£3 e? Zeelucht is geen gebakken lucht Vlissinger door losse handjes naar instelling Terneuzen bouwt 235 huizen, Vlissingen 6 Druppel 2 Sneeuw: prachtig om te zien, maar verraderlijk. Buitenwerkers doen ondanks gladde stoepen en straten hun werk. Soms gaat het mis, zoals Erik Tilleman overkwam. SNEEUW MOOI EN VERRADERLIJK Commentaar De Zeeuwse kust krijgt reclame cadeau uit België. De Universiteit Gent en het Vlaamse Instituut voor de Zee melden dat zeelucht goed is voor longkankerpatiënten en mensen met een hoog cholesterol. Uit onderzoek blijkt dat de zilte lucht de invloed van een ongunstig gen afremt. Zo krij gen longkanker en cholesterolproblemen minder kans. Hoe het precies werkt is nog niet duidelijk. In elk geval bevestigt dit het bekende beeld: aan de kust kun je opknappen. Dat besef zit er diep in. Van oudsher wordt aan de kust gekuurd. Meestal alleen in de veronderstelling dat een flinke dosis frisse zilte lucht goed is voor ieder mens. Soms met claims die kant noch wal raken. Nu blijkt dat de zeelucht voor sommige zieken echt een helende werking heeft. Deze onderzoeksresultaten zijn goed voor het imago van de kust. Dat kan wel een oppeppertje gebruiken na alle gedoe over oprukkende bebouwing. De echte betekenis van de bevin dingen van de Belgische wetenschappers zit echter niet in het toerisme of het imago van deze provincie. Als de onderzoekers de werkzame stoffen in de zeelucht weten te vinden, levert dat uiteindelijk wellicht betere kankertherapieën op. Dat belang is van een heel andere orde. Het is mooi als een verblijf aan de kust longkanker en cholesterol terugdringt. Het is nog veel mooier als we op het spoor komen van medicijnen die iedereen overal kan gebruiken. Onderzoeksresultaat is vooral interessant voor het maken van een beter medicijn tegen kanker Op de bewuste dag, 's avonds laat, zette de zus van Van W. de auto op een niet afgesproken plaats en zijn vader zou hem daarvan de schuld hebben gegeven. Daarom ging hij naar zijn zus om verhaal te halen. Daarbij had hij haar geduwd, waar door zij viel. Zijn vader werd boos en om een klap af te weren, raakte ALMANAK U kent ze vast wel; van die han dige dingen waar je een elektro nisch beveiligde deur mee kunt openen. In de volksmond vaak een druppel genoemd, naar de vorm van het voorwerp. Ze ho ren aan een sleutelbos, maar los in je broekzak meenemen kan ook. Al kan dat laatste leiden tot Van W. met de vlakke hand het ge zicht van zijn vader. Ook zou hij diezelfde dag een scootersleutel hebben gestolen en een automobi list een klap hebben gegeven. Deze De zus van Van W. zou de auto verkeerd geparkeerd hebben en hij ging daarom verhaal halen weigerde Van W. naar huis te bren gen. Van die feiten werd Van W. vrijgesproken. Over negen maanden evalueert de rechtbank zijn verblijfin de ISD-in- stelling en wordt bekeken of hij het maximum van twee jaar moet vol maken. vervelende opmerkingen van collega's. Zoals deze week tij dens een vergadering van deze krant. Onder de stoel van een nog best wel jonge verslaggever zag een van zijn collega's zo'n ding liggen. ,,Zeg, je wordt in continent", kreeg hij te horen. ,,Je druppel ligt onder je stoel." Jongen opgepakt voor serie branden Overleg over donker Jaagpad Terneuzen Edwin Evers met band op Ballade Bij distributeur en krantenbezor gers Karin en Erik Tilleman (beiden 56) uit Oostburg gaat de wekker zes dagen in de week af om 00.40 uur. ,,We rijden dan naar het verdeel punt in Kapelle. Daar halen we de kranten - onder meer de PZC - op voor West-Zeeuws-Vlaanderen. Een uur rijden is dat", vertelt Karin. „Tussen halfvier en vier uur komen we terug in Oostburg waar we de kranten uittellen voor de bezorgers. Rond een uur of vijf beginnen we aan onze eigen ronde. Mijn man doet Cadzand, ik Oostburg, IJzen- dijke en een stukje langs de grens." Hersenschudding Zoals elke dag pakte Erik woens dagmorgen zijn fiets, die bij de bak ker in Cadzand staat. Karin: ,,Hij ging al snel lopen, met de fiets aan de hand. Het was te gevaarlijk om te fietsen. Mensen vegen hun stoepen en opritten niet meer altijd. Halver wege zijn ronde ging het mis. Hij viel, met zijn hoofd op de stoep. Zo hard dat hij moest overgeven. Toen hij weer een beetje bijgekomen was, is hij opgekrabbeld en toch weer verder gelopen. Onze huis arts, die even verderop woont, was net zijn stoepje aan het vegen en Hij heeft nog geroepen, maar ze keken niet op of om heeft hem binnengehaald voor on derzoek. Hersenschudding, heup gekneusd, arm gebutst. Maar hij is alweer gewoon aan het werk, hoor." De valpartij was vervelend, maar erger vindt Erik dat niemand hem te hulp schoot. Karin: ,,Behalve dan een mevrouw met een hondje die hem weer op zag krabbelen. Toen hij lag, heeft hij nog geroepen naar mensen van de gemeente die langs kwamen met een strooiwagen en andere passanten. Maar ze keken niet op of om." Ook voor de mannen van Visser Fruit in Kapelle begint de dag vroeg. Om 04.00 uur gaan de kra- menbouwers al naar de markt, waar de broers Niels en Michael kramen hebben. Een kwartier eerder al gaat Niels de Visser naar de veiling. Broer Michael staat op de markt. Niels: ,,We hebben zelf een klein strooiwagentje bij de loods in Ka- pelle. Woensdag hebben we dat even tevoorschijn gehaald, omdat het toch glad was. Maar op de grote weg zag het er keurig uit hoor." Binnenstad Melkboer Simon Kleinman uit Vlissingen is blij dat de melk tegen woordig niet meer in flessen zit. ,,In de Walstraat kan het behoorlijk glad zijn. Om zes uur ben ik al in het pakhuis om de bestellingen klaar te maken en de wagen te la den. Rond acht uur begin ik aan mijn route door de binnenstad. De afgelopen dagen lag daar sneeuw. Met die nachtvorst vriest dat wel een beetje aan. Gelukkig ben ik nog nooit onderuit gegaan." ,,J e gaat gewoon naar j e werk, zo mer of winter, glad of niet", zegt De meeste nieuwe woningen wer den vorig jaar in Terneuzen (235) gebouwd, Vlissingen telde het min ste aantal opgeleverde woningen (6). Dat laatste is opvallend, want Vlissingen stond in 2017 nog bo venaan de lijst in Zeeland met 204 nieuwbouwwoningen. Het aantal opgeleverde woningen in de andere gemeenten: Borsele 21, Goes 193, Hulst 126, Kapelle 34, Middelburg 147, Noord-Beveland 29, Reimerswaal 120, Schouwen- Duiveland 69, Sluis 92, Tholen 107 en Veere 68. In Zeeland kwamen er ook nog eens 389 woningen bij als gevolg van de splitsing van woningen of door verandering van het gebruik van een gebouw, bijvoorbeeld door een winkel tot een woning te ver bouwen. Omgekeerd gingen er 260 woningen verloren door samen voeging of verliezen van de woon functie. Voorts werden er vorig jaar 169 woningen in Zeeland gesloopt, waarvan verreweg de meeste (102) in de gemeente Terneuzen. vrijdag 25 januari 2019 De 38-jarige Vlissinger T. van W. is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een verblijf van maximaal twee jaar in een instelling voor veelple gers. Van W. werd ervan ver dacht op 2 augustus zijn vader te hebben geslagen en ook nog eens zijn zus een duw te hebben gegeven waardoor zij kwam te vallen. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GOES De politie heeft maandag een 18-jarige jongen uit Goes aangehouden op verdenking van een serie branden in Goes-Zuid, waaronder twee wonin gen aan de Buys Ballots- traat/Rietweg en de Beethovenlaan. Meer dere aanhoudingen wor den niet uitgesloten. Goes-Zuid werd in au gustus vorig jaar opge schrikt door diverse branden in schuurtjes, vuilcontainers en twee woningen. De 18-jarige verdachte is afgelopen maandag in zijn woning aangehouden. Tijdens een verhoor bekende hij de feiten gepleegd te hebben. VLISSINGEN De provincie gaat in over leg met Middelburg en Vlissingen over de veilig heid op het Jaagpad. Dat antwoordt Gedeputeerde Staten op vragen van de VVD. Het fietspad tussen Middelburg en Vlissingen is nauwelijks verlicht en veel fietsers ervaren dat als onveilig, bleek in de cember uit een artikel in de PZC. Het Jaagpad werd het gevaarlijkste fietspad van Zeeland ge noemd. ,,We gaan in over leg met de gemeenten Vlissingen en Middelburg om te bezien of er extra maatregelen gewenst zijn om het gevoel van veilig heid te vergroten." De Edwin Evers Band staat ook dit jaar op fes tival De Ballade in Ter- neuzen. De groep is de afsluiter op zaterdag, de tweede dag van het driedaagse evenement in het eerste weekend van juli. De band stond vorig jaar ook al op het festival, toen op vrijdag, en dat is blijkbaar goed bevallen. De organisatie maakte eerder al de komst bekend van onder anderen Lil Kleine, Mar- tijn Fischer, Tim Akker man en de Lamaketta's. De organisatie heeft in middels de helft van kaarten verkocht. Info: festivaldeballade.nl. Glijdend en Ondine van der Vleuten Vlissingen -Karin Tilleman, bezorger In de provincie Zeeland zijn vorig jaar 1247 nieuwbouwwo ningen opgeleverd. Dat zijn er 84 meer dan in 2017. De cijfers zijn verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30