Toch even schaatspret Materiaal huizen moet na afbraak over 50 jaar nuttig zijn voor nieuwbouw Marcelle de Kam Marielle toont haar talenten heeft het als bondscoach eventing drukker dan ooit zeeland 12 tijdens de Cooking Battles Even was er gisteren schaatspret. De ijs- en skeelervereniging Krabbendijke slaagde er als enige in Zeeland in om de 'officiële' baan schaatsklaar te krijgen. Ruim 400 schaatsers passeerden de poorten, onder wie veel scholieren. Aan het eind van de middag zette de dooi door en ging de baan weer dicht Voor de Bevelandse woningcorpo ratie RWS wordt de sloop van de huizen aan de Friesestraat, die da teren van eind jaren vijftig, begin jaren zestig, de eerste vingeroefe ning op het gebied van circulair bouwen. Volgens manager vast goed William Dircken van de RWS zijn de huidige tien woningen niet meer op te knappen. ,,Dat zou weg gegooid geld zijn." Momenteel wordt bekeken of bouwmaterialen uit de te slopen woningen nog te hergebruiken zijn. De zes nieuw te bouwen woningen worden levens- loopbestendig en daarom gelijk vloers. Voor de bewoners van de sloop woningen wordt andere woon ruimte geregeld. Ook krijgen ze een verhuisvergoeding. Een aantal zou terug kunnen keren in de levens- loopbestendige woningen. Dircken: ,,De circulaire woningen zijn niet specifiek voor ouderen bedoeld. We stellen geen leeftijdsgrens." De RWS heeft nog geen vastom lijnd plan voor de toe te passen bouwmaterialen in de circulaire woningen. ,,Daar studeren we mo menteel op. Duidelijk is dat we zo veel mogelijk samengestelde mate rialen moeten vermijden. Vroeger legden we plastic onder een beton- vloer, maar als dat aan elkaar gaat Plastic onder beton kan niet meer, dat kun je bij afbraak huis niet meer scheiden plakken, is dat later lastig uit elkaar te halen. Het plan is best ingewik keld, ook omdat we er weinig erva ring mee hebben. Onze opdracht is echter duidelijk: na vijftig jaar moe ten zoveel mogelijk gebruikte ma terialen kunnen worden benut in nieuw te bouwen woningen. Dat gaat van vloeren, kozijnen, wc-pot- ten tot warmtepompen." De RWS doet dat onder meer in twintig ge stapelde woningen in Yerseke. De nieuwbouw in Wolphaarts- dijk maakt deel uit van het project Circulaire Woningbouw waarin vier partijen samenwerken: RWS, woningcorporatie R&B Wonen, vastgoedadviseur Marsaki en de provinciale ontwikkelingsmaat schappij Impuls. Doel is het gebruik van grondstoffen, energie en afval drastisch te verminderen. In Nederland gebruikt de bouw ongeveer de helft van de grondstof fen. Ook is de woningbouw goed voor 40 procent van het energiever bruik en 30 procent van het water verbruik. Daarnaast produceert de bouw 37 procent van het bouw- en sloopafval en zorgt de sector voor 35 procent van de Co2-uitstoot. Er is dus een wereld te winnen, zegt Dircken. ,,Daarom zijn we in het onderhoud al overgegaan op herge bruik van materialen. Van hang- en sluitwerk tot wastafels." Binnen het project studeert R&B Wonen om bij onderhoud van een niet nader genoemd 'groot com plex' natuurlijke bio-materialen toe te passen. Daarnaast zetten de pro jectpartners een databank op voor hergebruik van materialen in de so ciale woningbouw. De provincie draagt er 50.000 euro subsidie aan bij. It I vrijdag 25 januari 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 - - -^sSö FOTO MARCELLE DAVIDSE RWS bouwt voor hergebruik Tien gedateerde woningen aan de Friesestraat in Wolphaarts- dijk wijken volgend jaar voor zes circulair gebouwde huizen. Cir culair betekent dat na vijftig jaar zo goed als alle onderdelen van het huis een tweede leven kun nen krijgen in nieuwbouwwonin gen. Frank Balkenende Wolphaartsdijk -William Dircken, RWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29