CDA stookt het vuurtje op ij M 9 Pleidooi voor 'uitzetpauze' Helmonder vast voorschoten Jihadist is zijn nationaliteit kwijt Bikiniklimster maakt fatale val We willen hier een leven opbouwen. Wij zijn verliefd geworden op dit land zich nooit uit. Maar in dit geval, zegt Zuiderveld, kan ze niet anders. ,,Er wordt getwijfeld aan hun verhaal. Maar wat er ook is gebeurd: Robert heeft een zwaar trauma, en er zitten littekens op zijn buik. Deze jongen terugsturen naar Armenië zou funest zijn voor zijn mentale staat. Wat er nu gebeurt, druist in tegen mijn ba siswaarden over hoe we met kinde ren moeten omgaan.'' Voor hun ultieme bezwaarschrift, in 2017, laat de advocaat van het gezin twee orthopedagogen onderzoek doen naar de mentale staat van de drie kinderen. Met name die van Ro bert is 'zorgelijk', stellen zij. De jon gen is getraumatiseerd en heeft op korte termijn behandeling nodig. Ook voor de jongste zoon, de in Ne derland geboren Alex (5), zal uitzet ting 'vrijwel zeker gepaard gaan met ontwikkelingsschade', aldus het on derzoek. Uiterste In een uiterste poging besluit Tiddo Mendelts zijn CDA-contacten in Den Haag aan te boren. Veel wil hij er niet over kwijt, 'maar ik heb elk contact ingezet dat ik heb'. Zo weet hij onder meer te forceren dat de landelijke CDA-fractie een interventieverzoek neerlegt bij de staatssecretaris. Dat levert niets op. Maar nu is er misschien alsnog hoop voor het gezin. Door het bizarre toeval dat de discussie over het kin- derpardon, die het kabinet deze week plotseling splijt, plaatsvindt in de al- lesbeslissende week van het gezin Davayan. Komende donderdag moe ten zij zich bij de IND melden voor hun kinderpardon-aanvraag. Als die wordt afgewezen, moet het gezin de finitief naar Armenië. Maar het kabinet denkt na over verruiming van het kinderpardon, onder meer voor gezinnen waarvan een of meerdere kinderen hier gebo ren zijn, en hier minstens vijf jaar wonen. Dat zou voor het gezin Da- vayan dus ook gelden. Maar dan moet de nieuwe regeling wel ingaan vóór dat zij worden teruggestuurd naar Armenië. Of het kabinet moet beslui ten tot een voorlopige uitzetstop - maar dat lijkt pas op z'n vroegst vol gende week te gebeuren. Moeder Syuzanna (35) gelooft nog in een oplossing, zegt ze. Ze is blij met de aandacht. ,,Het lijkt wel of we ineens bestaan. Maar ik denk toch dat we weg moeten.'' Ze slaapt slecht, vertelt ze, net als haar man en kinde ren. ,,Ze huilen omdat ze het niet be grijpen. We willen hier blijven, we willen hier een leven opbouwen. Wij zijn verliefd geworden op dit land.'' Na een paar uur van onderhandelen in het bijzijn van staatssecretaris Mark Harbers (Asiel, VVD), gooide het CDA gisteren nog wat olie op het vuur. We tende dat de VVD 'geen enkele aan passing' van het kinderpardon accep teert, verhoogde CDA-leider Sybrand Buma de inzet. Hij zinspeelt op een pauze in het uitzetten van asielkinde ren zolang de politieke discussie loopt. Alsof de spanningen binnen de co alitie al niet hoog genoeg waren. Sinds het CDA dit weekeinde draaide door plots een versoepeling van het pardon te bepleiten, zijn de coalitieverhou dingen op de kop gezet. 3-1 is het nu. Met aan de ene zijde de VVD die vasthoudt aan het regeerak koord, en anderzijds CDA, D66 en ChristenUnie die erop wijzen dat - en dit zeggen ze in koor - er 'een nieuwe realiteit is'. ,,We hebben nu een meer derheid in de Kamer én de coalitie voor een soepeler pardon'', herhaalde CU-Kamerlid Joël Voordewind fijn tjes. Nu het CDA om is, vindt die meerderheid dat gezinnen Nederland niet zouden hoeven te verlaten, als ze onvoldoende hebben meegewerkt aan hun eigen uitzetting. Bijvoorbeeld omdat ze een afspraak hebben gemist bij de immigratiedienst. Dat is te strikt, vinden CDA, D66 en Christen Unie. De kampen staan als twee cowboys tegenover elkaar, wachtend op de eer ste die schiet. De VVD verschuilt zich achter een al lopend onderzoek naar de asielprocedures. Daar kan volgens Harbers de wens om iets te verande ren aan het kinderpardon 'in worden meegenomen'. Voordat dit onderzoek op 15 juni af is, willen hij en zijn partij niets. ,,Ik ga niet speculeren op een eventuele aanpassing van het beleid in de toekomst.'' Toch nemen de regeringspartners daar geen genoegen mee. Want wat moet er gebeuren met gezinnen van wie het vertrek de komende dagen ge pland staat? Is hun uitzetting wel te recht als straks de regels worden aan gepast? ChristenUnie wil dat Harbers 'te rughoudend' is bij uitzettingen. Buma en Jetten hanteren voorzichtiger woorden, maar wel dezelfde. Het is een signaal dat ze zich niet door de VVD uiteen willen laten spelen. Jetten wil dat er 'heel zorgvuldig' naar uit zettingen wordt gekeken van gezin nen die onder soepeler regels wellicht clementie krijgen. Buma spreekt van 'extra zorgvuldig'. Achter de schermen kruipen de fractiespecialisten van VVD, CDA, D66 en ChristenUnie daarom rond de tafel met Harbers om tot een oplossing te komen, voordat er over de kwestie gedebatteerd wordt in de Kamer. Debat Meer dan een paar dagen krijgen ze daar niet voor. De linkse oppositie wil nog deze week in debat. Er werd giste ren hooguit enkele dagen tijd gekocht door Harbers te vragen naar de juridi sche gevolgen van een uitspraak van het Europese Hofvan Justitie. Dat oor deelde ook dat landen te veel mede werking eisen van asielzoekers aan hun eigen vertrek volgens het zoge noemde 'meewerkcriterium'. Die onderlinge coalitiestrijd is wel wat gehandicapt, omdat premier Mark Rutte momenteel een bezoek brengt aan de Antillen, zeggen betrokkenen. Zeker nu de partij en zich verder ingra ven. Harbers legt de uitzettingen ko mende dagen niets in de weg. Hij houdt zich aan 'het beleidskader dat er nu ligt'. Uitzettingen gaan daarom door, het regeerakkoord telt. Voorals nog, merkten CDA, VVD en Christen Unie wel op. HELMOND Een arrestatie team van de politie heeft gis termiddag een 21-jarige man uit Helmond opgepakt voor betrokkenheid bij de schiet partij waarbij maandagmid dag twee meisjes gewond raakten. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het schietincident te maken heeft met een conflict in het Helmondse drugsmilieu. Het 2-jarig meisje zat bij haar moeder achterop de fiets toen een kogel haar been raakte. Het 15-jarige slachtoffer liep een schotwond aan haar arm op. De schoten vielen bij een achtervolging van auto's. W' 1.IF jijiy g DEN HAAG De in Nederland geboren jihadist Marouane B. is geen Nederlander meer. Staatssecretaris Mark Harbers (Migratie) heeft de man, die bekend stond als de 'jiha- drapper', zijn Nederlander schap ontnomen. B. heeft nog de Marokkaanse nationaliteit. De 23-jarige B. sloot zich in 2013 aan bij Islamitische Staat en werd vorig jaar veroor deeld tot zes jaar cel, wegens deelname aan een terroristi sche organisatie. Hij kwam vorig jaar in het nieuws omdat hij een rap nummer naar website Crime site had gestuurd met de titel Ik kom ooit terug. YUSHAN Een Taiwanese vrouw die bekend staat om haar foto's waarop ze in een bikini op bergtoppen poseert, is overleden nadat ze tijdens een wandeling in een ravijn viel. De 36-jarige Gigi Wu was onlangs vertrokken voor een trektocht door Yushan National Park in haar thuis land. Het park kent bergtop pen tot bijna 4000 meter. Hoewel de Taiwanese bekend stond om haar bikinifoto's die ze op sociale media plaatste, zou de vrouw een ervaren klimster zijn geweest die de juiste kleding en het correcte materiaal gebruikte tijdens haar tochten. Op Fa- cebook had ze duizenden vol gers. De bikinifoto's waren ooit begonnen als wedden schap. woensdag 23 januari 2019 - Syuzanna, Armeense moeder Staatssecretaris Mark Harbers houdt vast aan de coalitie-afspraken. CDA, ChristenUnie en D66 voeren de druk op hem op. foto anp Rutte-3 zoekt een uitweg in de ruzie over het kinderpardon. Al geeft geen van de partijen een strobreed toe. Tobias den Hartog Den Haag I 1 ,-c;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9