Sterfbed Mijn vader sterft; als ik zijn hand vasthoud, voel ik de botten door zijn huid heen steken. Ik zoek naar woorden maar hij kan niet spreken en is bij elke ademtocht benauwd. Dus schud ik kussens en verschik de deken, waar hij met krachteloze hand in klauwt; ik blijf zijn kind, al word ik eeuwen oud, en blijf als kind voor eeuwig in gebreke. Wij volgen een voor een hetzelfde pad, en worden met dezelfde maat gemeten; ik zie mijzelf nu in zijn bed gezeten zoals hij bij zijn eigen vader zat: straks is hij weg, en heeft hij nooit geweten hoe machteloos ik hem heb liefgehad. Uit: Onmogelijk geluk, 1992 24 uur per dag mee bezig bent maar die je moet hanteren op het moment dat je ge dichten schrijft.'' ,,Ja. In de dagelijkse omgang kun je die zaken wel negeren, maar niet als je een gedicht schrijft. Zelfs als het allemaal naar wens gaat in het leven, is het besef van de eindigheid altijd aanwezig, natuurlijk. Alle grote poëzie gaat over die paar onderwer pen en toch moeten die onderwerpen voor elke generatie opnieuw worden geformu leerd.'' Bij het begin van het gesprek, dat we voeren in het voorste gedeelte van de met boeken kasten omzoomde kamer en suite, zit Ra- wie's vriendin Esther van der Meer op haar laptop te werken op de bank. Nadat ze thee heeft geserveerd stapt ze op. Rawie: ,,Wat ga je doen?'' Van der Meer: ,,In een cafeetje een kopje thee drinken met een boek.'' Rawie: ,,O ja, heel goed.'' Esther van der Meer is chef redactie Gro ningen bij het Dagblad van het Noorden. Vijftien jaar geleden kwam ze de dichter interviewen als student Nederlandse let terkunde. Rawie: ,,Ze is nooit meer weg gegaan.'' ,,We schelen dertig jaar. Dat leeftijds verschil leek overigens groter toen we elkaar leerden kennen - zij was toen 21 en ik 51. Dat scheelt op de een of andere manier meer dan nu, nu we halverwege de 30 en halverwege de 60 zijn. Haar grootmoeder heeft mij nog net meegemaakt. Die was erop voorbereid dat ik wat ouder was, maar ze schrok wel een beetje dat ik zoveel ouder bleek te zijn. Dat zei ze ook tegen Esther: 'Hij is wel een stuk ouder dan jij'. Toen zei Esther: 'Maar u toch ook, oma!' Kijk, dat was een heel sterk argu ment. Wij aten ooit met Connie Palmen en Hans van Mierlo. Toen Connie Esther voor het eerst zag, vroeg ze: 'Leven je ouders nog?' 'Nou', zei Esther, 'mijn vader is dood'. 'Ah', zei Connie, 'dus Jean Pierre is eigenlijk een vervanging voor je vader' - zo denkt Connie; zij weet alles over relaties met ou dere mannen. Toen zei Esther: 'Ja, vooral in bed.' Dat vond ik wel sterk. Connie schrok en Esther was zelf ook verbaasd over wat ze had gezegd. Vóór Esther had ik ook altijd al jonge vriendinnetjes. Er zijn meer vrouwen ge weest die de beste jaren van hun leven aan mij hebben vergooid. Maar Esther is de eerste vrouw met wie ik samenwoon. Ze zorgt voor een zekere huislijkheid. Het is allemaal een stuk netter hier dan het was voordat zij kwam. En door haar ben ik on danks de ouderdom productiever dan ooit tevoren. In tegenstelling tot mijn vader. Op het moment dat hij met emeritaat ging, zei hij: nu hoef ik niks meer, en vanaf dat moment ging hij hollend achteruit. Het scheelt als je bezig blijft, en dat blijf je als je wordt omringd door iemand met een druk leven. Esther kan heel goed opschieten met mijn vrienden. Ik ga niet zoveel om met die van haar. Die voelen zich een beetje onge makkelijk bij mij - ik ben toch een oude man, hè.'' ,,Ik lunchte een tijdje geleden met de vader van Thierry Baudet, een jeugdvriend van me. Die vertelde dat die jongen niet meer met het openbaar vervoer kan, dat hij wordt bewaakt. Dat lijkt me helemaal niet leuk. Nog afgezien van het feit dat nette mensen niet in de politiek gaan. Mijn soort bekend heid is heel prettig. Ik word alleen aan gesproken door mensen die mijn werk heb ben gelezen. Dat zou ik graag zo houden.'' De liefde, het verval, de dood. Esther is veel jonger dan u. Lévi Weemoedt (70) scoorde vorig jaar onverwacht heel hoog met een dicht bundel. Hoopt u daar ook op? ZATERDAG 26 JANUARI 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101