Orgel Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft kapotte longen Schip vaart tegen havendam bij Ritthem 6 Scholenkoepel krijgt ook in hoger beroep gelijk De gemeente Schouwen-Duiveland moet scholenkoepel Obase bijna twee ton betalen. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch bepaald. Het vonnis is geveld in een hoger beroep. Eerder was Obase al op alle punten in het gelijk gesteld, waarna de gemeente Schouwen- Duiveland in hoger beroep ging. Maar ook nu krijgt Obase gelijk. De gemeente moet 175.000 euro betalen omdat ze haar beloften niet is nagekomen. Obase is in 2006, op voordracht van de ge meente, een eigen stichting ge worden. Bij die verzelfstandiging zijn financiële afspraken met de gemeente gemaakt. Zo zou de ge meente, om de nieuwe stichting genoeg weerstandsvermogen te bieden, eventuele lijken uit de kast vergoeden. Die lijken vielen inderdaad uit de kast. Welke, wil Obase-direc- teur Ewald de Keijzer niet toelich ten. ,,Maar het was duidelijk dat de gemeente de kosten op zich zou nemen. Dat deed ze echter niet. Daarom hebben we in 2010 in goed overleg een nieuwe overeenkomst laten opstellen waarin alle afspra- ken waren vastgelegd." Maar nog steeds kwam de ge meente niet met geld over de brug. ,,Dat was het moment dat wij zei den: hier komen we samen niet uit. We hadden een goede onder linge verstandhouding, met een zakelijk geschil. Daar moest een rechter aan te pas komen." Die rechter gaf Obase op alle Wendy Wagenmakers Zierikzee Ze wisten dat het een keer kon ge beuren. De laatste keer dat de bal gen waren gerepareerd dateert im mers alweer van bijna veertig jaar geleden. En de nieuwe organist, Marien Stouten, had ook al gemerkt dat het geluid steeds slechter werd. Dat moest komen omdat het orgel minder lucht had. Toch baalden ze wel even in de Nieuwe Kerk, toen inderdaad de balgen lek bleken. Een grapje dat negenduizend euro kost. „Gelukkig hebben we in Zeeland dan de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken", zegt Mar van der Veer van de Stichting punten gelijk. Maar de gemeente ging in beroep. ,,We waren het in houdelijk niet eens met de uit spraak", legt onderwijswethouder Cees van den Bos uit. ,,We vonden dat niet alles was meegewogen, dus we vroegen een nieuwe rech ter dat alsnog te doen. Dat is nu ge beurd en ook deze rechter blijft er bij dat wij moeten betalen. Daar zullen we het mee moeten doen." Het geld heeft de gemeente di rect na het eerste vonnis al overge maakt, vertelt Van den Bos. ,,Dat moest, dus dat hebben we gedaan. Theoretisch kunnen we nu nog in cassatie gaan tegen het tweede vonnis, maar je moet je afvragen of dat het waard is. We gaan geen rechtszaak voeren om het voeren van een rechtszaak." Verstandhouding Zowel de onderwijsdirecteur als de onderwijswethouder vindt dat de onderlinge verstandhouding niet onder de rechtszaak heeft ge leden. ,,Die is met Obase niet an ders dan met Radar of wat dan ook", zegt Van den Bos. ,,Dit is iets uit het verleden, dat is altijd duide lijk geweest voor beide partijen. Toen was de verstandhouding niet zo best, dat weet iedereen, maar daar is inmiddels geen sprake meer van. Al kun je zakelijk nog best eens van mening verschillen. Zon der wrijving geen glans, zeg ik al tijd maar." Vrienden van de Nieuwe Kerk op gelucht. ,,Die hebben daar speciale potjes voor." De Nieuwe Kerk heeft afgelopen zondag de eerste dienst gedraaid zonder orgel. Dat zullen er nog wel meer worden, want de reparatie moet nog worden gepland en neemt vervolgens een dag of tien in beslag. Majesteit Orgel Nu wil het toeval - voor zover toe val bestaat - dat Van der Veer voor het jaarlijkse evenement Keet in de Kerk een stuk heeft geschreven over een orgel. ,,Majesteit Orgel heet het. Het gaat over de koning van de instrumenten, die ziek is. Hij heeft het aan zijn longen en het hele land is in paniek. Je mag het ge loven of niet, maar ik heb dit stuk geschreven twee maanden voordat de balgen het begaven." Keet in de Kerk wordt, met ac teurs en al, opgevoerd op 13 en 20 fe bruari. Van der Veer belooft dat het orgel dan weer klinkt als vanouds. IN DE REGIO Franse kroegmuziek De Rederijkers The Beatles en The Rolling Stones MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 23 januari 2019 Gemeente moet Obase betalen Wendy Wagenmakers Zierikzee Wethouder Cees van den Bos Het orgel van de Nieuwe Kerk in Zierikzee is stuk. De balgen, ofwel de pompen met luchtvoor- raad, zijn lek. En laat kerkmusi cus Mar van der Veer nou nét een toneelstuk hebben geschre ven over Majesteit Orgel met ka potte longen BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 8.45 en 10.30 uur: Yoga, 14.00 uur: Ka- rateles voor kinderen; 20.00 uur: Badminton; Ichtus aan het Kerkplein, 9.45-11.30 uur: Koffie inloop; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 9.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; DREISCHOR Dorpshuis, 14.30 uur: Work shop fantaseren voor kinderen vanaf 9 jaar; 20.00 uur: Lezing over kinderloosheid; ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Touché; 19.30 uur: Yogales; KERKWERVE Dorpshuis, 9.00-13.00 uur: Pe dicure; 13.30-16.30 uur: Schil derclub; 19.30 uur: Bloem schikken; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekvereniging Con Amore, 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 13.30 uur: Koersbal, RENESSE Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga, 19.30-20.45 uur: Yoga; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljarten, 19.00-22.15 uur: Stijldanslessen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga; 17.30-20.00 uur: Samen eten; ZIERIKZEE FiZi, 15.00 uur: Gordon Paddy en de Zaak van de Ge stolen Nootjes, 20.00 uur: Jij bent mijn Vriend; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding oudste gevangenis van Zeeland; Nieuwe Kerk, 20.15 uur: Tribu- teband The Stones; Thomas- kerk, 19.30 uur: Bijeenkomst Marinus van den Berg; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Inloop Breek de Week. RITTHEM De duwboot Phoenix van Van de Graaf en Meeusen Rivertransport B.V. is gistermiddag bij Vlis- singen-Oost tegen een havendam gevaren, stond er geen grote schade. Het schip kwam vanuit de haven in Vlissingen-Oost en was op weg naar Ant werpen. Rond 14.00 uur kwam de ruim 100 meter lange combinatie tegen een havendam in de buurt van de Europaweg Zuid in Ritthem. Rijkswaterstaat en Multraship zijn ter plaatse gekomen om hulp te verle nen. Rond 14.20 uur was het schip los. SD ZONNEMAIRE Oase Combo geeft zondag een optre den in d'Ouwe Smisse. Het combo legt zich vooral toe op de vertolking van de ouderwetse Franse kroegmuziek uit de negentiende eeuw, de Musette waarop de wals en de java gedanst werden. Afgewis seld met composie- ties van de Rotter damse accordeon virtuoos Jaap (Japie) Valkhof. De toegang is gratis. Na afloop kan geno ten worden van een driegangendiner. Het optreden is van 14.30 tot 17.30 uur. OUD-VOSSEMEER Toneelvereniging de Rederijkers geeft zaterdag een voor stelling in de Vos- senkuil in Oud Vos- semeer. Op zater dag 2 februari is de toneelgroep te zien in Meulvliet in Tho- len. Het toneelstuk 'Gevaarlijk Dubbel spel' begint op beide avonden om 19.30 uur. Kaarten kosten 10 euro en zijn te koop bij boekhandel Heij- boer in Sint Anna- land, boekhandel Dieleman in Tholen, tankstation Bal aan de Deehoeve en Terraplein in Tho- len. ELLEWOUTSDIJK In 't Kerkje wordt zondag een eerbe toon gebracht aan The Beatles en The Rolling Stones. Klassiekers worden in een akoestisch jasje gestoken door de groep Songs on a Wire en zanger gitarist Peetman Wisse. Aanvang om 14.30 uur, toegang acht euro. Reserve ren: reserveer@el- lesdiek.nl. HERBERG GAAT LITERAIR DREISCHOR Irene Flinterman (foto) van de Herberg aan de Ring in Dreischor stikt van de plannen voor haar winter- herberg. Vandaag gaat de herberg literair met een gratis workshop 'fantaseren' voor kinderen vanaf 9 jaar. Schrijfster Geeri Bakker, van onder meer de kinderboekenreeks Mette en Jort op reis, verzorgt de workshop in de gelagkamer. Aan vang 14.30 uur. 's Avonds om 20.00 uur geeft Bakker een le zing over ongewenste kinderloosheid en rouwverwerking. Info en aanmelding via 0111-851312. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57