Hij bezweek onder haar ziekte en redde zichzelf BV DE LIEFDE -t Con^man derfn 2or^lhj^c Qtcepfer€n Langzaamaan werd Wim (55) weer mens nadat hij scheidde van zijn hulpbehoevende vrouw. Met Elly vindt hij zichzelf opnieuw uit. „Schenk eens cola voor me in. Pak mijn sigaret ten. Ga mijn medicijnen halen bij de apotheek. Smeer een boterham. Je moet de vaat nog doen.'' Nadat Manon mindervalide was geworden, vond zij het normaal dat ik thuis alles deed. Het huishou den, de boodschappen, het eten, de honden uitlaten - naast mijn baan nam ik het alle maal op me. Dat doe je nu eenmaal voor de vrouw met wie je getrouwd bent, toch? Na twee zware miskramen was Manons gezondheid ernstig achteruitgegaan; ze sukkelde met hernia's en kreeg hartproble men. Ik nam mijn verantwoordelijkheid en zorgde voor haar, al begon ze me steeds meer te commanderen. Ik zag de vrouw op wie ik ooit stapel verliefd was veranderen in een veeleisende bitch. Het claimen nam bizarre vormen aan. Als ik uit huis was, belde ze me voort durend. 'Waar ben je?', 'Duurt het nog lang?' Om even rust te hebben, zette ik soms mijn auto langs de weg en schakelde mijn mobiel uit. Als ik nachtdienst had, belde ze naar mijn werk, zodat ik halsover kop naar huis kwam. Eenmaal daar aan gekomen, bleek er niets aan de hand. Ook begon ze me te beschuldigen van vreemd gaan, ik zou het doen met de buurvouw en andere vrouwen zwanger hebben ge maakt. Misschien waren het de medicijnen - valium, opiaten - waardoor ze niet altijd besefte wat ze zei, maar ik denk dat ze het prima wist. Ik was haar knecht, ik werd geleefd en alle aandacht ging naar haar. Zo zagen de laatste veertien jaar van ons huwelijk eruit. Maar het harde werken en de zorg voor Ma- non begonnen me op te breken. Ik verma gerde sterk, tot ik nog maar 48 kilo woog en naar de huisarts ging. Daar begon ik te huilen. De dokter zei: 'Wim, je hebt een hi j \cor\ nie^ ia.n j£r burn-out'. Ik was onder de last bezweken. Al mijn gevoel voor Manon was verdwenen, we hadden al veertien jaar geen seks meer en kregen vaker ruzie. Ik was op, wilde weg en heb dat tegen Manon gezegd. Natuurlijk was het hard om een hulpbehoevende vrouw achter te laten. Nog drie maanden woonden we in één huis, ik sliep op de bank. Dan zag ik haar bezig achter het for nuis terwijl ze nauwelijks rechtop kon staan, en moest ik me inhouden om haar niet te helpen. Maar ik dacht: als ik straks weg ben, moet ze het ook alleen kunnen. De eerste ochtend dat ik wakker werd in mijn nieuwe huis, heb ik lang op de rand van het bed gezeten. Een zaligheid: de rust, geen commando's, niemand die zei dat ik ontbijt moest maken, dat ik de was moest doen. Heel stilletjes genoot ik. Tot Manon weer begon te bellen - die eerste ochtend 21 keer. Ik heb viermaal mijn telefoonnummer veranderd voordat het ophield. En lang zaamaan ben ik weer mens geworden, kwam er ruimte voor mijn eigen wensen en behoeften. Ik ontmoette Elly, met wie ik sinds twee jaar een relatie heb. Elly komt uit net zo'n huwelijk als ik. Haar man was alcoholist, zij heeft altijd voor hem gezorgd en kwam nooit aan zichzelf toe. Ook zij wilde een ander leven en kunnen zijn wie ze is: een prachtdame. Tussen ons was het liefde op het eerste gezicht: na vijf minuten liepen we hand in hand. Elly is mooi, lief, open- minded. Bij elkaar vinden we wat we in onze eerdere relaties niet kenden: respect, gelijkwaardigheid, gezelligheid, humor, vrijheid. Na ons hele leven voor anderen te hebben klaargestaan, zijn we nu bezig ons zelf opnieuw uit te vinden.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI Wil je ook praten over je relatie? Mail naar magazine@persgroep.nl ZATERDAG 26 JANUARI 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103