k 45.000kilo peren willen niet naar de stort ZEELAND 3 Schotsman Gedepu teerde Staten van Zeeland be- sloten Staatsbos beheer gisteren vergunning te verlenen voor het afschie ten van i de dam- v herten. Volgens het dagelijks pro vinciebestuur zijn er voldoende re denen om tot het doden van zo'n 380 dieren over te gaan: 'het beschermen van flora en fauna te gen overbegrazing door damherten, en het voorkomen van on nodig lijden bij de dam herten zelf, als gevolg van voedseltekort en parasitaire ziekten'. scherming probeerde een paar ge- ticonceptiemiddelen aan de dieren leden via de rechter het afschieten zijn praktisch niet uitvoerbaar, zegt van herten op Walcheren en Schouwen te verbieden. Of de Staatsbosbeheer. Alle damherten afschieten wil stichting dat nu ook gaat doen is Staatsbosbeheer zeker niet, want de nog niet bekend. Staatsbosbeheer zou het, uiter aard, zeer ongewenst vinden als ju- dieren houden de vegetatie kort. In het verleden werden daarvoor paarden en runderen naar de Ha- ridische gevechten zouden leiden ringvreter gebracht. De komende tot uitstel van de ingreep op de Ha- maanden maakt Staatsbosbe ringvreter. Uitstel zorgt voor meer een werkplan voor de ingrij herten en uiteindelijk meer af- pende operatie op het 1800 schot. meter lange en op sommige Alternatieven als verplaatsing plekken 600 meter brede ei- van de herten of het geven van an land in het Veerse Meer. Haringvreter circa 90 hectare Zienswijzen De vergunning ligt zes weken ter inzage. In die periode kan bezwaar worden aangetekend. Daar houdt het provinciebestuur zelf al reke ning mee: ,,Gelet op de gevoelig heid van soortgelijke afschotplan nen, zoals in de Amsterdamse Wa terleidingduinen, is het niet on waarschijnlijk dat zienswijzen in gediend worden, en dat vervolgens zelfs beroep aangetekend wordt bij de rechter'. Bij de stiching De Faunabescher ming, een actiegroep die ernaar streeft 'de jacht de wereld uit te hel pen', kwam gistermiddag het eer ste verontruste telefoontje uit Zee land al binnen, direct na het be kend worden van het besluit van Gedeputeerde Staten. De Faunabe- Frank Balkenende Wemeldinge Schoondochter Irene van Leeuwen slaakt een noodkreet op Facebook. Ze begrijpt niet waarom afgelopen seizoen geen enkele koper zich meldde. ,,Waar wij onze peren normaliter direct van de stam af kunnen ver kopen, was er dit najaar geen enkele vraag of prijsvorming. Een landelijk overschot, deels veroorzaakt door het goede groeiseizoen voor alle te lers die kunnen beregenen. Langs de Oosterschelde hebben wij daar toe geen mogelijkheid, dus onze peren zijn door de droogte aan de kleine kant gebleven en vielen daardoor als eerste buiten de boot. Een prima partij doyennes; luxe pe ren met een verfijnde, zoete smaak. Dit jaar zelfs extra smaakvol door de vele zonuren." Storten Hoewel er geen zicht was op ver koop heeft het familiebedrijf de pe ren toch laten plukken. Dat kostte ze tien cent per kilo. ,,Je product la ten wegrotten, is voor ons als teler geen optie." De peren werden vervolgens op geslagen in de koelcel, in de hoop dat vroeg of laat een klant zich zou melden. Maar de telefoon rinkelde niet, terwijl de familie ook kosten Je product laten wegrotten is voor ons als teler geen optie -Irene van Leeuwen moet maken voor opslag en het sor teren van het fruit. Samen nog eens 20 cent per kilo. Nu staat de familie Schipper op het punt de peren maar te laten storten. Dat is wel voedsel- verspilling, maar ook de uitweg die uiteindelijk het minste verlies op- levert, zegt Van Leeuwen. Het ver nietigen van het fruit kost de teler nog eens 11 cent per kilo. Verkoopdag Dat er weinig vraag is, zeker naar (te) kleine peren, komt door een overschot op de Europese markt. Vooral in Oost-Europa zijn meer peren geteeld en in West-Europa was de oogst overvloedig. Van Leeuwen doet nu een klemmend beroep op de consument: stop met het eten van importfruit en koop lokale producten. ,,Dat voorkomt voedselverspilling." De peren van De Schipper mogen weg voor 30 cent per ongesorteerde kilo. Gesor teerde voor 40 cent. Mogelijk komt er een verkoopdag, meldt Van Leeuwen. Waar de supermarkt Agrimarkt lokale telers vaak te hulp schiet, kan directeur Wilfred van Elzakker nu niks betekenen voor de Wemel- dingse perenteler. ,,Onze winkels liggen vol met peren van Klooster man uit Kapelle. We kunnen er niks meer bij hebben." Pruimen Het verhaal van de familie De Schipper lijkt op dat van de Wemel- dingse pruimenteler Kees Hame link, die vorig jaar niet van zijn te kleine pruimen leek af te komen. Een actie op sociale media - 'Red de pruimen van Kees' - zorgde ervoor dat de voorraad toch wegging. Pot verdorie! maakte er pruimenjam van die in supermarkten werd ver kocht. woensdag 23 januari 2019 ■P'OLANE hoort380 keer 'pang' land. Uitein- delijk ging de i hoogste rech- t ter akkoord V p met de jacht. 1 TO - w - 3 --- Wie nog 45.000 kilo kleine maar sappige peren kan gebruiken, fruitteler De Schipper uit We- meldinge heeft ze liggen. De fruitkweker kan zijn voorraad doyenne du comice aan de straatstenen niet kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35