24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV In een nieuwe reeksvan de absurdistische webserie Huize Vleeshamer moppert Jiskefet-veteraan Michiel Romeyn als barman er weer lustig op los. Deze krant bezocht de opnames in zijn café. ,,Dit is één grote ontlading.'' Klikken Camera's klaar? maar! De promo's van Stuk die afgelopen weken werden uitgezonden, waren al zo intri gerend. De scène was als volgt: een vrouw vertelde aan de telefoon, in het Engels, aan iemand dat haar man onlangs zijn nek had gebroken. Die man zat in zijn rolstoel naast haar te eten en ondertussen vulden zijn ogen zich langzaam met tranen. Wat was dit? Een nieuwe dramaserie? Een documentaire? Of gewoon de zoveelste cam pagne van een goed doel? Sinds woensdagavond weet ik het antwoord: Stuk (NPO 2) is de mooi ste documentairereeks sinds Schuldig. Regisseur Jurjen Blick registreert het dagelijks leven in revalidatiecentrum Heliomare in Noord-Hol land. Dat doet hij op een schitterend filmische manier, met bijna poëtische voice-overteksten. Bij De Wereld Draait Door kreeg hij woensdag avond ruim baan om te vertellen hoe hij geïn spireerd is door de serie Fargo, de film Magnolia en bepaalde romans. Hartstikke boeiend voor de liefhebber, maar toen Stuk eenmaal begon, had ik er nauwelijks oog voor, zo overweldigend waren de verhalen van de hoofdrolspelers. Zo was daar 'wondcon- sulent' Monique. Ze is Florence Nightingale in het kwadraat, die nóg meer pijn lijkt te ervaren van elke doorligwond dan haar patiënten. On dertussen worstelt ze thuis met haar eigen depressie en die van haar zoon. En wat krijgt die vrouw te horen van een of andere lulhannes tij dens een functioneringsgesprek? Dat haar lichaamstaal nogal overweldigend is voor stagi aires en dat ze daar beter op moet letten. Wat? Geef die vrouw elke week een bos bloemen, een vorstelijk salaris en dank God op je blote knieën dat ze bij jullie wil werken, zou ik zeggen. Dan is er nog de Amerikaanse Nederlander Paul, de man in de rolstoel uit het promotie filmpje. Hij liep een dwarslaesie op omdat hij 's nachts in het donker van de trap viel. Zijn zoon vond hem, want zijn vrouw was aan het werk als verloskundige. Zij kreeg overigens vier dagen later te horen dat ze borstkanker had. Zoveel domme pech en noodlot, je zou er als kijker bijna depressief van raken. Maar op merkelijk genoeg bood Stuk juist troost, door die al eerder genoemde bijzondere cameravoe ring en de voice-over die consequent in de ver leden tijd sprak. Het tilde de gebeurtenissen, de mensen en hun verhalen op en plaatste ze in een groter geheel, misschien zelfs wel een mas- terplan van hogerhand. Stuk is niet zomaar tv, het is bijna een religi euze ervaring waar je nederig van wordt. Heel nederig. Quote van de dag Ik heb een man die onderbroeken opvouwt. En het is geen watje Regisseur ondervuur Galjaard naar Talpa Heeft iemand mis schien bakkebaar den meegeno men?!'' Het is niet direct wat je ver wacht te horen bij het binnenwan delen van een Amsterdams bruin café. Laat staan dat vervolgens daad werkelijk iemand zijn hand opsteekt en een doosje met twee bakkebaar den uit zijn broekzak haalt. ,,Natuur- lijk heb ik die'', zegt deze persoon, die niet veel later zijn hand in een pop met een verschrompeld wassen hoofd steekt. Een hoofd dat even later lens wordt gemept met een honkbal knuppel. Welkom in Huize Vleeshamer: door gaans bekend als Café de Zon aan de Amsterdamse Lindengracht, maar soms even het domein van Jiskefet- held Michiel Romeyn (64). De web serie, waarin de acteur als barman annex beroepsouwehoer zonder remmingen de actualiteit doorneemt met de immer zwijgzame stamgas ten Jan en Thea - zijn (zelfgemaakte) marionetten - is al absurdisme ten top. Op de set zijn, is als kijkervaring nóg curieuzer. De ramen van het café zijn geblin deerd, er staat bier op de bar en een man wappert stoom uit een apparaat voor een doorrookt effect. Romeyn, nog in de visagie maar inmiddels uit gerust mét bakkebaarden, maakt foute swaffelgrappen. Wijzend naar zijn kruis: ,,De mijne is zo'n 40-45.'' Je zou bijna vergeten dat het pas 09.00 uur 's ochtends is.'' Er staan twee sketches op het pro gramma, een over de Elfstedentocht en een over de liefde van wijlen Prins Bernard voor erotische kunst. Ge schreven teksten zijn er niet, hooguit wat losse krabbels. Romeyn laat zijn aantekeningenboekje zien. ,,Ik loer JANNY DELFTS BLAUW vrijdag 25 januari 2019 Stuk —Zangeres Angela Groothuizen in Nieuwe Revu. FILM Regisseur Bryan Singer wijst nieuwe be schuldigingen van seksueel ongepast ge drag en zelfs verkrachting, van de hand. De maker van Bohemian Rhap sody noemt de aantijgingen triest en zegt dat ze zo geti med zijn om te profiteren van het succes van de film. MEDIA Erland Galjaard gaat drie dagen per week wer ken voor Talpa Network. De voormalige RTL- programmadi recteur wordt strategisch advi seur bij het be drijf van John de Mol. Gudo Tienhooven Jan, stamgast in Huize Vleeshamer. Voor Heel Hol land Bakt-jurylid Janny van der Heijden doet André van Duin natuurlijk alles. De presentator kwam dus graag opdraven voor de lancering van Janny's nieuwe servieslijn. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24