B F F 21 Rafael Nadal heeft haast op de Australian Open. In sneltreinvaart slaat hij al zijn tegenstanders van de baan. Tien jaar na zijn enige titel in Melbourne staat de Spanjaard zondag in de finale. AO Redelijk start Joost Luiten ESPO/fi Zoektocht Sala gestopt Haase opnieuw naar Rosmalen Stéfanos Tsitsipas zat wezenloos achter de microfoon. Hij wist ei genlijk op geen enkele vraag het antwoord. Wat was hem nu over komen, zojuist in de halve finales van de Australian Open? Het voelde alsof hij door een vrachtwa gen was platgewalst. Een truck met een Spaans kenteken en Rafael Nadal in de cabine. Na een uur en 46 minuten ging zijn rechtervoet van het gaspedaal en was de marte- UITSLAGEN Speelschema MANNEN VROUWEN JiafoelVSL-- ling voorbij. ,,Dit was een volstrekt andere dimensie van tennis'', zei Tsitsipas na de afstraffing in drie sets (6-2, 6-4, 6-0). Tsitsipas kende Nadal. Vorig jaar verloor hij twee keer van hem, één keer met dikke cijfers. Maar dat was op gravel. Hier, op het snelle hard court van Melbourne, zou de 20- jarige Griekse nieuwkomer met zijn aanvallende tennis toch wat te ver tellen moeten hebben? De winst op Roger Federer in de kwartfinales had een enorme impuls gegeven. Maar vanaf de eerste game leek het alsof Nadal een andere sport beoe fende dan hij. ,,Nadal is iemand die voor je gevoel ineens je andere her senhelft aan het werk zet. Hij be werkstelligt dat jj slecht gaat spe len. Dat zou ik een talent noemen. Ik ken geen enkele speler die dat kan. Ik voelde me totaal leeg in mijn hoofd. Als een man van 2 meter 10 die traag over de baan bewoog.'' Record Nadal heeft enorme haast deze we ken in Melbourne. Net twaalf uur stond hij op de baan, verdeeld over zes partijen. Zeker voor zijn doen is dat kort. Hij verloor nog geen set, werd pas twee keer gebroken en gaf per set gemiddeld minder dan drie games af. Alex de Minaur, Frances Tiafoe en Tsitsipas; het zijn de grootste talenten van het huidige tennis, maar na anderhalf uur ten- nisles van Nadal weten ze hoe lang de weg is die nog voor hen ligt. Voor de vijfde keer staat de 32- jarige Mallorcaan zondag in de fi nale van de Australian Open, cijfer- matig gezien zijn minste grand- slamtoernooi. Alleen in 2009 greep Nadal de titel. Tien jaar later reisde hij met vraagtekens af naar het eer ste slam van het jaar. Sinds de US Open vorig jaar, toen hij in de halve finales met knieklachten moest op geven, speelde Nadal geen officiële partij meer. ,,Maar ik heb sinds de cember geen training gemist. Op mijn leeftijd heb je minder last van een gebrek aan wedstrijdritme.'' Nadal is iemand die voor je gevoel ineens je andere hersenhelft aan het werk zet. Hij bewerkstelligt dat jij slecht gaat spelen Hijspeelt nu ineens atypisch Nadal-tennis. Zijn service is door een nieuw ritme ineens een wapen geworden. De tweede bal daardoor vaak direct een winner. En zo walst hij iedere tegenstander plat, met een dominantie die we vooral ken nen van het gravelseizoen. Hij kan de eerste speler worden sinds de algehele invoering van het proftennis in 1968 die alle grand- slamtitels ten minste twee keer heeft gewonnen. En het gat met Federer (37) verkleinen tot twee: 20 18. Hij is in Melbourne een man met een missie. vrijdag 25 januari 2019 GO GOLFEN Joost Luiten (33) is redelijk begonnen aan de Dubai Desert Classic. De Nederlandse topgolfer had zeventig slagen nodig voor zijn eerste ronde. Daarmee was hij na de openingsdag terug te vinden op de 44ste plek. Luiten bleef in zijn eerste omloop twee slagen onder par. Luiten voelde zich gisteren bij het opstaan niet fit, de Bleiswij- ker kampte met rugklach ten. Hij eindigde het afgelo pen weekeinde nog op de derde plaats in het hoog aangeschreven toernooi van Abu Dhabi. VOETBAL De politie en kustwacht van het eiland Guernsey hebben de zoek tocht naar voetballer Emili- ano Sala (28) gestaakt. De Argentijnse spits zat in een vliegtuigje dat maandag van de radar verdween. De aanvaller was onderweg naar zijn nieuwe club Car diff City, waar hij dinsdag bij de selectie zou aanslui ten. ,,We hebben alle infor matie verzameld, geëvalu eerd en hebben de moei lijke beslissing genomen om de zoektocht te sta ken'', schrijft de politie in een verklaring. Sala kwam van het Franse FC Nantes. TENNIS De organisatie van het grastoernooi van Ros malen heeft voor de ko mende editie Robin Haase (31) vastgelegd. De beste tennisser van Nederland staat voor de twaalfde keer aan de aftrap in Rosmalen, dat dit jaar op de toernooi- kalender staat van 10 tot en met 16 juni. Het beste resultaat van de Hagenaar is het bereiken van de halve finales in 2015. Eerder had de organisatie zich al verzekerd van de komst van Stéfanos Tsitsipas. De 20-jarige Griek haalde deze week nog verrassend de halve finales van de Australian Open, waarin hij uiteindelijk werd uitgeschakeld door de Spanjaard Rafael Nadal. Nadal walst iedere tegenstander plat Rik Spekenbrink Melbourne Australian Open Halve finales. Mannen: Nadal (Spa/2) - Tsitsipas (Gri/14) 6-2 6-4 6-0. Dubbel: Kontinen/Peers (Fin/Aus/12) - Mayer/Sousa (Arg/Por) 6-1 7-6, Her- bert/Mahut (Fra/5) - Harrison/Querrey (VS) 6-4 6-2. Vrouwen: Osaka (Jap/4) - Kar. Pliskova (Tsj/7) 6-2 4-6 6-4, Kvitova (Tsj/8) - Col lins (VS) 7-6 6-0. Rolstoelers: De Groot (Ned/1) - Buis (Ned) 6-3 6-2, Kamiji (jap/2) - Van Koot (Ned) 6-1 6-4. Ge mengd: Krejcikova/ Ram (Tsj/VS) - Mar- tinez/Skupski (Spa/GBr) 6-0 6-4, Sharma/Smith (Aus) - Melichar/ Soares (VS/Bra) 6-4 7-6. Kwartfinales Halve finales Kwartfinales Halve finales Djokovic (Ser/1) Nishikori (Jap/8) M Djokovic Raonic (Can/16) PouiÏÏe TFra/2éj Pouille S. Williams (VS/16) Pliskova Tïsj/7) T r Bautista (Spa, 22) Finale Nadal Pliskova Osaka (Jap/4) Osaka Svitolina (Oek/6) Finale Osaka Kvitova Tsitsipas (Gri/14) Nadal (Spa/2) Tsitsipas Nadal Kvitova (Tsj/é) Barty (Aus/Ï5) Kvi. Pavljoetsjenkova (Rus) Collins (VS) Kvitova Collins - Stefanos Tsitsipas (20) Rafael Nadal wendt zijn spierkracht aan bij zijn backhand, die al net zulke schade aanricht als zijn weergaloze forehand. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21