP/Gemeentebe langen, met zeven van de 31 raads- zetels de grootste partij in Terneu- zen. Hij noemt als alternatief een centrale, gecontroleerde vuurwerk show, in overleg met dorps- en stadsraden. Vijf andere partijen met samen zes zetels, GroenLinks, Christen Unie, Sociaal Terneuzen, D66 en SGP, zitten ongeveer op dezelfde lijn. ,,Hoe eerder er een vuurwerk verbod komt, des te beter", stelt SGP'er Sam Verhelst. ,,Ondanks de vuurwerkvrije zones die we sinds 2017 in Terneuzen hebben, blijft vuurwerk veel overlast veroorza ken. Het is een traditie waar we van af moeten." Een meerderheid van CDA, PVV, PvdA, VVD, 50Plus en SP, goed voor achttien zetels, denkt er (nog) anders over. CDA en 50Plus willen uitbreiding en betere handhaving van vuurwerkvrije zones. SP wil eerst de bevolking raadplegen. Op- merkelijk eensgezind zijn PVV en PvdA in Terneuzen voor behoud van 'de Nederlandse folklore met oud en nieuw. PvdA'er Laszlo van de Voorde: ,,Niets is toch zo leuk als het zelf afsteken van vuurwerk. Il legaal vuurwerk is hét probleem. Pak dat aan." Verdeeld Op voorstel van burgemeester Jan Lonink komt er voor de zomer een uitgebreid vuurwerkdebat in de Terneuzense raad. Landelijk zit een vuurwerkverbod er vooralsnog niet in. De regering Rutte is verdeeld en wil er niet aan, maar zette eind vo rig jaar wel de deur open voor ge meentelijke vuurwerkverboden. zaterdag 26 januari 2019 De Gabbepappers elf jaar jong Edy de Witte Sas van Gent - Jarno Berkhout, Gabbepapper Een discussie over een algeheel gemeentelijk vuurwerkverbod voor particulieren is losgebar sten in de Terneuzense gemeen teraad. Harmen van der Werf Terneuzen 1/ Bas Bleijenberg en Jarno Berkhout zijn bezig met het bouwen van hun carnavalswagen. Hun vereniging De Gabbepappers viert vandaag een jubileum. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143