VS: ruzie scholier met veteraan 'zat anders' Baudet: oud-militair is 'naïef en schattig' 5 li in lain A Al negen schreef een open brief: „Ik zag op televisie journalisten vragen hoe de wijk de situatie van Julen en zijn familie beleeft. Wat ver wachten ze, dat iemand ant woordt: met grote blijdschap?'' Op zondagochtend 13 januari vertrokken Victoria, José en Julen naar El Cerro de la Corona, een bergje tien kilometer land inwaarts, 400 meter hoog bij het dorp Totalen. Er ligt een archeologische vindplaats, een begraafplaats van 4000 jaar voor Christus. Een ver familielid had vlak daarnaast een stuk grond gekocht, en dat wilden ze vieren met een etentje in de open lucht. Water De nieuwe grondeigenaar had er ook een prospectie laten uit voeren; met een boor werd een 25 centimeter breed gat gemaakt, tot meer dan 100 meter diep, om te kijken of er water zit. Dat gebeurde zonder vergunningen, justitie is dat aan het onderzoe ken. ,,Hij wilde op de berg avo cado's telen, maar daar had hij water voor nodig'', zegt Antonio Vazquez, een zeventiger die al zijn hele leven in Totalan woont. De kust bij Malaga is een van de weinige plaatsen in Europa waar de vrucht gedijt. Vazquez is even gaan zitten in de zon, met zicht op de werk- „Ik volg alles wat er wordt ge zegd en geschreven, het houdt me dag en nacht bezig, en dat zal met veel mensen in heel Spanje zo zijn'', zegt Juan Villanueva, die uit een dorp verderop is gekomen om wat op te vangen van de werkzaamheden. ,,De frustratie is groot als er wéér geen goed nieuws is.'' Vanuit de verte ziet hij aan een grote kraan de buizen bungelen die in de ge boorde reddingsschacht moeten worden ingebracht om instor ting te voorkomen en de veilig heid te garanderen van de mijn werkers die in de diepte zullen afdalen om een tunnel naar Ju len te graven. Maar ook deze dinsdag moe ten de acht redders afwachten; de schacht is net iets te scheef gegraven, de buizen passen er niet in. Opnieuw eindeloze uren van vertraging. ,,Maar morgen moeten ze de jongen toch einde lijk hebben gevonden'', verzucht Antonio Vazquez. ,,En laten we vooral niet de hoop verliezen dat hij leeft.'' De zon zakt ook bij Malaga vroeg. Voor de tiende keer worden vóór acht uur de schijn werpers aangezet om de werk zaamheden de hele nacht te kunnen voortzetten. Dreigende wolken zijn voor de nog bijna volle maan geschoven. zaamheden op de berg die al negen dagen duren, sinds Julen in de geboorde put verdween. Vazquez heeft net boodschap pen gedaan. In Totalan is één supermarkt, één bakker, één bankfiliaal, één apotheek en vier barretjes en restaurants. Een muilezel staat bepakt in een van de steile straatjes. Met de gebruikelijke rust is het al meer dan een week gedaan, al is de grootste drukte een paar kilometer verderop, waar politieagenten de weg naar de top van de Cerro de la Corona hebben afgesloten. De massaal toegestroomde media moeten het reddingswerk op grote af stand volgen. Iedereen wordt door microfoons en camera's belaagd, zoals de twee vrouwen die 'psycholoog' op hun hesje hebben staan. De Amerikaanse scholier Nick Sandmann ontkent dat hij bij het Lincoln Memorial in Washington bewust de confrontatie heeft ge zocht met de indiaanse Vietnam- veteraan Nathan Phillips. De beelden van de stare-down vorige week gingen de wereld over. Sandmann zou juist hebben geprobeerd gedoe bij het monu ment te voorkomen. Uit video beelden blijkt dat er aan de con frontatie tussen de twee hoofdrol spelers, tiener Nick met zijn MAGA-petje ('Make America Great Again') en Phillips een con flict voorafging. De groep scholie- ren stuitte daarbij op enkele zwarte mannen. Zij namen aan stoot aan de petjes en scholden de blanke jongeren uit. Die riepen daarop ook leuzen. Volgens Sand- mann stond hij plotseling oog in oog met de oud-Vietnamveteraan. ,,Ik wilde hem niet provoceren.'' Phillips houdt vast aan zijn le zing dat de tiener hem bewust de weg versperde. De beelden geven geen uitsluitsel. De verhitte ge moederen over het incident zijn illustratief voor de verdeeldheid in de VS. Sandmann en Phillips wor den bestookt met haatmail. Presi dent Trump zegt dat Sandmann 'niet eerlijk is behandeld'. DEN HAAG Thierry Baudet van Forum voor Democratie (FVD) kreeg gisteren in de Tweede Kamer een veeg uit de pan van CDA'er en oud-militair Hanke Bruins Slot. Baudets opmerking dat haar idee over de Russische dreiging 'schattig' is, viel niet goed bij de veteraan. Tijdens een debat over de toekomst van Defensie gaf Baudet aan de dreiging van Rusland 'enorm overdreven' te vinden. Dat land staat er volgens hem 'ontzettend zwak' voor. Bovendien zou het Westen de spanning opvoeren door aan de grens met Rusland te oefenen. Het standpunt van het kabinet is 'ook maar een mening', aldus Baudet. Bruins Slot wees erop dat ook de Commandant der Strijdkrachten de grootste drei ging uit Rusland ziet komen. Dat neemt Baudet niet 'klakkeloos' over. Hij noemde Bruins Slots opvatting 'schattig' en 'naïef. Bruins Slot, die in Afghanistan diende, wees erop dat ze in Uruzgan met pantserhouwitsers heeft geschoten. ,,Dat is verre van schattig, toen zat u in uw studeerkamer.'' woensdag 23 januari 2019 GO Juan Villanueva (links) en Antonio Vazquez houden de reddingswerkzaamheden in de gaten, een reddingsploeg met mijn werkers arriveert in Totalan. De driewieler van Julen staat ongebruikt in zijn straat in El Palo. fotos edwin winkels, reuters proberen reddings werkers de kleine Julen uit de put te ©6 ROTTERDAM/WASHINGTON A Thierry Baudet is niet onder de indruk van Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5