II Blauwe reiger veranderde van menu 5 RENÉ KOELEMAIJ ORKESTLEIDER ARDUIN MET PENSIOEN De Souburgse musicus René Koelemaij heeft sinds 1 januari zijn taak als orkestleider en dirigent bij Arduin neergelegd. Met trots blikt hij terug op zijn 38 jaar lange carrière. Natuurjournaal Ik ben opgeleid tot muziekdo cent", vertelt Koelemaij. ,,De zus van mijn vrouw heeft het syndroom van Down, wat mijn interesse wekte voor werken met mensen die een mentale beper king hebben. Uit die interesse ben ik, naast docent op de mavo, gaan werken bij Vijvervreugd (inmiddels Arduin, red.). Daar probeerde ik uit te vinden wat ik het leukst vond." De passie voor muziek die de muzi kanten bij Vijvervreugd uitstraal den, haalde Koelemaij over er te gaan werken. ,,Ik kwam er toen ach ter dat mensen met een beperking heel onbevangen met muziek om gaan. Enthousiaster dan de jongeren op de mavo." Naast orkestleider en dirigent van het huisorkest van Arduin was Koe lemaij tot 2001 ook muziekthera- peut. „Muziektherapie is de inzet van muziek in moeilijke situaties. Mensen met een beperking hech ten aan structuur. Wanneer je die verandert, kunnen er problemen ontstaan. Ook muziek zit vol met structuur. Als je subtiel en systema tisch veranderingen in die muziek aanbrengt, leren ze om te gaan met veranderende situaties. Dit kan door lopen in het dagelijks leven. Moeilijk, maar wanneer je iemand met een diep verstandelijke beperking op deze manier mee kan krijgen via mu ziek, is dat een geweldige ervaring. Verwacht geen wonderen van muziek, maar sluit ze ook niet uit." Boven alles leerde ik hoe belangrijk onderlinge relaties zijn In 1980 kwam Koelemaij als mu- ziektherapeut in dienst bij Vijver vreugd. Daar veranderde hij lang zaam de drumband in een orkest. Toen Vijvervreugd verdween en Ar duin werd opgericht, veranderde er veel. „Onder Arduin werden we een professioneler orkest. Inmiddels ge ven De Zeeuwse Muzikanten nu zo'n vijftien tot twintig concerten per jaar. Er zijn keyboardlessen, ritme- lessen, zanglessen en repetities. Voor de muzikanten is dit een parttime baan. De collegialiteit die daarbij hoort, is belangrijk voor ze." Het niveau van het orkest wordt onderstreept door de grote optredens die het heeft gegeven. ,,We hebben twee keer in Carré gestaan. Die op tredens waren zinderend. Gêne? Dat had het orkest niet. Er was alleen maar pure passie. Het dak ging eraf. Ook hebben we meegespeeld met het orkest van Jan Vayne. Tijdens het repeteren zei hij een beetje verwon derd: 'Ik kan gewoon spelen met jul lie. En dat kan ik niet met veel orkes ten'." Het besluit om na 38 jaar te stop pen bij Arduin, heeft Koelemaij zelf genomen. ,,Het zijn 38 mooie jaren geweest. Het afscheid is lastig, maar ik kijk ook uit naar de vrije tijd. Mijn vrouw en ik willen gaan reizen. Daarnaast wil ik zelf meer muziek gaan maken. Ik blijf een toetsenist." De jarenlange omgang met men sen met een beperking noemt Koele- maij boeiend. ,,Het was met vallen en opstaan. Je moet weten wat ze wel en niet begrijpen. Wanneer je daarop goed inspeelt, zie je wat voor mooie mensen het zijn. Het orkest heeft mij ook gevormd. Ik ben concreter ge worden en extraverter. Maar boven alles leerde ik hoe belangrijk onder linge relaties zijn. Geef. Investeer in mensen, en kijk wat je ervoor terug krijgt." A Het afgelopen jaar was er een met langdurige droogte en dat heeft grote gevolgen voor de natuur. Het grootste deel van de ondiepe sloten en plassen droogde uit en het kan niet anders of dat heeft talloze kleine en gro tere vissen het leven gekost. Niet alleen door volledige uitdroging van een sloot, ook als door indam ping het zoutgehalte oploopt tot soms wel boven dat van zeewater, leggen veel vissen het loodje. En in de natuur hangt alles samen: als het slecht gaat met de vissen, krij gen ook de viseters er van langs. En dat is te merken; niet in de laat ste plaats bij één van onze meest wijdverbreide viseters, de blauwe reiger. Gelukkig is die niet zomaar voor één gat te vangen. Behalve vissen, kikkers en andere waterbewoners staan ook kleine zoogdieren op het menu. En dat is juist nu volop te merken. Er gaat geen week voorbij of ik zie wel ergens een reiger op de kant staan met één van die kleine zoogdieren. Soms een mol, soms een rat, maar vooral de woel rat is vaak de klos. Komt het omdat die toch langs de waterkant leeft en daarom vaker door reigers op gemerkt wordt? Het zou zomaar kunnen. Zonder specifiek onderzoek is het altijd gevaarlijk om uitspraken te doen over wat een vogel eet. Zo mooi werkt het dynamische evenwicht in de natuur Maar zoveel is wel duidelijk: bij gebrek aan vissen zijn heel veel reigers overgeschakeld op zoogdie ren. Woelratten staan in het Zeeuws bekend als waterratten. Maar ei genlijk zijn het geen ratten, maar flink uit de kluiten gewassen mui- zen. Hun menu bestaat vrijwel ge heel uit planten en plantenwortels die verzameld worden langs de waterkant. Dus in dat opzicht ver oorzaken ze nauwelijks schade. Maar hun graven in slootkanten kan wel wat overlast bezorgen, ze ker als slootkanten door veelvul- dig gegraaf instorten. Om die re den zijn woelratten in het verle den toch veel bestreden. Ze zijn flink in aantal ingekrompen en de foeragerende reigers zullen hun aantal verder inperken. Tijdelijk Maar dat is waarschijnlijk een tij delijk fenomeen. Het geeft de vis stand in de sloten gelegenheid zich te herstellen van de geleden schade. Maar op het moment dat de woelratten door verminderde aantallen moeilijker te vangen zijn en tegelijkertijd de slootfauna zich van de ergste klappen hersteld heeft, zullen de reigers opnieuw overschakelen en dan krijgen de woelratten op hun beurt tijd om op adem te komen. Zo mooi werkt het dynamische evenwicht in de natuur. Maar de rek die erin zit, is natuurlijk eindig. Er is natuurlijk een moment dat de grillen van het veranderende klimaat niet meer door natuurlijke processen gecom penseerd worden. Soms lijkt dat moment angstig dichtbij. woensdag 23 januari 2019 'Muziek kan wonderen doen' Thomas Clement Oost-Souburg René Koelemaij, tot voor kort orkestleider en dirigent van De Zeeuwse Muzikanten van Arduin. foto patrick OUWERKERK - René Koelemaij M De Zeeuwse Mu zikanten geven een concert in Middelburg. ARCHIEFFOTO RUBEN oREEL Blauwe reiger met prooi. foto chiel jacobusse Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37