II 'Gemaal mag geen monument worden' Vluchtelingenwerk houdt nog dit jaar subsidie in Terneuzen 7 Hulstenaren zoeken vaak carnavalspak IJZENDIJKE 'T GABBERTJE Pompoenpoffertjes en boerenkool wafels maken ingewikkeld? Nee hoor, lieten kinderen van buitenschoolse opvang 't Gabbertje in IJzendijke zien. Ze gingen gisteren met wintergroenten aan de slag. Niet alleen de kinderen in IJzendijke koken met wintergroenten. In totaal 37 Zeeuws- Vlaamse basisscholen en buitenschoolse opvangcentra doen dit jaar mee met het lespro gramma van de Zeeuwse centra voor natuur- en milieueducatie (NME). Voor de tweeëntwintig kinderen van 't Gabbertje in IJzen dijke is de aftrap dinsdag extra speciaal: burgemeester Marga Ver- mue kookt met hen mee en Mari anne Koopman legt uit hoe ze de gerechten maken. Marianne van De Kinderkook- tuin Gerei uit Oosterland be dacht alle recepten. Ze maakte in opdracht van de NME-centra een nieuw lesprogramma voor dit jaar. Er is voor elke leeftijd iets leuks uitdagends om te koken, vertelt ze. De leerlingen van de midden-, en bovenbouw denken daarnaast ook na over waarom het belangrijk is groenten van het seizoen en uit ei gen regio te eten. In IJzendijke de monstreert Marianne dat de klein sten kunnen leren koken aan de hand van een verhaal. ,,Wat doen beren in de winter?", vraagt ze aan de groep kinderen van vier tot elf jaar. ,,Eten!", roept iemand. Beren blijken juist te slapen en daarom gaan de kinderen een boerenkool wafel als matrasje maken en een pompoenpoffertje als kussen. ,,En we gaan bruine beren kneden van brooddeeg." Een toepasselijk ge recht, want ook buiten is het bere- koud. Bij de lessen hoort een gratis groentepakket, waar het Zeeuws- Vlaamse NME-centrum Na- tuur&Zo en groentehandel De Feijter uit Terneuzen voor zorg den. Achter het lespakket zit een hele filosofie. Het doel is dat kin deren nadenken over gezond en duurzaam eten. Ook de provincie Zeeland en Jong Leren Eten wer- Weet iemand waarom groenten gezond zijn? Wat zit erin? Vitamientjes inderdaad ken daar aan mee. Burgemeester Marga Vermue komt binnen met het groentepak ket en test meteen de kennis van de kinderen. Prei, wortel, pom poen, spruiten en een uitje. Ze sommen de inhoud van het krat moeiteloos op, maar de knolselde rij en boerenkool blijken lastiger te herkennen. ,,Weet iemand waarom groenten gezond zijn?", vraagt de burgemeester. ,,Wat zit erin? Vitamientjes inderdaad." En als de burgemeester het vraagt, durft iedereen wel een stukje boe renkool te proeven. In groepjes gaan de leerlingen aan de slag. Met eieren klutsen, beertjes boetseren en poffertjes maken. Sophie (7), Floris (8), Jonas (6) en Wiebe (8) maken samen de boerenkoolwafels. In opperste concentratie zijn ze in de weer met met geklopte eieren, melk, olie en bakmeel. Boerenkool en geraspte kaas gaan er als laatste door en dan gaat er een laagje op het wafelijzer. Meteen ruikt het lekker. Ook proeven durft ieder een. ,,Lekker", zegt Sophie verrast. Ook de poffertjes van pompoen vallen, een tafeltje verderop, in de smaak. Marianne laat zien dat die lekker zijn met poedersuiker, maar ook heel 'jammie' met zeekraal. ,,En proeven is belangrijk", zegt ze. ,,Al is het maar een heel klein stukje." HULST Nergens in Zeeland wordt zo veel gezocht naar car navalskleding als in Hulst. Dit blijkt uit de Landelijke Car navals Index 2019 van vergelij kingssite Beslist.nl, een online winkelcentrum. De index is tot stand gekomen op basis van 200.000 zoekop drachten. Landelijk gezien staat Hulst op de 43e plaats. Cuijk staat bovenaan de lijst, met in het kielzog Valkenburg en Schijndel. In de ranglijst staan Neder landse steden en dorpen gerang schikt op het gemiddelde aantal zoekopdrachten naar carnavals kleding per 1000 inwoners. TERNEUZEN Vluchtelingen werk Terneuzen krijgt in elk geval dit jaar nog subsidie van de gemeente Terneuzen. Wethouder Paula Stoker heeft dit gisteravond meege deeld in de raadscommissie sa menleving. Oktober vorig jaar wilde Terneuzen de bijdrage aan Vluchtelingenwerk nog stoppen vanaf 2019. Aanleiding was dat Vluchtelingenwerk meer geld wilde voor de bege leiding van veertien nieuwe er kende vluchtelingen. De ge meente Terneuzen die sinds 2016 al diverse zaken voor de groep regelt, zou de begeleiding volledig op zich nemen. Onder vrijwilligers en in de gemeenteraad ontstond hier over onrust. Het effect is dat Vluchtelingenwerk nog dit jaar subsidie houdt, al is het moge lijk op een andere basis. Niet als bedrag ineens, maar afhankelijk van het aantal begeleide vluch telingen. Vluchtelingenwerk- regiomanager Martien Jan de Haan reageerde gisteravond dan ook niet heel blij op het nieuwe besluit. Wethouder Stoker wil ko mend halfjaar gebruiken voor een onderzoek naar hoe de be geleiding van erkende vluchte lingen het beste kan worden geregeld in Terneuzen. Het gemaal in Cadzand-Bad wordt geen gemeentelijk monument, als het aan Waterschap Scheldestro- men ligt. Het gemaal staat op een lijst met 42 gebouwen en objecten, die bur gemeester en wethouders bijzon der vinden. De monumentale sta tus moet voor bescherming zorgen, eigenaren mogen aan de buiten kant van pand of obj ect niet zomaar iets veranderen. De lijst is nog niet definitief, die lag tot vorige week ter inzage en wie het er niet mee eens was, kon een zienswijze indienen. Het wa- terschap is zo'n tegenstander. Het vraagt het Sluise college 'dringend om het gemaal niet aan te wijzen als monument'. Het gemaal aan de Kanaalweg in Cadzand-Bad is nog volop in be drijf en van belang voor de water huishouding. Een monumenten status kan daarom juist een belem mering zijn, zegt het waterschap. Het college werkt sinds 2015 aan een gemeentelijke monumenten lijst. Er staan al 28 eigendommen van de gemeente zelf op. De lijst wordt de komende jaren nog ver der uitgebreid. Zo komt een aantal kerken, bun kers en boerderijen later aan de beurt. woensdag 23 januari 2019 Kinderen koken met wintergroenten Sophie Stockman IJzendijke Bij buitenschoolse opvang 't Gabbertje in IJzendijke werd gekookt met wintergroenten. Ook burgemeester Marga Vermue (l) hielp een handje mee. foto boaz timmermans -Marga Vermue, burgemeester Sophie Stockman Cadzand-Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62