I 'Deze robot kan levens verlengen' m In naam van de terminaal zieke Tijn werd via Stichting Semmy 1,2 miljoen euro ingezameld voor een apparaat dat de behandeling van hersenstam kanker bij kinderen sterk verbetert. Tijn Kolsteren uit Hapert is door hersen stamkanker, een zware, moeilijk te behandelen ziekte, slechts 6 jaar ge worden. Het heeft hem er niet van weerhouden alles uit zijn veel te korte leven te halen. De 'nagellakheld' wist in december 2016 via radioprogramma Seri ous Request 2,5 miljoen euro op te halen voor het Rode Kruis, en daar hield Tijns positie ve invloed niet op. John Emmerik (49), op richter van Stichting Semmy, die opkomt voor kinderen met hersenstamkanker, weet nog goed dat Youp van 't Hek contact zocht. ,,Youp had een interview met een arts over Tijns ziekte gehoord en werd geraakt door het feit dat er medisch zo weinig voor kin deren als Tijn gedaan kon worden.'' Een tumor in de hersenstam is moeilijk te behandelen met chemotherapie, omdat de bloed-hersenbarrière, de laag tussen de schedel en het brein, de chemo niet door laat. Een CED-robot kon daar bij helpen. Emmerik: ,,De term 'robot' klopt niet hele maal; het is een apparaat dat door een speci aal opgeleide neurochirurg moet worden bediend, maar dat wordt allemaal erg tech nisch.'' Het gaat erom dat die robot ervoor zorgt dat chemotherapie bij de tumor kan komen. „Daardoor kan het leven van een kind worden verlengd. We hebben hoop dat een combinatie met bestraling en immuun- therapie een kans biedt op genezing.'' Tijn kreeg zijn eigen nagellaklijn, waar van in 2017 90 duizend potjes zijn verkocht. Net voordat hij overleed, heeft hij nog kun nen horen dat hij met z'n nagellak meer dan 1 miljoen euro had opgehaald. De volgende dag was hij er niet meer. Emmerik kan daarom niet wachten tot de robot door de medische goedkeuringsprocedures heen is. ,,Als ouder sta je met je rug tegen de muur als je kind deze ziekte heeft'', zegt Emme rik. ,,Je wilt gewoon dat ze aan de slag kun nen.'' Binnen een halfjaar moet het zover zijn: dan staat Tijns robot in het Prinses Maxima Centrum in Utrecht. ZATERDAG 26 JANUARI 2019 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 105