Bijna 350 handtekeningen tegen komst mestvergister 3,5 jaar cel voor verkrachting dochters 4 Drukte op banenmarkt 'Werken in Zeeland' Het besneeuwde parkeerterrein voor Studio A58 in Middelburg staat bijna vol. Binnen gonst het. De banenmarkt van LMG, UWV Zee land en de banensite ZeeuwseVaca- turebank.nl trekt honderden werk zoekenden. Ondanks de historisch lage Zeeuwse werkloosheid (3,1 procent) zijn er blijkbaar nog veel mensen op zoek naar een (andere) baan. Ze schuifelen langs stands van uitzendbureaus, detacherings- bedrijven, installatiebedrijven, het recreatiebedrijf Roompot Vakanties en zelfs het ziekenhuis ADRZ dat ook technische functies (elektro- monteur/werktuigbouwkundige) in de aanbieding heeft. Ze turen ook op een wand vol met vacatures. Levi Oreel (20) uit Arnemuiden kuiert rond. Hij zoekt een vaste baan. ,,Ik ben nu pizzakoerier, maar wil een vaste baan met een leuk sa laris. Mijn droom is een motorfiets te kopen en daarmee naar het werk te rijden." Levy is blijven hangen bij het bedrijf Truckwashi, met vesti gingen in Rilland en Roosendaal. ,,Ik heb mbo dierverzorging ge daan, maar daarin is geen werk te vinden. Het wassen van vrachtwa gens lijkt me wel wat. Het bedrijf biedt een vaste baan." Dat is zo, be vestigt eigenaar Johannes Snoek, Het wassen van vrachtwagens lijkt me wel wat. Het bedrijf biedt een vaste baan die met zijn 25 jaar al 25 personeels leden onder zijn hoede heeft. ,,We bestaan nu 3,5 jaar. De zaken gaan zo goed dat we willen uitbreiden. Dat betekent dat er banen bijko men. We leiden nieuwe medewer kers intern op en bieden ook door groeimogelijkheden." Technici Net als overal in Zeeland woedt ook op de banenmarkt een strijd om technisch geschoold personeel. In stallatiebedrijf Croonwolter&Dros heeft 25 vacatures openstaan. De aanloop van werkzoekenden levert vandaag 25 lijntjes met kandidaten op. Operationeel manager Toon Verbraak: ,,Wat dat betreft is het zinvol hier aanwezig te zijn. We hebben in de regio Zuidwest-Ne derland nu 320 mensen aan het werk. Daarvan is eenderde inleen- kracht. Door de economische groei hebben we handenvol werk, dus ook veel handen nodig." Ook ziekenhuis ADRZ hengelt naar technisch vakmensen. ,,Dat is best lastig, want niet iedereen denkt bij een ziekenhuis meteen aan techniek, terwijl het ermee vol zit", zegt Margreet le Clercq, oplei der bij het ADRZ. Het ziekenhuis zoekt twee elektromonteurs en een werktuigbouwkundige. Twaalf werkzoekenden hebben geïnfor meerd. De helft daarvan zijn seri euze kandidaten. Zo lijkt de banen- markt voor de meeste werkgevers vruchtbaar. Volgens Huib Bouwman, lid van het comité en raadslid van de ChristenUnie, hebben honderden mensen in Rilland een actieflyer voor het raam gehangen. Inclusief de mensen die via een stemming op de website van zijn partij zich te- gen de mestvergister hebben uitge sproken, komt Bouwman op 477 te- genstanders.Hij vindt dat de hand tekeningen de 'maatschappelijke onrust' over Groen Gas Rilland aantonen. ,,Wij willen dat de poli tiek kritisch de plannen volgt en wakker blijft. Mensen vragen zich af in hoeverre de politiek nog wel aan hun kant staat", zegt Bouw man, wijzend op de raadsleden die ingingen op de uitnodiging van En- gie voor een bezoek aan een cen trale in het Gelderse Bemmel. De ChristenUnie stelde eerder dat de gemeenteraad 'lef' moet to nen. Dat kan volgens de partij door het bestemmingsplan, dat de bouw van een mestvergister toestaat, te- rug te draaien. Tot nu toe heeft de Christenunie nog geen voorstel in gediend. ,,Dat komt omdat ik van de coalitie signalen krijg dat ik de broedende kip nu beter niet kan storen", zegt Bouwman. Hij put hoop uit de pogingen van gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) om een andere locatie te vinden. ,,Ik heb vernomen dat er ook plannen zijn voor een mestvergister in een industriegebied bij Terneuzen. Dat lijkt ons een betere plek." Behalve de stankoverlast is de Bathpolder bij Rilland volgens het comité ook ongeschikt vanwege de aanwezig heid van kwetsbare (biologische) glastuinbouwers en nabijheid van natuurgebied de Oosterschelde. TERNEUZEN De 50-jarige J. van M. uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot een celstraf van 42 maanden. De man heeft zich ja renlang vergrepen aan zijn doch ters. Van de 42 maanden cel zijn er acht voorwaardelijk. Ook komt hij on der toezicht van de reclassering te staan en moet hij meewerken aan een klinische opname. Van M. kreeg deze straf omdat hij zich van 2007 tot begin 2013 had ver grepen aan zijn twee jonge doch ters. De beide meisjes waren toen het begon ongeveer twaalf jaar. Als de meisjes onder de douche waren geweest, moesten ze hun vader roepen. Vervolgens moesten ze op bed gaan liggen en werden ze 'ge controleerd op hun intieme hy giëne'. Volgens de rechtbank kon dat worden aangemerkt als verkrach ting, meermalen gepleegd. In haar vonnis concludeert de rechtbank dat er voor de meisjes geen ontko men aan was. 'Op woensdag - douchedag -wisten ze al dat het zaterdag wéér zou gebeuren. Week in, week uit'. Tijdens de behandeling van de zaak zei Van M. veel spijt te heb ben en dat hij zich beestachtig had gedragen. Van M. was niet bij de uitspraak aanwezig. Levi Oreel: ,,Mijn droom is een motorfiets te kopen en daarmee naar het werk te rijden.'' fotos lex de meester woensdag 23 januari 2019 Werkzoekenden trotseren kou Sneeuw en spekgladde wegen vanochtend. Perry Kentin van reclamebureau LMG, hoofdorga nisator van de banenmarkt 'Wer ken in Zeeland' in Middelburg, ziet de bui al hangen: nauwelijks publiek. Maar dat valt mee. ,,Het is druk. Werkzoekenden zijn kennelijk zo gemotiveerd dat ze sneeuw en kou trotseren." Frank Balkenende Middelburg -Levi Oreel, werkzoekende Toon Verbraak, Croonwolter&Dros: ,,Door de econo- Margreet le Clercq, ADRZ: „Niet iedereen denkt bij mische groei hebben we handenvol werk.'' een ziekenhuis meteen aan techniek.'' Bijna 350 Rillanders hebben hun handtekening gezet tegen de komst van een mestvergister van Engie naar de Bathpolder. Actiecomité Stank Nee wil de krabbels volgende week aan de gemeenteraad van Reimerswaal overhandigen. Joeri Wisse Rilland CONIAClA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36