Ambtenaren struikelen over designtrap in nieuw ministerie VROEG BOE Ko VOORDEEL^ 50,- korting EUWS 11 Justitie: Hygiëne is verbeterd en op orde Ga mee met PetejJ_anghout Reizen zo luidt de 'zorgwekkende constate ring' van interimmanager Erik Schensema na een celinspectie in de cember. ,,Ik kan mij voorstellen dat er bij een longstay-situatie meer per soonlijke spullen en proviand op cel zijn, maar de cel van de heer K. was naast de hoeveelheid spullen ook smerig'', schrijft hij in een vertrou welijke mail aan het personeel. Het probleem speelt niet alleen in de cel van K, schrijft Schensema. ,,Graag aandacht voor de algemene hygiëne. Niet alleen met de aankon diging van inspectiebezoek, maar structureel meer aandacht voor dit thema. Ik besef dat de faciliteiten van het gebouw verouderd zijn en een verwaarloosde indruk maken, maar meer scherpte op dit thema lijkt mij gepast. Het oogt nu soms als een zwijnenstal.'' Het oude gevangenisgebouw wordt op termijn vervangen, en dat is niet zonder reden. Gedetineerden klagen over zwarte schimmel: op de muren, op de plafondplaten, in de voegen van de douchetegels en zelfs op de aangepaste wc-brillen. ,,Het is er ze ker voor een ziekenhuis heel onhy giënisch. Je zult maar een open wond hebben, dan is de kans op infectie groot'', zegt advocaat Esther Blok. Blok: ,,Mijn cliënt D. moet binnen kort geopereerd worden en vreest voor zijn gezondheid.'' Gedetineerde J., die vastzit wegens een vermogensdelict, liet een onaf hankelijk huisarts langskomen om over zijn medische situatie te rappor teren. De arts constateert 'tekortko mingen in de zorginfrastructuur' die de kans op ziekte of zelfs overlijden van J. vergroten. De longpatiënt heeft last van rook, omdat bewaarders on der zijn raam sigaretten roken. De kamer is vies, constateert de arts. ,,Op de muren zit gelig nicotinebeslag.'' Zorgwekkender is dat volgens de arts bij verschillende medische klachten niet goed is ingegrepen. De diabetes van J. is niet goed behandeld en hij is zo sterk afgevallen dat er sprake is van ondervoeding. Hij krijgt te weinig groente en eiwitten. Bovendien werd zijn medicatie niet aangepast aan zijn nieuwe gewicht. Waar de arts zich ook over ver baast: er is geen alarmknop in de cel, alleen een algemene bel. Hoe weet je dan wanneer er een spoedgeval is? De arts, die bijna alle verpleeghuizen in Amsterdam heeft bezocht, noemt deze inrichting slechter 'dan wat ik ooit meegemaakt heb'. Meerdere gedetineerden zeggen nauwelijks hun cel uit te kunnen ko men. Recreatie valt vaak uit. De bi bliotheek is vaak gesloten. Sommi gen zeggen regelmatig 23 uur per dag op cel te zitten. ,,Ik heb meerdere ke ren gezegd dat dit een onmenselijke situatie is'', zegt De Leon. ,,En in strijd met artikel 3 van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens.'' Dat artikel is een verbod op martelen. De gedetineerden in Scheveningen hopen dat de situatie door hun nood kreet verandert. ,,De meeste bewaar ders hebben echt het beste met ons voor'', benadrukt een van hen. ,,Aan hen ligt het niet. Er moet iets veran deren in het beleid.'' Het zit ambtenaren van de minis teries van Buitenlandse Zaken en Infrastructuur en Waterstaat niet mee. De ellende stapelt zich op in het gebouw waarin zij werken. Vo rig jaar bleek al dat werknemers baalden van het recent verbouwde pand vanwege slecht zittende designstoelen, een gebrek aan werkplekken en een 'akelige sfeer'. Nu blijkt ook dat meerdere amb tenaren het afgelopen jaar van de designtrappen zijn gevallen. Twee medewerkers raakten daarbij ge wond, een van hen moest worden behandeld in het ziekenhuis. De oorzaak, stelt een ingewijde: de trapleuningen zijn lastig vast te pakken en de traptreden hebben een opstaand randje waarachter je voet kan blijven haken. ,,De incidenten waren aanlei ding om direct de trappen af te sluiten om eventuele nieuwe on gevallen te voorkomen'', zegt woordvoerder Simone Klein Ha- neveld van het Rijksvastgoed bedrijf. Dat gebeurde afgelopen oktober. ,,Momenteel worden de trappen verbeterd: de trapleunin gen en het oppervlak van de trap treden worden aangepast.'' Ambtenaren melden aan deze krant daar niets van te merken en verbazen zich erover dat de pro blemen nog altijd niet zijn verhol pen. De trapopgangen zijn met rood-witte balken afgegrendeld. Duizenden ambtenaren die in het pand werken, zijn aangewezen op de liften. Ze kunnen nog wel ge bruikmaken van een trappenhuis naast de lift. Mateloos impopulair Het megaministerie werd eind 2017 geopend door koning Wil- lem-Alexander, na een grondige opknapbeurt die 267 miljoen euro kostte. ,,Het gebouw is mateloos impopulair'', zegt een medewer- ker die anoniem wil blijven. ,,Een deel ervan is niet verwarmd. Er staan nu straalkachels. Veel wordt houtje-touwtje gedaan." Het Rijksvastgoedbedrijfbeves- tigt dat het klimaatsysteem 'nog niet geheel goed is ingeregeld'. ,,Er zijn nog een paar onopgeloste kou dere plekken waaraan wordt ge werkt'', zegt woordvoerder Klein Haneveld. ,,Bij winterweer kun nen nu nog mogelijke verwar mingsproblemen ontstaan. De straalkachels zijn daarom uit voor zorg neergezet in de buurt van deze koudere plekken, om te voor komen dat het er te koud wordt.'' Wat de noodmaatregelen kos ten, kan het Rijksvastgoedbedrijf niet zeggen. Eerdere herstelwerk zaamheden kostten al honderd duizenden euro's. Eind vorig jaar kreeg de kantoor kolos een metamorfose na aan houdende klachten. Op maandag, dinsdag en donderdag was het vrijwel onmogelijk voor samen werkende collega's werkplekken te vinden. ,,Krapte leidt tot 'hand doekjes leggen', waardoor werk plekken niet beschikbaar zijn en schaarste wordt ervaren'', schre ven onafhankelijke onderzoekers. Veel ambtenaren vinden het ge bouw bovendien te donker. De pressieve tinten op de muren zijn overgeschilderd. Ook zijn er meer werkplekken gemaakt. Dat het ge bouw kort na de opening een pres tigieuze architectuurprijs won, leidde bij ambtenaren tot hoon en ergernis. gratis wijzigen en annuleren Zomer 2019 De enige echte h/tlijst van Nederland, de Top 40, hoor je vandaag bij Qmusic. vrijdag 25 januari 2019 PC In een reactie spreekt Justitie en Veiligheid de klach ten van de gedeti neerden tegen. Na aanbevelingen van de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd (IGJ) vorig jaar is de hygiëne verbeterd en 'op orde'. Activiteiten zouden niet uitvallen, zoals gedetineerden stellen. Alleen 'als de situatie dit vereist' verblijven patiënten 23 uur per dag op cel. Ook zou de me dicatieverstrekking volgens controles van de IGJ op peil zijn. De trappen in het splinter nieuwe megaministerie aan de Rijnstraat in Den Haag zijn af gesloten na meerdere valpar tijen. Ook werkt het klimaatsys teem niet goed: in het gebouw zijn straalkachels geplaatst om kleumende ambtenaren op te warmen. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag De gewraakte trap is afgezet. Twee ambtenaren raakten gewond na een val. 8 dgn busreis Bloemenrivièra Compleet vanaF 319 Reiscode: BE44281 v Prijsknaller, extra goedkoop op vakantie v Genieten in het vooijaar en najaar v Excursies naar: Genua, Rapallo, Monaco, San Remo en Dolceacqua O diverse data met vertrekgarantie 7 dgn busreis Sfeervol Schotland Compleet vanaf 429 Reiscode: BE39318 IncL whiskyproeverij en Edinburgh met gids v Excursies: Glasgow, The Trossachs, Loch Lomond, Schotse Hooglanden, Braemar, en Pitlochry O diverse data met vertrekgarantie 14 dgn busreis Portugal/Spanje Compleet vanaf 749 Reiscode: BE42497 v Inclusief proeverij port v Excursies: Burgos, Aveiro, Porto, Goimbra, Figueira da Foz, Serra da Estrela, Avila, Madrid en Barcelona O diverse data met vertrekgarantie 7 dagen f iets-cruise naar de Loreley Compleet vanaf 730 Reiscode: BE45027 Fietsen cruisen in 1 reis! Ontdek het Rijndal en de Loreley v Bezoek Düsseldorf, Keulen, Andemach en Koblenz O vertrek 26 september Vraag gratis onze nieuwe zomerbrochure aan! peterlanghout.nl 0172-468800 persgroepo4 Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 45 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, exci. res. kosten en calamitertenfonds. O.v.v. typefouten. *kijk op oad.nl/voorwaarden Luister iedere vrijdag tussen 14:00 en 18:00 uur naar de Top 40, gepresenteerd door Domien Verschuuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11