NYNKEDEJONG OQD Nederlandse spruit 'hit' in buitenland: export verdubbeld 6 Nu tot 150 voordeel per persoon 088-0885 886 vrijdag 25 januari 2019 Column ^0 @Nynke Van alle Nederlandse winter groenten zijn met name de spruitjes niet aan te slepen in het buitenland. Marie-Louise Hoogendoorn Den Haag De exportwaarde is in tien jaar tijd ongeveer ver dubbeld. Vooral in Duitsland, de Ver enigde Staten en Italië wint de spruit aan popu lariteit. De export waarde groeide van 32 miljoen euro in 2008 naar 66 miljoen euro in 2017, blijkt uit de cijfers van de Landbouwtelling 2018 van het CBS. ,,Er zijn de afgelopen ja ren veel nieuwe spruitrassen bij gekomen die in Nederland ge teeld worden. Sommige spruitjes zijn zoeter of zachter van smaak. Dit zorgt voor meer variatie en dat is interessant voor andere lan den'', zegt CBS-woordvoerder Cor Pierik. Vooral Duitsland (32 miljoen euro), het Verenigd Koninkrijk (10 miljoen euro), België (5 mil joen euro) en Italië (4 miljoen euro) zijn belangrijke exportlan den voor onze spruitjes. Naar Noord-Amerika is de export iets geringer (3,6 miljoen euro), maar het is wel toegeno men, volgens de cijfers van het CBS. Op dit moment zijn sprui ten de op één na meest geteelde winter groente van Neder land, na de win terpeen. „In Ne derland zijn tweehonderd boerenbedrijven die spruiten te len. Het aantal be drijven zal niet toe nemen, ondanks de toegenomen populariteit. Het zal eerder afnemen in ver band met schaalvergroting.'' Het blijft nog maar de vraag wat de brexit zal betekenen voor de export van spruiten naar het Verenigd Koninkrijk, volgens Pie- rik. ,,De administratieve romp slomp zal alleen maar groter wor den. Nu is er bij wijze van spreken maar één papiertje voor nodig. Je kunt je voorstellen dat het expor teren van wintergroenten dan ook duurder zal worden.'' Vorige week donderdag wa ren het er al 12.500. Giste ren liepen er 35.000 jonge ren door Brussel. Scholieren die spijbelen om aandacht te vragen voor het klimaat. Ze vinden het klimaatbeleid van de Belgische re gering niet toereikend, en eisen dat er strengere maatregelen wor den genomen. Een initiatief dat begon bij twee Vlaamse meis jes, die inmiddels al heel wat Vlaamse én Waalse scholieren hebben be reikt. Tussen die 35.000 za ten natuurlijk heus wel wat scholieren die ge woon genieten van een dag geoorloofd spijbe len. Maar het gros staat er met hele serieuze bedoe lingen, zo con stateerde ook Volkskrant-c or- respondent Sacha Kester. ,,Mijn indruk is toch dat dit wel echt be wuste jonge- ren zijn. Jongeren die bijvoorbeeld ook geen vlees eten en weinig wil len vliegen.'' Ze hielden borden omhoog met teksten als Make the climate great again. Al drie weken op rij protesten. Er komen steeds meer scholieren op af. En volgende week staan ze er weer. Niks is hoopgevender dan jongeren die zich kwaad maken. En dan niet het kwaad waarbij ze elkaar op de schedel schoppen, maar kwaad omdat de leiders van het land er volgens hen een potje van maken. Het is ongefil terd activisme. Het is niet protesteren uit alge hele teleurstelling, maar eerder protes teren uit een soort ongeloof. 'Je hebt de macht, en je doet er dit mee? Zelfs ^k snap dat het zo niet goed komt!' En als je de jeugd kwaad krijgt, dan weet je dat je het echt aan het verprutsen bent. Want een tiener kan zoveel dingen verzinnen die leuker zijn dan protesteren. Ze kunnen hele dagen Netflix kijken, bij vrienden op de bank hangen, in bandjes spelen, sporten of Fortnite spelen. Een krantenwijk lopen of bij de supermarkt achter de kassa zitten. Alles kan, maar 35.000 jon geren vinden het belangrijker om het falend klimaatbeleid van de regeren aan de kaak te stellen. Van dit soort acties krijg ik de vrolijke hoop dat nog niet alles verloren is. 7 februari is er een soortgelijke demonstratie in Den Haag. Hup jongeren! Jullie kunnen bewindspersonen zo hard laten zweten dat het lijkt alsof de op warming van de aardig nóg sneller gaat. Niks is hoopgevender dan jongeren die zich kwaad maken Kras.ni/55545 Kras.nl/39526 Kras.nl/msmonarch Kras.nl/31918 Kras.nl/38753 Autovakantie Agriturismo Comomeer Zonvakantie Cuba Groepsrondreis IJsland Puur en Compleet Busreis Europa-Park Straatsburg Zeecruise Per MS Monarch***"1" GO Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage (cruise), reserveringskosten en Calamiteitenfonds Karakteristieken in de natuur Heerlijke, traditionele keuken Wandelen, Fietsen, Como, Milaan IndusieF entree Europa-Park Beste pretpark ter wereld Klantbeoordeling 8,7 O.a. Panama, Colombia en Aruba Cruise op basis van All Inclusive Incl. vliegreis, transFers en Fooien AU Inclusive Pal aan het witte zandstrand Zeer ruim opgezet resort Geisers, watervallen en vulkanen Must voor natuurlieFhebbers Klantbeoordeling 8,7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6