9 Frekkel pakt de hoofdprijs Gelderland zoekt naar wolf De provincie Gelderland wil snel weten of de wolf zich wel of niet definitief heeft geves tigd op de Veluwe. Daarom wordt er de komende dagen intensief gezocht naar sporen. Ook komt er een versneld dna-onderzoek. Dat moet duidelijk maken of in het na tuurgebied nog steeds de zelfde wolvin rondloopt. De twaalf provincies hebben in middels een gezamenlijk wol- vendraaiboek vastgesteld. Daarin is uitgewerkt hoe met de dieren omgegaan moet worden. Het accent ligt daar bij op schade die de wolven kunnen aanrichten. Er lijken niet langer alleen maar zwerf- wolven rond te lopen, maar er zijn ook wolven die zich in een gebied willen vestigen (territoriale wolven). Dat heeft gevolgen voor bijvoor beeld ondernemers en parti culieren die dieren houden. De uitslag van de dna-analyse moet er binnen twee weken zijn. Dan is meer zicht op het leefgebied van de wolf en kan Gelderland met de betrokke nen praten over maatregelen. De provincie is bereid mee te betalen aan maatregelen die schade kunnen voorkomen. Als ik echt mee had willen doen, was ik iets hoger op de kieslijst gekomen dan op plaats 25 Europees akkoord over kraamverlof Vaders krijgen recht op mini maal tien dagen kraamverlof als hun partner is bevallen. Werkgevers zullen over die periode minstens het loon moeten betalen dat wordt uit gekeerd bij ziekte. Onderhan delaars van de lidstaten en het Europees Parlement hebben daarover een akkoord bereikt. Verantwoordelijk EU-com- missaris Marianne Thyssen sprak van 'een goede dag voor sociaal Europa, vooral voor families'. Yoghurtdrank is suikerbom Rutte: Italië aanpakken Zeelucht goed tegen kanker kostte. De falende staatshulp en het achteroverdrukken van hulp geld door de regering deed Guaidó besluiten de politiek in te gaan. Diverse landen, internationale or ganisaties en oppositiepartijen in Venezuela hebben de herverkie zing van Nicolas Maduro, vorig jaar, niet erkend. Er zou zijn ge fraudeerd bij de verkiezingen die niet volgens de democratische re gels zijn verlopen, al beweert Ma- duro van wel. Trump had de linkse Maduro al langer op de korrel en suggereerde vorig jaar militaire ac ties tegen hem niet uit te sluiten. Nadat Trump Guaidó als nieuwe leider had erkend, besloot Maduro alle diplomatieke banden met de Verenigde Staten te verbre ken en alle Amerikaanse diplomaten uit te wij zen. Ook Canada, Colombia en Brazilië steunen de nieuwe president. De EU is voor zichtig. Enerzijds omdat Guaidó formeel (nog) niet is gekozen als president en anderzijds omdat er veel Europeanen in Venezuela wo nen - vooral Spanjaarden - en er zorgen zijn om hun veiligheid. rende olieprijzen, economisch wanbeleid en corruptie is het land afgegleden naar armoede. De Rus sen zijn hun investeringen vrijwel zeker kwijt als Maduro valt. Het zelfde geldt waarschijnlijk voor China, dat ook geld in het land heeft gestoken en nu aandringt op terughoudendheid van alle par tijen. De socialistische leiders van Cuba en Bolivia steunen Maduro. Ook de Turkse president Erdogan staat achter een oude vriend. Onzeker. Nicholas Maduro heeft eerder opstanden neergeslagen. Veel hangt af van of het leger hem trouw blijft. Er zijn de laatste we ken pogingen tot een staatsgreep verijdeld. De belangrijkste gene raals zouden achter Maduro staan. Ondertussen nemen de voedsel tekorten toe en is armoede nog groter geworden. De inflatie is niet meer bij te houden en sinds 2015 zijn 2,3 miljoen mensen gevlucht, onder meer naar Brazilië en Peru. De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn Maduro gisteren telefonisch steun toegezegd. Vol gens het Kremlin drong in het ge sprek aan op een 'vreedzame dia loog' in het Zuid-Amerikaanse land, dat ondanks de olierijkdom al jaren in een diepe economische crisis verkeert. Rusland vindt in tegenstelling tot de VS dat de soci alist Maduro de wettige president is van Venezuela. Poetin is een oude vriend van het socialistische Venezuela. De Russen hebben veel geld geïnvesteerd in de zielto gende economie die tot vijftien jaar geleden floreerde dankzij enorme oliereserves. Door kelde- vrijdag 25 januari 2019 GO geteisterd land Het zielige schoothondje Frekkel, dat de harten van de Ne derlandse recla mekijker ver overde nadat hij vorige maand op- dook in een com mercial van de Staatsloterij, heeft gisteravond een Gouden Loeki gewonnen. De prijs wordt wel gezien als de Oscar voor de Ne derlandse re clame. Het beestje, dat zijn leven startte als zwervertje, woont nu in een honden school in Tsjechië. ARNHEM De 87-jarige Jan Terlouw is lijstduwer voor D66 bij de Europese Verkiezingen. BRUSSEL AMSTERDAM Yoghurtdrankjes en chocolademelk die veel kinderen dagelijks drinken, zijn nog steeds 'suikerbommen', stelt foodwatch op basis van eigen onderzoek. Bijna de helft van deze pakjes is volgens de voedselwaak- hond nog zoeter dan Coca-Cola. De organisatie onder zocht zuiveldrank- jes in de vijf groot ste supermarkten van Nederland. DAVOS Premier Rutte vindt Brussel te laks voor Italië. De Europese Com missie moet de re gering in Rome harder aanpakken voor het schenden van begrotingsaf spraken. Het land krijgt geen boete. GENT Zeelucht inade men helpt tegen kanker en verlaagt het cholesterolge halte in het bloed. Dat blijkt uit onder zoek van de Uni versiteit Gent en het Vlaams Insti tuut voor de Zee. De gunstige effec ten komen van zeespray: verne veld zeewater. De spray bevat door algen en bacteriën gemaakte stoffen die goed zijn voor de gezondheid. Waarom is interim-president Guaidó meteen erkend door de Verenigde Staten en nog wat landen? Hoe loopt dit af? Waarom slaat Rusland op de trom?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9