oeveel vrienden heeft zelf noa? Het best geteste netwerk. Met de Huawei Mate2Ó en Mate20 Pro. kpn EUWS 11 Alleen onder 80-plussers geen terugloop De strijd tegen nepnieuws zal voortdurend moeten doorgaan Voor artiesten, media en pr is Instagram nu het eerste platform Nederlandse gebruikers van Facebook lopen voor het eerst met honderdduizenden weg. En het sociale netwerk heeft meer zorgen: privacy- waakhonden en politici broeden op hoge boetes en strengere wetgeving voor social media. Het vertrouwensprobleem ontleed. Natuurlijk is Facebook met dik 10 miljoen Nederlandse gebruikers nog altijd een socialmedia-reus. En nee, met dochterbedrijven In- stagram en WhatsApp hoeft het concern heus niet te vrezen voor een faillissement. Dus bij Face- book-ceo Mark Zuckerberg zal niet snel het angstzweet uitbreken, nu bekend is dat vorig jaar 640.000 Nederlandse Facebookgebruikers de benen namen. Dit blijkt van daag uit het Nationale Social Me dia Onderzoek 2019 van Newcom. Maar toch moeten de re denen waarom Nederlanders het platform verlaten, zorgwekkend zijn voor wat nog altijd het vlag genschip is van het concern. Om positief te beginnen: er is een klein Hollands lichtpuntje voor de geplaagde topman Zuckerberg. Uit het onderzoek van Newcom blijkt dat er één leeftijdscategorie is waarbij het aantal gebruikers mét serieus terugloopt: de 80-plussers. Ruim 28 procent van deze senio ren gebruikt Facebook, nog even veel als een jaar eerder. Maar bij alle andere leeftijds groepen loopt het gebruik (fors) terug. Voor tieners was het Face- bookfeestje een jaar geleden al praktisch over, toen nog maar 43 procent van de 15- tot 19-jarigen dagelijks op het platform zat. Dat percentage daalt nu verder, naar 30 procent. Belangrijkste redenen: het is domweg 'te saai' in hun tijdlijn. Er komt te weinig interessants voor bij, het netwerk is niet spannend. Veelgehoorde kreet onder pubers: ,,Mijn ouders zitten erop." Wat zo veel betekent als: rap wegwezen. Zij kiezen nu voor Instagram. Facebook lijkt in Nederland dus definitief over zijn hoogtepunt heen. Maar dreigt daarmee ook het Hyves-scenario? Dat Nederlandse platform had ooit meer dan 10 mil joen gebruikers, maar stierf een stille dood, de stekker ging eruit in 2013. ,,Facebook heeft natuurlijk een veel sterkere positie dan Hy- ves'', zegt onderzoeker Hans Hoekstra van Newcom. ,,En dus heeft het veel meer slagkracht. Maar we weten ook dat het heel rap gaat in de wereld van social media, het schuift snel. Let wel: Hyves had alleen het probleem van concurrerende social media die leuker waren. Facebook heeft daarbovenop ook nog een groot vertrouwensprobleem.'' Gelukkig voor Zuckerberg maakt Instagram, ook onderdeel van zijn imperium, erg veel goed: 'Insta' stijgt naar bijna 5 miljoen gebruikers (plus 20 procent in een jaar tijd). ,,Voor veel artiesten en mensen die in de pr en media wer ken, is Instagram inmiddels het belangrijkste platform", merkt so- cialmedia-expert Jaap van Zessen van deze krant. ,,Daar halen ze het meeste bereik.'' En in tegenstelling tot Facebook heeft Instagram een bijna automa tische magnetische werking: met Instagram Stories verdwijnen be richten met foto's ofvideo bijvoor beeld automatisch binnen 24 uur. ,,Als je die vandaag niet checkt, ben je morgen te laat", zegt Van Zessen. Terwijl je Facebook gerust een dag of twee kan negeren. Een op de vijf afhakers klaagt over nepnieuws op Facebook. Nep- of 'pulpnieuws' is moeilijk te bestrij den. Berichten als 'vrouw baart in een keer elf baby's' en 'kamerplant doodt kinderen binnen één mi nuut' scoren als een tierelier, blijkt deze week uit nieuw onderzoek van de Universiteit Leiden. Facebook gaat de strijd tegen nep- en pulpnieuws wel aan, merkt ook de Belgische professio nele nepnieuwsjager Maarten Schenk. ,,Dat zagen we laatst ook bij de ontmaskering van een grote Macedonische nepnieuwsclan. Door de digitale detectie en sa- menwerking metfactcheckers kon Facebook hen echt pijn doen. Veel van hun berichten kwamen er niet meer door. Dat is winst. Zoals de strijd tegen virussen of spam- mails zal ook het aanpakken van nepnieuws moeten doorgaan." Een flink deel van de afhakers geeft gebrek aan vertrouwen als reden. Dat komt niet uit de lucht vallen. 2018 ging bij Facebook de boeken in als publicitair rampjaar, met grote datalekken (Cambridge Analytica) en schandalen rond nepnieuws en inmenging in ver kiezingscampagnes. Facebook-ceo Mark Zuckerberg nam maatregelen en ging op mea- culpatour door de VS en Europa, maar privacywaakhonden en wet gevers in Washington en Brussel broeden nog altijd op fikse boetes en striktere (privacy)regels. Zo hangt Facebook volgens pers bureau Bloomberg nu een record boete van de Amerikaanse toe zichthouder boven het hoofd. Di verse politici en experts blijven sceptisch. Maar de oproepen om techgiganten als Facebook ver plicht op te splitsen, of om alterna tieve, betaalde platformen in te voeren, lijken weinig kansrijk. cashback* jëê kpn.com www.dejongintra.nl/busreizen de Jong Intra vakanties Met gegarandeerde vertrekken zaterdag 26 januari 2019 GO Facebook Niels Klaassen Rotterdam 'Andere social media zijn leuker' (20 procent van de vertrekkers) -Maarten Schenk, nepnieuwsjager 'Er is te veel nepnieuws' (19 procent) - Jaap van Zessen, social-media-expert 'Ik vertrouw het platform niet' (30 procent) HUAWEI Mate20 *Cash back €100,- op de Huawei Mate20 en 125,- op de Huawei Mate20 Pro. Actie geldig van 21 januari t/m 28februari 2019. Vliegreizen vanaf 359 p.p.' vanaf 439 p.p.' vanaf 489 p.p.' Busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Verre reizen Steden reizen Reissom exd. 19,50 neserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Historisch Praag 6-daagse busreis reiscode: efpraO! Historisch Krakau 8-daagse busreis reiscode: efkauO! Historisch Wenen 8-daagse busreis reiscode: efwen03

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11