Loterijgeld moet Grote Kerk op weg helpen ZEELAND 3 vrijdag 25 januari 2019 «Ffuï^ Voorman Ab de Visser van Bouwgroep Peters werkt stug door. timmerman Ab de Visser. De voor man van Bouwgroep Peters is in de sneeuw bezig met het ontkisten van funderingen in de Walstraat in Vlissingen. „Trouwens, op door gaande wegen wordt gestrooid, dus daar heb je nooit problemen. Maar toen de eerste sneeuw viel, zouden er betonvlechters komen uit Den Haag. Die hadden eerst nog een klusje in Brabant. Om 9 uur begon het te sneeuwen. Halverwege de ochtend kregen we een telefoontje: we gaan het niet redden, we keren om." Thuiszorgmedewerkster Marry Lenten uit Middelburg is blij dat ze ooit een slipcursus heeft gevolgd. ,,Daar heb ik geleerd hoe je moet mee- en tegensturen. En dat je vooral zachtjes en pompend moet remmen. Veel aan ge had." Dinsdagochtend om 7 uur stapte ze in de auto cliënten ii Middel burg-Zuid en Griffi oen te bezoeken. „Je gleed in de bochten helemaal weg in de rulle sneeuw. De stoepen waren heel glad. Geluk kig heb ik voor dat soort omstandighe den spikes voor on der mijn schoenen in de auto liggen. Dat werkt fantas tisch." Groenteman Michael de Visser heeft op de markt in Middelburg geen muts of sjaal nodig om de kou te trotseren. fotos lex de meester Melkboer Simon Kleinman is blij dat de melk tegenwoordig niet meer in flessen zit. Haar collega bij WVO-zorg, Coby Oosse uit Middelburg, moest dins dagmorgen het buitengebied van Walcheren in. ,,De wereld werd steeds witter. Op de weg naar Pop- pendamme moest ik binnendoor, omdat de Walcherseweg afgesloten was. Dat was even griezelig. Geluk kig hebben de mensen er begrip voor dat je dan wat later bent." Overdag ging het dooien, 's nachts vroor het op. „Daarna heb ik avond diensten gehad. Wat mij opviel: in de dorpen was helemaal niet ge strooid. Spiegelglad is het dan. Heel eng." De maand februari is cruciaal voor het nieuwe cultuurpodium in de Grote Kerk van Veere. Dan wordt duidelijk of de BankGiro Loterij een aanvraag van 940.000 euro honoreert. Daar van is afhankelijk hoe snel en hoe groot het podium kan wor den opgezet. Ernst Jan Rozendaal Veere Directeur Gert-Jan de Koster en communicatie- en marketingme dewerker Marloes Matthijssen had den gistermiddag geïnteresseerden uitgenodigd in het poortwachters huisje bij de kerk om ze bij te praten over de voortgang van de plannen. Volgende week beginnen de voorbereidingen voor de verbou wing, aldus De Koster, die dan drie weken later echt aanvangt. De grote, moeilijk te verwarmen kerk krijgt vloerverwarming. Eigenlijk had het werk afgelopen najaar al moeten beginnen, maar eigenaar Stichting Monumentenbezit en de aannemer moesten nog de puntjes op de i zetten. De verbouwing lijkt ook duurder uit te gaan vallen dan begroot. Voor de activiteiten is de steun van nationale fondsen van groot belang. Met name die van de Bank GiroLoterij, die in het gunstigste geval zeker vijftig procent van het benodigde budget op tafel legt. ,,Het wordt spannend", zei De Kos ter. Hij heeft goede hoop. ,,Ze wa ren verrast en positief over onze plannen. Ze staan er wel voor open." Het concept voor de Grote Kerk steunt op drie pijlers. De organisa- De BankGiroLoterij was verrast en positief over onze plannen -Gert-Jan de Koster, directeur tie wil veel werk maken van de his torische beleving. In samenwer king met Erfgoed Zeeland worden verschillende verhalen over de kerk van Veere en de geschiedenis van Walcheren belicht. De bedoeling is voor historische personages te kie zen, zoals de domineesdochter die een eeuw geleden in de kerk leerde fietsen, die door bezoekers kunnen worden gevolgd. Deels gebeurt dat door augmented reality - digitale in formatie die via mobiele telefoons een aanvulling biedt op de daad werkelijke locatie. Orgel Filmmaker Luk Sponselee uit Hulst liet de app Popmonument zien als voorbeeld. In Bergen op Zoom, Willemstad en mogelijk ook bij de komende editie van Vestrock in Hulst krijgen muziekliefhebbers via hun telefoon informatie en his torische beelden over de locatie waar ze van concerten genieten. In de Grote Kerk wil Sponselee op die manier het orgel weer laten spelen dat ooit is verkocht aan de kerk in Groede. De tweede pijler is de program mering in samenwerking met na tionale en Zeeuwse culturele orga nisaties. Voorlopig is 18 mei geprikt als datum voor een uitvoering van Amsterdam Sinfonietta. Rond dit gezelschap wil de Grote Kerk een jaarlijks festival bouwen. In samen werking met het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland gaat kun stenaar Folkert de Jong als 'kerk meester' in het najaar een installa tie bouwen. En - punt drie - er moet een stadscurator komen voor lokale ini tiatieven in de kerk. De fasering van alles hangt af van de gulheid van de BankGiroLoterij. S tikker!!'. manddnjnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31