'Het hele land heeft geholpen Dankzij Bianca Baijens' laatste wens kwam er een dure scanner die helpt bij de behandeling van baarmoeder halskanker. In de zomer van 2010 ging een grote wens van viroloog Bianca Baij ens in vervulling: wiel renner Lance Armstrong kwam langs bij de Daniël den Hoed Kliniek in Rotterdam, waar zij pa tiënt was. Bianca, werkzaam bij het Eras mus MC, had baarmoederhalskanker, waarvan ze niet meer zou genezen. ,,Zijn komst kreeg veel aandacht in de media'', vertelt Bianca's moeder Jannie (62). ,,Ze hoopte er nog iets goeds uit te halen.'' Bianca zamelde geld in voor een hyper- thermiescanner, die behandelingen van mensen met haar ziekte effectiever maakt. Nederland had zo'n scanner niet. Dat zal te maken hebben gehad met de prijs: ruim 2 miljoen euro. De familie Baijens wist in één jaar een enorm bedrag bijeen te bren gen, 1 miljoen euro. ,,Ik heb nachten liggen piekeren hoe we zo'n bedrag ooit bij elkaar zouden kunnen krijgen'', zegt Jannie Baijens. Bianca had haar ouders gevraagd het project voort te zetten als zij er niet meer was. Dat wilden ze met liefde doen, maar ze hadden geen idee hoe. Tot haar moeders verbazing kreeg Bianca's oproep na de ontmoeting met Armstrong enorme bijval. Media zetten hun publicatiekracht achter de inzame lingsactie. „Donaties kwamen vanuit heel Nederland, tot van Terschelling'', zegt Jan- nie Baijens. ,,Dat was geweldig. Rond kerst zaten we rond de 600.000 euro. Toen dacht ik dat het best zou kunnen lukken.'' In het nieuwe jaar kwam het miljoen bij elkaar. Inmiddels staat de scanner in het Rotterdamse Erasmus MC op de afdeling hyperthermie. Hoofd van de afdeling, pro fessor Gerard van Rhoon: „Hyperthermie is een warmtebehandeling die het effect van chemotherapie en radiotherapie versterkt. Bianca's scanner geeft ons een veel comple ter beeld van de uitwerking die dit heeft op het lichaam, waardoor wij effectiever kun nen werken.'' Volgens Van Rhoon wordt de techniek verder ontwikkeld om de kwaliteit van de behandeling nog verder te verhogen, zodat de tientallen patiënten meer kans maken op genezing. Allemaal dankzij Jannie, Adrie en Bianca Baijens. Al zou Jannie Baijens dat nooit zo zeggen. ,,Adrie en ik zeggen altijd: we hebben het met het hele land gedaan.'' Pa en ma Baijens: 18 „Bianca vroeg ons haar project voort te zetten als zij er niet meer was.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106