'De Lexguard komt er, hoe dan ook' SalEa* :;P:; Nadat Lex, een schoolgenootje van zijn kinderen, werd doodgereden door een vrachtwagen, bedacht Freek Ton een dodehoekstrip. Freek Ton (63), eigenaar van een bedrijf in veiligheidssystemen, hoorde in 2004 via zijn kinderen van een tra gisch ongeval. Een oud schoolgenootje, Lex, was op weg naar de eerste dag van zijn stu die in Maastricht, doodgereden door een vrachtwagen. Het verhaal van Lex raakte Ton, als veiligheidsexpert. De chauffeur had Lex door de beruchte dode hoek van deze enorme voertuigen niet gezien. Zo'n ongeval als dat van Lex komt schokkend vaak voor, ontdekte Ton. ,,Het gebeurt minstens een keer per week. Niet iedereen overlijdt. Laatst was er weer een meisje van 17 van wie de benen kapot zijn gereden. Die had ook heel andere plannen met het leven.'' Ton bedacht een oplossing, de dodehoek strip. Aan de achterkant bij vrachtwagens zit de zogenaamde onderrijbeveiliging, de plaats waar fietsers meestal worden aan gereden, waardoor ze vallen. ,,Dat is gevaar lijk, maar niet dodelijk'', zegt Ton. ,,Wat het levensgevaarlijk maakt, is dat chauffeurs niet zien dat ze iemand hebben geraakt. Als ze dan afslaan naar rechts, kan de persoon die achter de wagen is gevallen onder de wielen terechtkomen.'' De strip die Ton bedacht, registreert of iets of iemand contact heeft gemaakt met de vrachtwagen en geeft dit door aan de chauffeur. Een simpel en effectief idee. Het werd warm onthaald, ook door de ouders van Lex. Ton ontving meerdere prijzen, waaronder de Idee NL Innovatieprijs. Tot zijn vreugde meldden zich ook investeerders die de Lex guard, zoals Ton de strip had genoemd, op de markt wilden zetten. De Lexguard werd in 2008 geïntroduceerd. Maar helaas: ,,Dat is niet geworden wat ik ervan verwachtte." Toch geeft Ton niet op. Binnenkort komt hij met een nieuwe versie van zijn originele idee, een systeem dat volgens hem nog beter werkt. Vijftien jaar later dan hij had gewild, maar de oplossing moest en zou er komen. ,,Ik heb het Lex beloofd, zeg ik altijd. Opge ven, dat doen we niet.'' Freek Ton ,,De Lexguard die in 2008 werd geïn troduceerd, is niet geworden wat ik ervan verwachtte."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109