Op de warmwaterbronnen zijn badhuizen gebouwd tei Warme plek Kerken en kastelen I «<>«-. KfiPI «><^J - Middenin Tbilisi ligt een verrassing die je eerder in een natuurgebied verwacht: een rotskloof die uitmondt in een tientallen meters hoge water val. Leghvtakhevi, ofwel 'vij- genkloof vanwege de vijgen bomen die er groeien, hoort bij een netwerk van warmwater bronnen die de stad haar naam gaven. Tbilisi betekent 'warme plek'. ,,In de 7de eeuw bouw den binnenvallende Arabieren badhuizen op die bronnen", vertelt gids Ilia Lekishvili als we bij zijn favoriete badhuis binnenstappen: Gulo's Ther mal Spa. De bakstenen koepels herbergen elk een sauna, stoombad en zwembad met mineraalrijk water. Na afloop serveert een grijsaard appel thee, zoals dat ook gebruikelijk is in hammams in Turkije. Rondom de badhuizen ligt Tbilisi's islamitische wijk - ongeveer 10 procent van de Georgiërs is moslim. Door kronkelstegen loopt Ilia naar de Jumah Moskee, Tbilisi's enige islamitische gebedshuis dat nog in gebruik is. De voor gevel is betegeld met mozaïek in alle tinten blauw. Sjiitische en soennitische moslims, in andere landen vaak gezworen vijanden, bidden er schouder aan schouder. Georgië is bezaaid met zo'n zeshonderd kerken. Bijzonder zijn de Alaverdi St. Georgekathedraal in de stad Telavi en de Kerk van de Aartsengelen in de ruïnes van de voormalige hoofdstad Gremi. De Mete- khikerk in hoofdstad Tbilisi stamt uit de 5de eeuw na Christus, de periode waarin het Georgische christendom een aparte zuil werd van de oosters-orthodoxe kerk. Ilia opent de deur van het vierkante natuur stenen gebouw. Binnen is een dienst gaan de. Te midden van wolken wierook zingen gehoofddoekte vrouwen liederen op klaag lijke toon. In het schemerdonker branden mannen kaarsen, terwijl ze voor iconen ge beden prevelen. Kruizen slaan de gelovigen andersom dan katholieken: eerst raakt hun hand de rechterschouder, dan de linker. Georgië's ruim honderd kastelen zijn erfenissen uit de strijd met Perzische, Ara bische, Ottomaanse en Russische invallers. Zo bouwden Perzen in de 4de eeuw het machtige Narikalafort op een heuveltop boven Tbilisi's stadscentrum. Je kunt er komen met een gondelbaan die vertrekt vanuit het Rikhepark, langs de Mtkvari- rivier. Boven verkoopt een monnik met een lange grijze baard rode wijn in colaflessen. ,,Die maken hij en zijn broeders in het Be- thaniaklooster, ten zuidwesten van Tbilisi", zegt Ilia als hij even later over de muren van het fort loopt. I «c>c: I AO O >0.^0< J VOOtÊ ;*i i ZATERDAG 26 JANUARI 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 127