Veelbelovende behandelmethode tegen asbestkanker 7 Artsen van het Erasmus MC werken aan een hoopgevend vaccin tegen asbestkanker. De patiënten overlijden nu gemiddeld binnen een half jaar tot een jaar na diagnose.' QlintAIPll I Sports Dé partner voor elk bijzonder sportevenement! W U I I VV w V I Events Met een groep eropuit? Ontdek onze groepsarrangementen fel Ga naar www.sunwebsportsevents.nl of bel 08810 30 750 GIG -0:§m vMM In het Rotterdamse Erasmus MC wordt al tien jaar gewerkt aan een nieuwe behandeling van asbestkanker. Hierbij worden witte bloedcellen afgenomen bij de patiënt. Deze worden in het ziekenhuislab zo getraind, dat ze kankercellen her kennen en aanvallen. Via een in jectie wordt dit 'legertje' van witte bloedcellen teruggespoten. De eerste, weliswaar kleine, studie naar dit vaccin in 2015 was veelbelovend. Van de negen men sen met asbestkanker in de lon gen, waren zeven patiënten na twee jaar nog in leven. De gemid delde patiënt overlijdt zonder het vaccin binnen een jaar. Om aan te tonen dat het vaccin daadwerkelijk zulke goede resulta ten boekt bij deze longpatiënten, heeft het Erasmus MC in mei 2018 een grote studie opgezet, in vijf Europese landen. Hier moeten 230 patiënten aan meedoen. Daarnaast doet oncologisch chi rurg Eva Madsen een kleinere stu die in Rotterdam naar hetzelfde vaccin, maar dan bij patiënten met asbestkanker in de buik. Het vinden van die laatste as bestslachtoffers valt nog niet mee, vertelt Madsen. ,,De studie geniet nog weinig bekendheid. Om deze reden worden weinig patiënten van andere ziekenhuizen doorver wezen." En juist die doorverwij zing moet razendsnel plaatsvin den. „Gemiddeld overlijdt een pa tiënt met asbestkanker in de buik binnen een halfjaar. Als de kanker te ver is uitgezaaid, kan de patiënt al niet meer deelnemen.'' De meeste asbestslachtoffers krijgen nu chemotherapie. Madsen: ,,Maar die behandeling verlengt het leven slechts met een paar maanden.'' Jaarlijks krijgen vijfhonderd mensen de diagnose asbestkanker. De ziekte openbaart zich vaak tientallen jaren na blootstelling aan het kankerverwekkende mi neraal. Asbest was - met name in de jaren 70 - populair in de bouw, omdat het bijna niet brandt. Het werd overal in gestopt: dakbedek king, kachels, vensterbanken, wc- brillen, föhns en strijkijzers. Als asbest beschadigd raakt, komen er kleine vezels in de lucht die - wanneer je ze inademt - ernstige longziekten kunnen veroorzaken. De studie van Madsen wordt ge financierd door KWF Kankerbe strijding en Stichting Coolsingel. Ze richt zich specifiek op patiën ten met asbestkanker in de buik, een zeldzame vorm die jaarlijks veertig tot vijftig mensen treft. ,,Deze mensen hebben vaak vage buikklachten, zoals lichte buikpijn of een opgezwollen buik, en gaan veel te laat naar de dokter." Toeval Sterker, patiënt Ed Pije uit Hoorn (56), had helemaal geen klachten. De kanker in zijn buik werd bij toeval ontdekt toen hij een scan kreeg voor een verwaarloosde longontsteking. „Asbestkanker? Ik had nooit in de bouw gewerkt. Ik was een gezonde gespierde spij ker'', vertelt hij. Nu zit de gevange nisbewaarder al vijf maanden in de ziektewet en doet middagdut jes. ,,Je wordt knettergek als je er over nadenkt hoe je dit opgelopen zou kunnen hebben. Mijn broer en ik werden vroeger altijd naar bui- ten geschopt door onze moeder. We haalden onze voetbal van da ken met asbest. We speelden op grindpaadjes met asbest. Waar zat dat spul niet in? En waarom zat het opeens in mijn buik?'' Chirurg Madsen weet dat ook niet precies. Waarschijnlijk wor den de asbestvezels bij sommige patiënten vanuit de longen ver plaatst naar de buik." Pije was een van de eerste patiën ten die een combinatiebehande ling kregen: een operatie én het vaccin. Tijdens de operatie, die twaalf uur duurde, werden de tu moren weggesneden en werd zijn buik gespoeld met een warme chemo. „Overal in mijn buik von den ze zwarte spikkels. De artsen zeiden later: 'Als je al het wegge sneden weefsel uitspreidt op de grond, dan heeft dat een lengte van een eenpersoonsbed'.'' Metalconcerten Na de operatie kreeg Pije verschil lende keren het vaccin met witte bloedlichaampjes ingespoten. En dat lijkt te werken. De levensver wachting voor patiënten als Pije is drie tot zes maanden. De ziekte is nog agressiever dan bij lotgenoten met asbestkanker in de longen. Asbestkanker? Ik had nooit in de bouw gewerkt. Ik was een gezonde gespierde spijker Maar de inwoner van Hoorn haalde kerst, ging met zijn dochter naar metalconcerten, boekte een vakantie naar Marokko met zijn vrouw en zag zijn achtertuin afge lopen week bedekt raken onder een flinke laag sneeuw. Bijna een jaar is verstreken sinds de arts hem het slechte nieuws bracht. Binnenkort moet hij weer op controle. Hij strijkt langs zijn sik. ,,Ik heb me tot nu toe niet echt druk gemaakt. Ik had vertrouwen in deze nieuwe behandeling. Maar dat wordt anders, als de artsen zeggen: hé vriend, de kanker is te rug." Hij probeert zo gezond mo gelijk te leven in zijn 'bonustijd'. ,,Ik heb dertig jaar gerookt. Daar ben ik mee gestopt. Ik wil het lot niet tarten: is straks die asbestkan- ker weg, krijg ik longkanker." BORSATO OE KUIP vrijdag 25 januari 2019 Voor Ed werkt het vaccin GO Hanneke van Houwelingen Hoorn Ed Pije hoorde bijna een jaar leden dat hij ziek is. Zijn levensverwachting was drie tot zes maanden. FOTO OLAF KRAAK -Ed Pije I geschikt voor grote groepen WK Vrouwenvoetbal in Frankrijk 11 juni Nieuw-Zeeland - Nederland V 15 juni Nederland - Kameroen V 20 juni Nederland - Canada 1 daagse Oranje fanreis o.b.v. vervoer Final Four Nations League in Portugal Vertrek op 6 juni V Vlucht Amsterdam - Porto incl. transfers V Hotelovernachtingen met ontbijt 3 daagse vliegreis halve finale 6 daagse vliegreis halve finale finale Formule 1 Grand Prix - arrangementen 10 mei GP Spanje 4 daagse vliegreis V 28 juni GP Oostenrijk 4 daagse vliegreis/eigen vervoer V 28 juli GP Duitsland 1 daagse busreis 1 sept GP België 1 daagse busreis Formule 1 fanreis o.b.v. vervoer Borsato De Kuip Concertdata 29 mei, 1,5 juni Na 15jaar terug in Gastoptredens van André Hazes, Lil' Kleine en DI-RECT! Ticket vervoer per touringcar Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7