'Zelf heeft hij zijn app niet gezien' Frederik van den Broek bedacht een app die hersentumorpatiënten helpt hun ingewikkelde behandeltraject te overzien. „Frederik belde me: 'Marleen, ik heb een idee om mensen te helpen. Doe je mee?''' Marleen van den Broek (43), de zus van Frederik, herin nert zich dat telefoontje nog goed. ,,Wat zeg je tegen je doodzieke broer? 'Ja' natuurlijk." In het voorjaar van 2012 kreeg Frederik van den Broek, toen 38 jaar oud, een verplette rende diagnose: een hersentumor. Inopera- bel. ,,Toen hij ziek werd, ging Frederik na denken over de betekenis van zijn leven. Hij had geen kinderen, en wilde toch echt iets nalaten.'' Zijn werk als webdesigner gaf hem het idee voor de MindApp. ,,Frederik verbaasde zich erover hoeveel hij tijdens zijn behan deling moest onthouden - afspraken, welke medicijnen hij wanneer moest innemen, de namen van artsen, oncologen en andere specialisten. Hij vond dat hij te veel met regeldingen bezig was, terwijl hij juist wilde genieten van de tijd die hij nog had.'' Hij bedacht een app die al die praktische kwesties kon bijhouden. Zelf heeft Frederik zijn app niet meer kunnen openen. Hij overleed in augustus 2015. Van den Broek en andere naasten richtten een stichting op en zetten door: ze haalden 60.000 euro op om de MindApp te ontwikkelen en kwamen in contact met ontwerpers die er in hun vrije tijd gratis aan werkten. Enkele maanden geleden begon de pilot: vijf hersentumorpatiënten gebruiken de MindApp nu. Marleen van den Broek zakte de moed af en toe in de schoenen, zegt ze. Ze deed het werk voor Frederiks app naast haar baan. ,,Soms verliep het proces erg moeizaam. Ziekenhuizen stellen strenge voorwaarden voordat ze apps goedkeuren; daar ging bij voorbeeld veel tijd overheen.'' Maar ze had het haar broer beloofd. ,,Ik ben blij dat ik niet heb opgegeven. Ik heb zijn droom waargemaakt.'' Als de pilot goed verloopt, kunnen straks jaarlijks tientallen hersentu morpatiënten hun kostbare tijd besteden aan wat er echt toe doet. Marleen van den Broek: ,,Ik heb mijn broers droom waargemaakt. Daar ben ik blij om.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108