'Er zijn meer vrouwen geweest die hun beste jaren aan mij hebben vergooid' in jury's te gaan zitten. Ik heb een blauwe maandag poëziekritieken geschreven, maar daar ben ik gauw mee opgehouden. Ik merkte dat ik me niet kon losmaken van de gedachte dat, als het serieus werk is, er toch een paar jaar van iemands leven in zo'n dichtbundel zit, en dat kun je niet even af kraken op een regenachtige achternamid dag.'' ,,Ik denk aan het feit dat mijn gedichten ergens over gaan. Het grote probleem van veel Nederlandse dichters is dat ze koste wat kost origineel willen zijn en dan maar wartaal schrijven. Er bestaat veel poëzie die je alleen kunt begrijpen als die wordt uitgelegd door afgestudeerde neerlandici. En dan blijkt dat er iets staat - volgens hen dan - waarvan je je afvraagt waarom die dichter dat dan zelf niet zo heeft opgeschre ven.'' ,,Ik heb heel veel geschreven dat zo in een rouwadvertentie kan. En dat gebeurt ook. Het is een teken dat je wordt gelezen, dat je mensen raakt. Daar zijn gedichten voor. Poëzie is in staat je verdriet begrijpelijk te maken omdat een dichter in rust reflecteert op heftige emoties. Voor mij bestaat een ge dicht pas als het wordt gepubliceerd, als het onder ogen komt van mensen die ik niet ken. Het is een graadmeter voor je maat schappelijke relevantie. Soms zetten men sen dichtregels van me op graven. Dat krijg ik dan te horen en als ik in de buurt ben, ga ik even kijken. Vaak staat er keurig een bronvermelding bij. Ik ben een van de wei nige mensen die zijn naam reeds meerdere malen op een zerk heeft gezien.'' ,,Ik kan in mijn gedichten weinig van mijn ironie kwijt. In mijn poëzie heb ik dat gro tendeel uitgebannen, omdat je in Neder land altijd dat gezeur hebt dat je in een hokje wordt ingedeeld. Zo gauw je als dich ter een grapje maakt, heet je een light verse- dichter - en dat ben ik helemaal niet. Als ik een avond een voordracht houd, raken mensen een beetje in de war omdat ik tussen de gedichten door graag ironische opmerkingen plaats, omdat ik niet wil dat mijn gehoor zich bij thuiskomst en masse verhangt. Wie is nu de echte Jean Pierre, zie je ze denken - die grappenmaker of degene van die gedichten? Allebei natuurlijk. Ik ben op redelijk goede voet met Youp van 't Hek. Die is in de omgang ook niet al leen maar grappig, op het podium doet hij zijn act, natuurlijk. In de poëzie heb je het over een paar wezenlijk dingen waar je niet U bent een van de best verkopende dichters, samen met Judith Herzberg en Nel Benschop. Waaraan dankt u uw populariteit, denkt u? Gerrit Komrij zei ooit voor de grap: de gedichten van Rawie zijn 'van een termi nale citeerbaarheid'. Uw gedichten wor den inderdaad vaak voorgelezen tijdens begrafenissen. Uw gedichten zijn zonder uitzondering melancholiek. Toch komt u zeer levens lustig over. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100