Ongelukken MONICA Alert zijn op de snelweg is niet een van Monica's sterke punten, weet ze van zichzelf. toe krijg ik alleen maar positieve reacties. En ik ben er ook geen mindere advocaat door geworden - integendeel. Als je dichter bij je gevoel staat, sta je ook meer open voor anderen, ben je empathischer. Dat is een voordeel, want als advocaat moet je je kun nen verplaatsen in de wederpartij. De za ken die wij op ons kantoor doen, zijn heel ingewikkeld en nooit zwart-wit. Door de andere kant ook te begrijpen, kan ik het verhaal van mijn cliënt er des te overtui gender doorheen krijgen." In zijn boek beschrijft Vermeulen hoe op de begrafenis van zijn vader beide werelden samenkomen: de strak geklede collega's van de Zuidas en de blowende hippies. Een vriendin van de overledene begon tijdens de plechtigheid aan een extatische dans. ,,Die had zeer waarschijnlijk een ecstasy- pilletje genomen. Ik wilde bijna hand havend optreden, maar dacht ook: hoe mooi dat iedereen op zijn eigen manier de uit vaart kan beleven. En trouwens, mijn vader zou het zo gewild hebben." Zijn moeder zit alweer jaren in een psy chiatrische inrichting, waar Vermeulen haar wekelijks bezoekt. Zijn adres krijgt ze niet, aangezien ze hem vroeger vaak heeft gestalkt. De wens om bij haar zoon te mo gen wonen, is omgeslagen in een obsessie. ,,Zo'n bezoek hou ik een uur of anderhalf vol. Door de medicijnen is ze apathisch, het is duwen en trekken, er komt bijna niets uit haar. Behalve dat ze elke drie minuten vraagt ze of ze bij me mag komen wonen. Non-stop, alsof je een bandje op repeat hebt staan." De verklaring zoekt hij in het verleden, in haar spijt over hoe het is gegaan. ,,Ik denk dat ze me alsnog wil geven wat ik tekort- kwam. Dat ze het wil goedmaken. Maar ik ben geen jongetje van 4 meer en ik heb een groot deel van de trauma's uit mijn jeugd verwerkt. Ze zou me meer helpen als ze dat inzag, als ze blij was met hoe ik nu ben." Hij is er nog niet, weet Vermeulen, maar hij zit op de goede weg. De angst om geen gezonde liefdesrelatie te kunnen onderhou den, verschuift langzaam naar de achter grond. Sinds vijf maanden heeft hij een vriendin die hem het nodige vertrouwen geeft, en zijn boek helpt hem om niet terug te schieten in zijn oude patroon. ,,Mijn vriendin heeft het gelezen en snapt daar door waar mijn behoefte aan bevestiging vandaan komt. Het helpt haar begrijpen waarom ik zo onzeker kan zijn. Eigenlijk is het boek mijn gebruiksaanwijzing: let op, hierdoor ben ik wie ik ben. Fijn als je daar af en toe rekening mee kunt houden." Het is misschien een vrou- wending, maar ik hou niet van autorijden en ik hou niet van auto's. Ze kosten veel geld en ik lijd aan reparatievrees, met name voor de rekening die bij de repa ratie hoort. Achter het stuur ben ik ook geen blije burger. Terwijl ik op de snelweg rijd, fluistert er graag een stemmetje in mijn oor dat een vreselijk ongeluk slechts een kwestie van tijd is. Er hoeft maar één medeweggebruiker een paar seconden niet op te letten en het is gebeurd. Die onoplettende weggebrui ker zou ik ook best zelf kunnen zijn. De goede automobilist is te allen tijde alert en heeft een vooruitziende blik, doceerde mijn rijinstructeur twintig jaar geleden al. Een verantwoordelijk heid die ik zwaar vind wegen. Soms denk: o, zijn we al hier! Dat is niet alert, hè. Eén fout en ik jaag iemand anders de dood in. Ik maak ook deuken. Glasbakken, oopsies tijdens het filerijden. Het is maar een ding zo'n auto, maar wel een ding met veel kracht. Daarom is het een verademing geen auto meer te hebben. Sinds een jaar gaan mijn meisjes en ik door het leven met fiets, metro en trein als vervoermiddel. Dat is niet de eerste keer, vijf jaar gele den hadden we ook een jaar lang geen auto. Maar toen kon ik de leasewagen die bij een nieuwe functie hoorde toch niet weer staan. Vier jaar lang stond er een VW Polo voor de deur - vooral veel niks te doen. Geen auto voelt milieutech nisch ook heel goed. Kijk mij eens groen wezen. Toch zijn er twee lastige punten in een auto loos leven. Sportende kinderen en de Ikea. Eerst het belangrijk ste: de Ikea. Zie daar maar eens te komen en vooral weer weg te komen met al je aankopen. Dat lukt niet, dus ga ik nooit meer naar de Ikea. En dat is toch jam mer voor al die impulsaankopen die mijn huis nu misloopt. Dan de sportende kinderen. In de team-apps moet ik, als er weer naar beschikbaarheid voor rijden dan wel fluiten wordt geïnfor meerd, dubbel teleurstellen. Ik heb geen auto en geen scheids- rechterskaart. Nou woon ik in een wijk met een hoog VVD- gehalte, dus aan auto's geen ge brek, en aan scheidsrechterskaar- ten ook niet trouwens. Alleen voor mijn meisjes vind ik het een beetje sneu. Daarom denk ik soms: zal ik niet toch weer? Maar dan zie ik al die ongelukken voor me die ik zonder auto met ga veroorzaken, en laat ik het lek ker zo. Wel zo rustig voor mijn mede weggebrui kers. Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 8 en 10 en heeft een vriend. ZATERDAG 26 JANUARI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117