kk hu Wolfgang Amadeus Mozart, muzikaal genie Wolfgang en zijn vrouw Constanze waren gek op feesten en bovendien geld kaartte graag om 4 2. Een wonderkind was hij, 'Amadé', geboren in Salzburg. Muziek schreef hij eerder dan taal; zijn werk heeft de eeuwen overleefd. Daarbij was hij een kleurrijk mens, gedreven, geniaal, altijd in de schulden en... dol op onderbroekenlol. Ga naar pzc.nl/ontdek-klassiek Commerciële bijlage 23 januari 2019 DOL OP DIKKE LOL gratis. Beiden waren dol op feesten en 'Wolfi' - de bijnaam die zijn vrouw hem gaf - deed graag mee aan kaartspelen om geld. De schulden liepen steeds meer uit de hand gedurende de laatste tien jaar van zijn leven. Eind 1791 ging Mozarts gezondheid snel ach teruit; hij was depressief en had last van wanen. Maar hij werkte door aan het Requiem, dat hij maakte voor een anonieme opdrachtgever. Dat was een ingetogen, ernstig werk, geïnspireerd op de barok, en het zou een van zijn meest geliefde en gewaardeerde composities worden. Op zijn sterfbed liet hij door vrienden de delen van het Requiem die af waren voorspelen en samen met hen deed hij de zangpartijen. Zijn vriend Franz Süszmayr zou met zijn aanwijzingen de composi tie later voltooien. Op 5 december 1791 gaf Wolfgang Amadeus Mozart het op, 35 jaar oud pas, berooid en opgebrand. Waaraan hij precies is overleden, is nooit opgehelderd: een nierziekte, zware overbelasting, of als gevolg van vergiftiging, een complot zoals sommigen beweren? Zijn lichaam verdween anoniem in een massagraf op het Weense kerkhof St. Marx. Mozarts geboorteplaats Salzburg Eigenwijs was Wolfgang Amadeus Mozart (1756) als kind al: hij leerde veel, alles eigenlijk, van zijn vader Leopold, die violist was en muziekleraar; maar hij ging vanaf zijn 6e ook steeds vaker dwars tegen hem in. Toen al speelde hij viool, klavecimbel en orgel. Zijn eerste compositie had hij aan zijn vader gedicteerd: Menuett und Trio. Tijdens de geruchtmakende Europese tournees van Leopold, hemzelf en zus Nannerl, bepaalde de hoogbegaafde jonge held steeds vaker het programma. Ze speelden voor koninklijke hoven en ook in zalen voor 'gewoon' publiek. Zo werd hij al jong beroemd. Veelzijdig als hij was, schreef Wolfgang in het ver volg van zijn korte leven alle soorten muziek die destijds populair waren: oratoria, opera's, viool- en pianoconcerten en kamermuziek. Het werden meer dan 600 werken, van groot- tot kleinschalig en allemaal van hoog niveau. Eigenzinnig en over tuigd van zijn eigen kunnen zou hij altijd blijven. Hij had veel aan te merken op musicerende tijdgeno ten: hijzelf kon het beter, toch? En dat was waar. Liefst deed hij de dingen anders dan iedereen zou doen en zo werd hij een onnavolgbare vernieuwer van de klassieke muziek. hij ook, zo blijkt uit getuigenissen en vooral uit bewaarde briefwisselingen. Als jongeman was hij verliefd op zijn nicht Maria Anna Thekla. Zijn brieven aan haar zijn in seksueel opzicht pikant, maar ook vol bizarre humor. Ook in zijn muziek schuwde hij de humor niet. Een van zijn joligste werken, dat iedereen weieens gehoord heeft, is Eine kleine Nachtmusik. Ook de briljante opera Figaro's bruiloft is opgewekt getoonzet. Verder schreef hij Ein musikalischer Spafi, waarin de componist alles doet wat in de muziek niet mag: hij zette meerdere toonsoorten door elkaar in, liet lelijke dissonanten horen en zorgde voor verfrissende chaos. Feestelijk en vrolijk is ook de Mis in C Major, later Kroningsmis genoemd (die The Bach Choir Orchestra of the Netherlands uitvoert in februari). Wolfgang schreef deze heel toeganke lijke, werelds klinkende kerkmuziek in opdracht van de aartsbisschop van Salzburg. Later werd de mis gespeeld ter gelegenheid van de kroning van keizer Leopold II - vandaar Kroningsmis. Maar zwaar op de hand en nors, zoals we vaak denken als het gaat om scheppers van hoogwaar dige cultuur? Nee, lichtvoetig en ondeugend was Zowel Wolfgang als Constanze, de vrouw met wie hij in 1782 trouwde, kon slecht met geld omgaan. Ze gaven het geld dat hij in Wenen verdiende met lesgeven, musiceren en componeren al uit voor het binnen was. Bovendien was hij geen onderhan delaar: hij speelde voor te lage tarieven en vaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50