'Schouwen is toe aan derde broodfonds' Watersnoodmuseum krijgt van gemeente een duwtje in de rug Alternatieve verzekeringen Ria Geluk trekt van leer tegen gemeente over schuur 6 Michiel Bouwman Zierkzee Kort door de bocht is een brood fonds een alternatief voor een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Deelnemers leggen maandelijks een bedrag in. Wordt één van hen ziek, dan krij gen ze maximaal twee jaar lang geld uit dat potje. Hoeveel, dat hangt dan weer af van hun inleg. ,,Maar die inleg is lager dan bij een normale verzekering", legt Jaap Klok uit. ,,En je raakt je inleg niet kwijt als je er geen beroep op doet. Bovendien stopt het broodfonds niet als je 60 of 65 bent. Het heeft geen einddatum. Stap je er toch uit, dan krijg je je deel dat niet gebruikt is terug." Aanvragen Klok exploiteert een zeilschip en is voorzitter van het broodfonds Schouwen-Duiveland. Hoewel pas op 1 augustus vorig jaar opgericht, zit het nagenoeg vol. ,,Maar we krij gen nog bijna wekelijks aanvragen van mensen die aan willen sluiten", zegt Klok. „Schouwen is toe aan een derde fonds." Niet vrijblijvend Hij benadrukt dat 'zijn' broodfonds niet vrijblijvend is. Een van de doel stellingen is dat de ondernemers el kaar beter leren kennen. Jaap Klok: ,,Het is natuurlijk wel fijn als je weet aan wie jouw geld besteed wordt. En dat mensen het j e gunnen als jou wat overkomt. Het is een sociaal initiatief. Na de start bijeenkomst hebben we iedereen Het is natuurlijk wel fijn als je weet aan wie jouw geld besteed wordt. En dat mensen het je gunnen als jou wat overkomt. Het is een sociaal initiatief uitgenodigd in het café. Daar heb ben we in kleine groepjes gepraat. Eén van de onderwerpen was het vertellen van je grootste onderne mersblunder. Geeft gelijk stof tot praten." Wendy Wagenmakers Scharendijke ,,Het is maar goed dat we zo'n goede pers hebben op dit ei land", zo sprak zij de lokale poli tici donderdagavond toe, ,,an- ders hadden we geeneens gewe ten van uw voornemen om de Napoleonschuur te slopen. U hebt ons platform nota bene zelf ingesteld, maar we worden ner gens bij betrokken. Dat stelt ons zwaar teleur." Over de Napoleonschuur was Geluk helder: die mag absoluut niet plat. ,,We hebben in Zierik- zee 380 gemeentelijke monu menten, buiten Zierikzee maar zeven. Deze schuur is daar één van. De schuur is uniek. De enige andere in Nederland, in Amerongen, is helemaal opge knapt. Dat is nu een designho tel." Monumentendag Als voorzitter van het erfgoed platform heeft Ria Geluk ervoor gezorgd dat de landelijke Monu mentendag dit jaar opent in Zie- rikzee. ,,Moet ik dan vertellen dat wij één van onze meest bijzon dere monumenten gaan slopen? Dat kan toch niet?" Wendy Wagenmakers Ouwerkerk De champagne kan worden ont kurkt, de aannemer gebeld: de ge meente Schouwen-Duiveland draagt bij aan de aankoop van het naastgelegen restaurant, het zoge noemde Vijfde Caisson, voor het Watersnoodmuseum in Ouwerk- erk. Om de doorontwikkeling van het museum een extra duwtje in de rug te geven, geeft de gemeente eenma lig 300.000 euro én staat ze garant voor een lening van 1,2 miljoen euro bij de Waterschapsbank. Dat het Watersnoodmuseum voor de rest van het benodigde geld - in totaal is 2,5 miljoen nodig - aan klopt bij andere subsidieverstrek kers, kan rekenen op respect van de Schouwse raadsleden. Zij zien het plan om het museum door te ont wikkelen van nationaal naar inter nationaal kenniscentrum voor kli maatverandering, helemaal zitten. Ook het begrip 'verduurzaming' viel in de smaak. Wel hadden sommige raadsleden moeite met de snelheid waarmee zij dit besluit moesten nemen. ,,Het democratische proces wordt zo een knap eind ingekort", mopperde Je buurman kun je maar één keer kopen. En dan moet je snel handelen Sandra Fontein van D66. Je buurman kun je maar één keer kopen, zei wethouder Jacqueline van Burg. ,,En dan moet je snel han- delen. We begrijpen dat dit voor u niet prettig is. Dat is het voor ons ook niet. Maar we hebben geen keuze." Het is steeds drukker in het Wa tersnoodmuseum. Het museum ontbeert nu een goede ruimte waar specifieke inleidingen of work shops kunnen worden gegeven. Dat kan mooi in het Vijfde Caisson, waarvan de bovenste verdieping bovendien uitkijkt over de Ooster- schelde. De brasserie beneden wil het museum zelf gaan runnen. Boven wil het 'zilte diners' gaan aanbie den, in samenwerking met cate raars. Gehoon fersOOnf^ 1 w r www.joosse.nl IN DE REGIO Winterfeest Repair Café Spijkerschrift Concert Koorkerk MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 26 januari 2019 SD Broodfondsen slaan aan op Schouwen-Duiveland. De twee bestaande fondsen zitten vol, en volgens ondernemer en voorzit ter Jaap Klok is de tijd rijp voor een derde. - Jaap Klok, voorzitter broodfonds Schouwen- Duiveland In een uiterste poging de Na- poleonschuur in Scharendijke te redden van de ondergang heeft Ria Geluk, als voorzitter van het Erfgoedplatform, een tirade afgestoken tegen het Schouwse gemeentebestuur. -Jacqueline van Burg, wethouder JOOSSE JOOSSE m ACCOUNTANTS - personeelsdiensten BELASTINGADVISEURS Accountancy Bedrijfsadvies Salarisverwerking Detachering Belastingadvies Loonadvies Online diensten Belastingaangiften HR Diensten 1 T 0118 612 774 I 0118 583 OIO E mlddelburq^joosse.nl E oostkapclle1fjoo5se.nl KOUDEKERKE In Koudekerke wordt vandaag het Kou'kerks winter feest gevierd. Er is een verwarmde tent waar diverse activi teiten plaatsvinden. Er is live muziek, stands met eten en kinderen kunnen ponyrijden. Belang stellenden zijn van 15.00 tot 23.00 uur welkom op het par keerterrein van de Couburg in Koude- kerke. MIDDELBURG Vandaag wordt er van 10.00 tot 14.00 uur een Repair Café gehouden in de Kruitmolen in Mid delburg. Hier wor den kapotte spullen en apparaten gere pareerd. Voor de re paratie worden al leen de materiaal kosten betaald. VLISSINGEN In De Herberg in Vlissingen wordt morgen een boek bespreking gege ven over Spijker schrift van Kader Abdolah. Het boek speelt gedeeltelijk in Iran, in de over gangstijd van de sjahs naar de aya tollahs. Neeltje Kö- ther vertelt erover. Om 15.00 uur is ie dereen welkom. Toegang is gratis. MIDDELBURG Sopraan Priscilla van der Feen en pi anist Rien Balke nende geven mor gen om 15.30 uur een concert in Mid delburg. Er worden onder meer werken gespeeld van Oli vier Messiaen, Ge orge Crumb en Charles Ives. Het concert begint om 15.30 uur in de Koorkerk te Middel burg. De entree is gratis. ZEEAREND GESPOT ZIERIKZEE Roofvogels ziet Helma Kloet genoeg aan de Bettewaardsewijk in Zierikzee waar ze woont. Maar een zee arend zag ze er niet eerder. ,,Hij kwam aangevlogen en ging rustig in een boom zitten. Daarna streek hij neer in een wei land." Gelukkig had Kloet, zoals altijd tijdens een wandeling, haar camera bij zich. ,,Mijn man ziet ze weleens bij het Zoom meer, waar hij vaart, maar hier op het eiland worden ze ei genlijk nooit waargenomen. We wisten niet wat we zagen, zo'n indrukwekkend dier en zo dichtbij." foto helma kloet BURGH-HAAMSTEDE Atelier en beeldentuin Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open atelier; Sportcentrum Westerschou- wen, 13.00 uur: Aemstie Alive Kidsparty, 20.30 uur Aemstie Alive; DREISCHOR Proeflokaal de Kleine Schorre, 15.00 uur: Winterrondleiding; NIEUWERKERK Ons dorpshuis, 20.00 uur: Dansavond; RENESSE Dorpshuis, 20.15 uur: Camaret- ten Finalistentour; ZIERIKZEE FiZi, 15.00 uur: Bohemian Rhapsody, 20.00 uur: Robin Hood; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevangenis van Zee land; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling De Zeeuwse keuken - Eten in de Gouden Eeuw; BURGH-HAAMSTEDE Atelier en beeldentuin Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open atelier; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10.00-11.30 uur: Kerkdienst Christengemeente; Driekoningenkerk, 15.00 uur: Houblon Ensemble; SIRJANSLAND Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Crèche van de kerk, 11.30 12.30 uur: Zondagsschool; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Asterix - Het geheim van de toverdrank, 20.00 uur: Bohemian Rhap sody; Stadhuismuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling De Zeeuwse keuken - Eten in de Gouden Eeuw; ZONNEMAIRE D'Ouwe Smisse, 14.30 uur: Oase Combo Franse kroeg- muziek oude stijl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137