Berg der talen Wijnparadijs Eind 2017 ontdekten archeolo gen 8000 jaar oude overblijf selen van wijnbouw in twee Georgische dorpen. Daarmee heeft Georgië 's werelds oudst bekende wijncultuur. Onder weg naar Kathetië, de be roemdste wijnstreek, moet Ilia regelmatig afremmen voor paardenkarren of overstekende koeien. In slaperige dorpen bieden oude dametjes op om gekeerde emmers aardappels, pruimen of knoflook te koop aan. Een paar maal passeren we gigantische Sovjetfabrieken, spookachtige betonskeletten met inzakkende daken en in gegooide ruiten. De wijnboerderij Khareba, nabij het stadje Kvareli, kijkt uit over rijen wijnranken. Naast een openluchtrestaurant ligt de ingang van een bijna 8 kilometer lang tunnelcomplex. Langs de muren liggen, bestoft en wel, 26.000 flessen wijn te rijpen. Een gids vertelt over de traditionele manier waarop Georgië wijn produceert: na het pletten van de druiven ver dwijnen sap, vellen en pitten in grote lemen potten, qvevri's. De wijn die dat oplevert is troebel van kleur en rijk van smaak. Neem de rosé genaamd Poly phonic, die volgens de serveer ster liefst 417 druivensoorten herbergt. Georgië is onlosmakelijk verbonden met de Kaukasus, de bergketen die het gehele noorden van het land beslaat. Een bekende uitvalsbasis voor bergwandelaars is Mestia, een bergdorp op 1500 meter hoogte tegen de grens met Rusland dat dienst doet als hoofdstad van de bergprovincie Svanetië. De acht uur lange autorit vanuit Tbilisi vult Ilia met kleurrijke verhalen over mythische koninkrijken, stammenmigraties en legen darische veroveraars. Prometheus, de Griek die het vuur stal van de goden en daarvoor eeuwig aan de ketting moest, zou zijn straf hebben ondergaan in de Kaukasus. Ilia: ,,Kaukasus betekent 'berg der talen'. Er leven ruim vijftig verschillende volkeren. Ooit gehoord van Kabardijnen, Tsjerkessen ofDargiërs?" D e ontbijtzaal van het hotel biedt de volgende ochtend uitzicht op de eeuwig besneeuwde berg Tetnuldi. Die is met 4858 meter hoger dan de Mont Blanc (4804m). Als we omhoog hiken naar de drie Koruldi- bergmeren, een van meerdere klassieke dagtochten, ontvouwen zich nog meer prachtige panorama's. Zoals de dubbele piek van de U shba (4690m) en de rafelige rotspieken rondom de Chalaadigletsjer. De meren zijn weinig meer dan poelen blauw zwart water, maar daar maalt niemand om in zo'n omgeving. 40 Reizen *3--=; j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128