8 NIEUWS Venezuela heeft opeens twee leiders. Eentje die wordt gedragen door de oppositie en een deel van de straat en eentje die de steun heeft van zijn socialistische achterban en van het leger. VENEZUELA MACHTSSTRIJD Venezuela eist de internationale aandacht op. Juan Guaidó MSr- quez (35), de jonge voorzitter van het door president NicolSs Maduro op een zijspoor gezette parlement van Venezuela, heeft zichzelf ver rassend uitgeroepen tot interim president. Hij deed dat in de hoofdstad Caracas, gedragen door een menigte van tienduizenden tegenstanders van het linkse auto ritaire regime van Maduro. De laatste nam in 2013 de macht over van de socialistische Hugo Chavez, maar hem wordt nu het dramati sche verval van de eens florerende Venezolaanse economie aangere kend. Miljoenen Venezolanen zijn de misère de afgelopen jaren ont vlucht, terwijl het land gebukt gaat onder geweld en corruptie. De net gekozen voorzitter van de Nationale Vergadering, het Vene zolaanse parlement, heeft zichzelf woensdag tot interim-president uitgeroepen. Guaidó beroept zich onder meer op artikel 233 van de grondwet waarin staat dat in geval van ernstig verzaken van de presi dent de parlementsvoorzitter kan ingrijpen. Guaidó wil nieuwe ver kiezingen uitschrijven en heeft het leger gevraagd in de kazernes te blijven. Dat laatste is niet waar schijnlijk, aangezien het socialisti sche regime lucratieve delen van de Venezolaanse economie laat runnen door generaals. Op verschillende plaatsen in het land werd gisteren tegen Maduro geprotesteerd en ook gevochten. Daarbijzouden opnieuw doden zijn gevallen. Wie is Juan Guaidó? Een nieuwkomer. Een paar maanden geleden kenden weinigen hem, maar de jonge parlementsvoorzit ter wordt door zijn aanhangers ge zien als een idealist die het land hoop geeft. Hij trok ooit de aan dacht als een studentenleider die demonstreerde tegen de beper king van de persvrijheid door de toenmalige president Hugo Cha vez. Guaidó voert de oppositiepar tij Voluntad Popular aan, waarvan een vorige leider tot dertien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het organiseren van straatprotesten tegen president Maduro. Juan Guaidó komt uit de Vene zolaanse middenklasse. Zijn fami lie werd dakloos bij de dramati sche aardverschuivingen in 1999 die duizenden mensen het leven vrijdag 25 januari 2019 GO Twee presidenten in een Duizenden demonstranten gingen de af gelopen dagen de straat op om te demon streren tegen president Maduro (bovenste foto). Daarbij vielen gewonden en naar ver luidt ook doden. Guaidó (onder) wil nieuwe verkiezingen uitschrijven. fotos epa, afp Kijk op de site bij /video naar de rellen die ontstonden nadat president Maduro het leger inzette. Bob van Huët Caracas/Rotterdam Hoe kan het dat er opeens twee presidenten zijn? Juan Guaidó riep zichzelf woensdag uit tot interim president. foto REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8