Sunweb Weer minder misdaadgeld afgepakt, Openbaar Ministerie gooit het roer om 7 Dé partner voor elk bijzonder sportevenement! Ga naar www.sunwebsportsevents.nl of bel 08810 30 750 Voor het tweede jaar op een rij is minder geld afgepakt van criminelen. Het Openbaar Ministerie is ontevreden en past de aanpak aan. ,,Het is tijd voor grote follow the money-onderzoeken." Janneke de Smet-Dierckx, sinds een halfjaar verantwoordelijk voor het afpakken van crimineel geld bij het Openbaar Ministerie (OM), is niet tevreden met die daling. ,,We moeten naar een nieuwe strategie." Het grootste deel van de 171 mil joen euro is opgehoest door ING, dat vorig jaar - naast een boete van 675 miljoen euro - een ontneming van 100 miljoen euro moest beta len. Die 100 miljoen is meegeteld in het afpakresultaat. De bank werd bestraft omdat het jarenlang niet ingreep bij witwastrajecten. Naast ING is dus 71 miljoen euro aan cri mineel geld naar de schatkist ge gaan. ,,Als we de klappers uit het be drijfsleven buiten beschouwing la ten, zien we nog steeds een gestage groei", zegt De Smet-Dierckx. Zo zijn er bijvoorbeeld steeds vaker strafzaken waarin een afpakresul- taat geboekt wordt. ,,Maar dat gaat Sports Events Met een groep eropuit? Ontdek onze groepsarrangementen BORSATO DE KUIP Minder geld geplukt Elke dag verandert er wel iets in de digitale wereld, maar we zitten er bovenop ons niet snel genoeg. We moeten met hernieuwde energie gaan af pakken." Jacht Een deel van het probleem hebben het OM, de politie en de Fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst (Fiod) zelf gecreëerd. Omdat ze de laatste jaren steeds harder jagen op crimineel geld, zijn boeven steeds inventiever geworden in het ver stoppen daarvan. ,,Ze hebben geen auto meer op hun naam, maar leasen die in het buitenland. Geld zit in ingenieuze verstopplekken in auto's. Of wordt via banken over de wereld rondge pompt. Dat vraagt investeringen van ons, er staat niemand bij de deur die zegt: 'Daar ligt het geld'." Criminelen zijn bovendien steeds vaker in het bezit van cryptogeld. Drugshandel vindt vaker plaats op het anonieme dark web, waar met digitale valuta als bitcoin of monero wordt afgerekend. Omdat bitcoins tegenwoordig aardig opgespoord kunnen worden, ontstaan er dien sten als bitcoinmixers, die via aller lei overboekingen de sporen probe ren uit te wissen. ,,Elke dag verandert er wel iets in die digitale wereld, maar we zitten er bovenop", zegt de officier. ,,On- derzoeken beginnen vaak door met een andere blik te kijken. Zo was er een opsporingsambtenaar die bij de haven van Rotterdam ineens een groene brievenbus op een lantaarn paal geschroefd zag. Nummer 30A stond erop. Uit observatie bleek dat de postbode een pakje bezorgde. Vervolgens reed een wit busje langs dat de brievenbus in zijn geheel meenam. Het ging om een levering via het dark web." Met een nieuwe blik kijken naar onderzoeken. Via cursussen en bij eenkomsten pro beert het OM dat automatisme erin te slijpen. „Het is niet meer voldoende om alleen de kilo's drugs in beslag te nemen. Bij elk onderzoek moet je vra gen stellen als: wie wordt hier fi nancieel beter van? Hoe is er be taald? Hoe heeft deze persoon zijn auto gehuurd? We moeten meer op de criminele geldstromen zitten." Volgende stap De komende jaren wil het OM gro tere follow the money-onderzoeken draaien naar criminele organisaties. Waar laten drugsbazen als Redouan Taghi hun enorme winsten? ,,Daar zitten vaak financieel ingewikkelde constructies achter, maar soms is het ook heel eenvoudig. Dan wordt cashgeld via horeca, kapsalons en nagelstudio's witgewassen." De Smet-Dierckx hoopt dat de nieuwe strategie uiteindelijk naar de grootste criminelen van het land leidt. ,,We moeten de geldstromen volgen om bij de top van de mis daad terecht te komen. Het is tijd voor een volgende stap", besluit de officier. woensdag 23 januari 2019 GO 'We moeten meer naar de geldstromen gaan kijken' Koen Voskuil Den Haag Criminelen moesten vorig jaar voor ruim 171 miljoen euro inleveren bij de Nederlandse overheid. Dat is zo'n 50 miljoen euro minder dan in 2017 en liefst 230 miljoen minder dan recordjaar 2016. WK Vrouwenvoetbal in Frankrijk 11 juni Nieuw-Zeeland - Nederland 15 juni Nederland - Kameroen V 20 juni Nederland - Canada 1 daagse Oranje fanreis o.b.v. vervoer Final Four Nations League in Portugal Vertrek op 6 juni Vlucht Amsterdam - Porto ind. transfers V Hotelovernachtingen met ontbijt 3 daagse vliegreis halve finale 6 daagse vliegreis halve finale finale Formule 1 Grand Prix - arrangementen 10 mei GP Spanje 4 daagse vliegreis 28 juni GP Oostenrijk 4 daagse vliegreis/eigen vervoer 28 juli GP Duitsland 7 daagse busreis 1 sept GP België 7 daagse busreis Formule 1 fanreis o.b.v. vervoer Borsato De Kuip Concertdata 29 mei, 1,5 juni V Na 15jaar terug in Gastoptredens van André Hazes, Lil' Kleine en DI-RECT! Ticket vervoer per touringcar Tip [geschikt voor grote groepen Voor het tweede jaar op rij pakte het OM minder geld af van criminelen. 402 €400 miljoen De politie neemt meerdere auto's in beslag. foto anp —Janneke de Smet-Dierckx, OM Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7