10 NIEUWS JEZIDI'S ANGST Bijna vijf jaar na de genocide door IS op de Yezidi's in Irak, wonen tienduizenden van hen nog steeds in vluchtelingenkampen. „Velen willen niet terug, ze voelen zich nog niet veilig'', zegt Tineke Ceelen van Stichting Vluchteling, die het gebied bezocht. 1IÉP T De eerste man die Naema 'selecteerde', kocht en verkrachtte heette Abu Ali. Daarna volgden Abu Omar en Abu Allah. ,,Zo vertelde Naema nog even door, ik ben na acht namen van mannen de tel kwijtgeraakt. Het is een ijzingwekkend verhaal. Deze vrouwen zijn zo getekend, er is hard medische en psychologische hulp nodig", zegt Tineke Ceelen, direc teur van Stichting Vluchteling, telefo nisch vanuit Irak. Ceelen was er de afgelopen dagen in het afgelegen Sinjargebergte, het woon gebied van Yezidi's, een religieuze min derheid in Noord-Irak. De Sinjar kwam op bloedstollende wijze in het wereld nieuws, toen in de zomer van 2014 ter reurgroep IS het gebied binnentrok. Ze vermoordden vijfduizend Yezidimannen en kidnapten duizenden meisjes en vrou wen, die ze tot (seks)slavinnen maakten. Zo'n tweehonderdduizend andere Ye- zidi's sloegen op de vlucht, een deel van hen kwam vast te zitten in de bergen en kon er pas weg nadat Koerdische strijders, geholpen door Amerikaanse bombarde menten, een corridor vrij maakten. Ze kwamen uiteindelijk in opvangkampen terecht. De VN benoemde de aanval op de Yezidi's als genocide. IS is inmiddels verdreven uit de streek, maar de kampen zijn er nog steeds. Ook Naema, nu 21 jaar, en haar gezinsleden die de slachting en deportatie overleefden wonen er. Na drie jaar kon Naema ont- snappen aan IS en terugkeren naar haar vader. Nog vijf broers en zussen zijn zoek. In een tent vertelden ze Ceelen hun ver haal. ,,Het moet voor een vader ondraag lijk zijn om je dochter dit te horen vertel len. Hij zei: 'de wereld wist dat het ge beurde, waarom heeft de internationale gemeenschap niet eerder geholpen?' Wat hij ook zei is dat hij nooit meer terug wilde naar de dorpen rond Sinjar van waaruit ze zijn gevlucht. ,,Alleen als er een internationale troepenmacht zou ko men. Ze vinden het er niet meer veilig, zijn bang dat het zo weer kan gebeuren.'' Verdreven Het is niet alleen de vader van Naema die dat zegt, maar een emotie die in meer nieuwsberichten uit het gebied opduikt. IS mag dan verdreven zijn, de oorlog is er nog niet voorbij. Er zijn nog steeds dui zenden Yezidi's zoek. Ze zijn door IS meegenomen naar het kleine stukje kali faat dat nog over is of ze zijn vermoord en liggen in een anoniem massagraf. Daar komt de politieke instabiliteit in het ge bied nog bij: momenteel is het Iraakse le ger de baas, maar er zijn talloze check points van andere milities: Koerden, Ye- zidi's en sjiitische, aan Iran verbonden groepen. Ook de onduidelijke situatie aan de andere kant van de grens, in Syrië, draagt bij aan de onzekerheid. Ceelen: Het is die situatie die de men sen in de kampen houdt, maar ze hebben Veel meisjes die zijn teruggekeerd naar Sinjar, zijn kapot. Ze zijn van de ene naar de andere man gegaan ook niets om naar terug te keren. De plaats Sinjar is voor 70 procent verwoest, mensen hebben geen huis meer. Er zijn ook geen faciliteiten, geen ziekenhuizen, weinig scholen, want de artsen en leraren zijn ook gevlucht.'' Stichting Vluchteling verleent er hulp: aan een school in Sinjar, aan een mobiele medische kliniek in het gebied, aan 'Safe Healing and Learning Spaces', plekken waar jongeren naartoe kunnen totdat de echte scholen er weer zijn. ,,Op die plek ken kunnen we ook hun psychische toe stand in de gaten houden.'' Want daar zit nu een grote uitdaging: hoe moeten al die meisjes en vrouwen die slachtoffer zijn geworden van seksu eel geweld verder met hun leven? Ceelen sprak er vaak over met haar goede vriend Denis Mukwege, de Congolese gynaeco loog die vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede won vanwege zijn jarenlange strijd tegen seksueel geweld tegen vrouwen. Hij won de prijs samen met Nadia Murad, een Yezidivrouw die ook slachtoffer werd van IS. ,,Veel meisjes die zijn teruggekeerd naar Sinjar zijn kapot, ze zijn net zoals Naema van de ene naar de andere man gegaan, maar hebben na hun bevrijding nooit goede medische of psychologische hulp gekregen. Wij willen kijken of we daar iets voor kunnen opzetten. Daarbij is geld nog niet eens het voornaamste pro bleem, wel het opzetten van een goede structuur.'' De wederopbouw van het gebied zal sowieso nog lang duren. En dan blijft nog altijd het gevaar op de loer liggen dat het opnieuw mis gaat. Want de lokale macht hebbers laten de Yezidi's wel terugkeren, maar houden de terugkeer van het ook gevluchte soennitische deel van de bevol king tegen, zegt Ceelen. Zij worden als medeplichtig aan de IS-terreur gezien. Ceelen: ,,Ik begrijp die emotie, maar soennieten verbieden terug te keren kan ook weer de voedingsbodem voor nieuw geweld zijn.'' zaterdag 26 januari 2019 GO Tineke Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling, roept op tot medische en psychologische hulp voor Yezidi's die misbruikt zijn door IS-strijders. Yezidivrouwen die de IS-bezetting hebben overleefd. FOTO'S AFP EN STICHTING VLUCHTELING Ex-seksslavinnen IS hebben psychologische hulp nodig Cyril Rosman -Tineke Ceelen, directeur Stichting Vluchteling Veel door IS vermoorde Yezidi's liggen in anonieme massagraven. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10