NIEUWS 3 Internationale bedrijven overwegen overstap van Londen naar Nederland KLONEN ZIEKE AAPJES J bedrijven in gesprek over een brexitgerelateerde verhuizing naar ons land. Daarbij zitten ook 'grote jongens'. Brexitnoodwet wordt aangepast Nederland is met meer dan 250 KRITIEK Het gaat om Britse bedrijven, maar ook Amerikaanse en Aziatische on dernemingen, die niet gediend zijn van de economische onzekerheid die de brexitsoap met zich mee brengt. Het is hoogst onzeker of de Britse premier Theresa May de brexitdeal, die ze met de Europese Unie uitonderhandelde door het Britse Lagerhuis krijgt. Daardoor dreigt een no deal, met mogelijk grote economische gevolgen. Recent kondigden de Japanse elektronicagigant Sony, het Ameri kaanse mediabedrijf Discovery en de Japanse bank Norinchukin al een verhuizing van hun hoofdkan toor van Londen naar Amsterdam aan. ,,Die bedrijven zitten dus niet meer bij de ruim 250 bedrijven waarmee we praten'', meldt Mi- chiel Bakhuizen van het Nether lands Foreign Investment Agency (NFIA). Bakhuizen wil geen namen noemen. ,,Dat doen we pas als de bedrijven zelf naar buiten brengen dat ze hierheen komen. Maar uiter- Nederland is voor een breed palet aan bedrijven interssant aard, er zitten grote jongens bij.'' Het NFIA helpt buitenlandse be drijven om zich in Nederland te vestigen. Volgens Bakhuizen is de interesse in ons land groot. ,,Van- wege het uitstekende vestigingskli maat. We hebben een goede logis tiek, met Schiphol, de Rotterdamse haven en de goede verbindingen met het Ruhrgebied. De energieze kerheid is hier groot en er wordt weinig gestaakt. Bovendien is Ne derland voor een breed palet aan bedrijven interessant. De finan ciële- en mediasector is sterk verte genwoordigd in Amsterdam. Door de verhuizing van de EMA (Euro pees Geneesmiddelenbureau, red.) zijn ook veel bedrijven in de medi sche sector geïnteresseerd en Eind hoven is ideaal voor hightechon dernemingen.'' Belastingdeals Kleine nuance: bedrijven kunnen met meerdere landen tegelijk in ge sprek zijn. Speciale dealtjes, in de belastingsfeer bijvoorbeeld, wor den er niet gesloten, stelt de woord voerder van het NFIA. Die wet- en regelgeving is overi gens bepaald niet ongunstig voor bedrijven. Uit onderzoek van de Europese fractie van de Groenen bleek deze week dat multinationals in Nederland 10,4 procent winstbe lasting betalen. In Europa hebben slechts vier landen een lager effec tief belastingtarief: Luxemburg, Hongarije, Bulgarije en Cyprus. Een totaaloverzicht van het aan- tal bedrijven dat al heeft besloten vanwege de brexit naar Nederland te trekken is er nog niet. Van 2017 is bekend dat achttien ondernemin gen vanwege de brexit voor Neder land kozen, samen goed voor vijf honderd nieuwe banen. In totaal waren 1,75 miljard aan nieuwe in vesteringen van meer dan 350 bui tenlandse bedrijven in 2017 goed voor 12.500 banen, claimt het NFIA. Desondanks weigerde premier Mark Rutte (VVD) de brexit te be titelen als een economische kans. De financiële schade voor Neder land is volgens hem groter dan de eventuele positieve effecten van bedrijven die naar ons land trekken. vrijdag 25 januari 2019 GO Een medewerker van het Instituut van Neurowetenschap pen in Sjanghai toont de makaak, waarvan vijf aapjes zijn gekloond. Zij hebben bewust een genetisch circadianerit- mestoornis (CRSD), een verzameling slaapstoor nissen waar bij de timing van de slaap is verstoord. Vol gens de weten schappers kan on dezoeken van de aapjes helpen bij onderzoek naar psychische proble men bij mensen. FOTO'S EPA Chris van Mersbergen Den Haag - Michiel Bakhuizen, Netherlands Foreign Investment Agency DEN HAAG De speciale brexit noodwet wordt na felle kritiek door de Tweede Kamer aange past. De wet geeft de regering verregaande bevoegdheid om in het geval van een harde brexit in te grijpen zonder dat het parle ment er iets over te zeggen heeft. De Kamer perkt die be voegdheid deels in, bleek gister avond in een debat over de wet. Het kabinet bereidt zich voor op het voor Nederland zwartste scenario: een scheiding van het Verenigd Koninkrijk en de EU zónder afspraken. Maar er kun nen ook acute situaties ontstaan die niet zijn voorzien en waarbij er direct moet worden ingegre pen. Delen van de wet gingen de Kamer, waaronder regeringspar tijen CDA en D66, echter te ver. Blok paste zijn wet daarop aan, maar daarmee was niet alle kri tiek verstomd. Een Kamermeer derheid wil de geldigheid van de wet aan banden leggen: zes maanden in plaats van een jaar. Ook krijgt de Kamer de be voegdheid om de regering bin nen drie weken terug te fluiten. Minister Blok zei gisteravond zich bij alle wijzigingsvoorstellen neer te leggen. In het kielzog van geneesmid delenbureau EMA komen wel licht meerdere - ook Britse - be drijven naar Nederland. foto anp Vertrek door brexitsoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3