Tientallen wachttorens boden bescherming tegen stammen Speldenkussen Uit Thuis Het dorp Ushguli, een dagtocht lopen van Mestia, lijkt wel een reuzenspeldenkussen. Tussen de huizen en hutten staan tien tallen wachttorens die zijn op genomen op de Werelderf- goedlijst van UNESCO. De ste nen staken, gebouwd tussen de 9de en de 12de eeuw, boden be scherming tegen invallen van islamitische stammen uit buurlanden Dagestan en Tsjetsjenië. Vlak boven U shguli ligt het 12de-eeuwse Klooster van de Heilige Maria, een van de veer tig kloosters die Georgië telt. Andere beroemde voorbeelden zijn David Gareja, Gelati en Tsminda Sameba. Pal erachter ligt een imposante bergketen, met de Shkara (5201), Georgië's hoogste berg. De Shkara herbergt een gletsjer die via een langgerekt rivierdal in een dag te voet te bereiken is. Wegens tijdgebrek lopen wij alleen een stuk langs de snelstromende, groengrijze rivier. Terug in het dorp begroet Ilia een oude bekende: Tsiala Margvelani (78), een oma met een stralende lach en die prood hennahaar. Ze vertelt over barre winters waarin in sneeuwen de normaalste zaak is. En over haar overleden man, de huisarts van het dorp, die gratis hulp verleende aan wie het niet kon betalen. ,,Volgende week vieren we het huwelijk van mijn kleinzoon. Jullie zijn van harte welkom!" bjgg V -Sor Vliegen Georgian Airways vliegt rechtstreeks naar Tbilisi. Tickets vanaf 350 euro. Praktisch Georgië telt 3 miljoen inwoners, de helft woont in hoofdstad Tbilisi. De munteenheid is de lari. Overnachtingen Hotel Rooms in Tbilisi is opgetrok ken uit glas en hout. Kababoni Bouti que Hotel in Sigh- naghi biedt uitzicht over wijngaarden en het stadscentrum. In Mestia is Nino Ratiani's Guest house de plek waar reizigers samen komen. Lokaal vervoer Door het hele land rijden minibussen, genaamd mar- schrutkas. Een auto huren, eventueel met een gids, is aan te bevelen. Eten en drinken Restaurant Black Lion in Tbilisi serveert heerlijk rundvlees in wal notensaus; The Pheasant's tears in Sighnaghi schenkt uitstekende wijn; Bar Laila in Mestia heeft elke avond traditionele live muziek. Zwemmen Georgië ligt aan de Zwarte Zee, Batumi is een bekende badplaats. (Reisreportages kunnen deel zijn ge sponsord. Sponsors hebben geen in vloed op de tekst en vormgeving). ZATERDAG 26 JANUARI 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129