£3 e? Hertenpark is geen natuur Rescue Vlissingen is in 2020weer paraat MSP Onions neemt failliet Eqraft over Sneeuwkanon 2 Staatsbosbeheer mag na lang wachten honderden damherten op eiland de Haringvreter in het Veerse Meer afschieten. De alsmaar uitdijende hertenpopulatie gaat ten koste van de de natuur, aldus de natuurbeheerder. AFSCHOT HERTEN HARINGVRETER A woensdag 23 januari 2019 Commentaar Heeft Zeeland zijn eigen Oostvaardersplassen? Het lijkt erop. De populatie damherten op het eilandje Haringvre ter in het Veerse Meer is veel te groot geworden. Daarom stemt de provincie ermee in dat dit jaar 380 van de ruim 500 dieren worden gedood. Dit zal veel natuurliefhebbers in het verkeerde keelgat schieten. Maar het kan moeilijk an ders. Wachten op een strenge winter waardoor de dieren mas saal creperen is geen optie. We noemen bepaalde stukken van ons land 'natuur'. Maar bijna nergens is voldoende ruimte voor een natuurlijk even wicht. Met groepen herten lukt dat helemaal niet. In Zeeland zijn alleen de Manteling op Walcheren en de Kop van Schou wen nog enigszins geschikt. Zelfs daar regelen jagers de wild stand. De Haringvreter is met een paar vierkante kilometer veel te klein voor kuddes damherten. Theoretisch is er voedsel voor 80 dieren, maar Staatsbosbeheer vindt dat met 150 herten de balans op het eiland ook hersteld is. Het blijft hoe dan ook een hertenpark en geen natuur. Het tragische is dat de damherten er niet vanzelf zijn geko men. Ze zijn door een particulier op de Haringvreter uitgezet. Dat was geen slimme actie. Want het beheer was niet goed ge regeld. Dan kun je wachten op ellende. Het lijkt verstandig het aantal klein te houden. Liefst met jaarlijks afschot. Dat is pijn lijk, maar er hoeven dan minder dieren te worden gedood dan als de kuddes jarenlang ongeremd groeien. De beste manier om damherten te houden op de Haringvreter is een kleine kudde en jaarlijks afschot Rescue Vlissingen, het grootste hulpverleningsevenement van Nederland, krijgt in 2020 een vervolg. De organisatie maakte gisteren bekend dat de vol gende editie zal plaatsvinden op dinsdag 28 juli 2020. Thema wordt 'Hart voor hulpverlening'. Maurice Steketee Vlissingen Na iedere editie wordt opnieuw be keken of een volgende Rescue haal baar is. ,,Met elf succesvolle evene menten achter de rug is de rek er voor de organisatie nog lang niet uit. Want met een groot aantal be zoekers van jong tot oud en ruim 180 deelnemende organisaties uit zes landen zit de stemming er nog goed in", meldt de organisatie. Voorzitter van Rescue Vlissingen Bert Trommelen kijkt al uit naar ALMANAK 2020: ,,De organisatie van een eve nement van deze omvang vergt veel voorbereiding. We doen dit echt met elkaar, voor elkaar. We zijn er in geslaagd om voor een vol gende editie de juiste partijen aan tafel te krijgen. Ik heb er het volle Ik heb er het volle vertrouwen in dat de editie in 2020weer een succes wordt -Bert Trommelen, Rescue vertrouwen in dat ook de editie in 2020 weer een groot succes gaat worden." Rescue Vlissingen trok afgelopen jaar tienduizenden bezoekers naar de boulevard in Vlissingen. Tip? redactie@pzc.nl Het Oost-Zeeuws-Vlaamse echtpaar bezocht nog maar kort geleden het Duitse Winterberg. Tijdens een rondrit met het toe ristentreintje vertelde de dienstdoende machinist annex gids dat gedurende het winter seizoen maar liefst 360 sneeuw kanonnen ervoor zorgen dat er volop geskied kan worden op de heuvels die het stadje omrin gen. Zij keek hem veelbetekenend aan en zei met een grijns: ,,Met zoveel sneeuwkanonnen kan je zelfs van Terneuzen een sneeuwzekere wintersport plaats maken." ZOUTELANDE Getuigen gezocht van aanval honden De politie is op zoek naar getuigen van een bijtinci- dent met loslopende hon den in Zoutelande. Maan dagmiddag rond 17.00 uur is op het strand ter hoogte van overgang Duinstraatje een inwoon ster van de gemeente Veere gewond geraakt door een aanval van vier loslopende honden. De vrouw raakte gewond aan haar hand. Haar hond liep ook bijtwonden op. De vrouw gaat nog aangifte doen bij de poli tie. De honden waren waarschijnlijk onder de hoede van een Belgische man en vrouw die wel licht in Zoutelande verblij ven. De man was kaal, de vrouw heeft steil donker haar. MIDDELBURG Gewonden bij botsing op kruising Een scooterrijder en een fietsster zijn gisteroch tend gewond geraakt bij een aanrijding in Middel burg. Het ongeluk ge beurde rond 8.15 uur bij de kruising van de Am- nestylaan met de Oude Vlissingseweg en de Spinhuisweg. Twee am bulanceteams vervoer den zowel de scooterrij der als de fietsster naar het ziekenhuis. Wat hun verwondingen zijn is niet bekend. De oorzaak van de botsing is niet bekend. De scooter heeft - voor zover bekend - geen grote schade opgelopen. Van de fiets raakte het achterwiel krom. Colijnsplaat Een nachtje geen water uit de kraan Inwoners van Colijns plaat moeten het in de nacht van 29 op 30 ja nuari zonder drinkwater stellen. DNWG werkt dan aan de drinkwater leiding op Noord-Beve land. Het netwerkbedrijf begint maandag 28 ja nuari met het spoelen van de leidingen. DNWG roept inwoners van Co- lijnsplaat op in de nacht van maandag op dins dag geen (af)wasmachi- nes aan te zetten en een voorraadje drinkwater aan te leggen. Na de werkzaamheden kan er tijdelijk bruin water uit de kraan komen. Dit is niet schadelijk. Theo Giele Middelburg De damherten zijn afstammelin gen van een groepje dieren dat een particulier in 1984 naar het eiland bracht. Sinds 2000 nam het aantal sterk toe. De afgelopen twee jaar verdubbelde het aantal bijna van 275 naar ruim 500 exemplaren. Staatsbosbeheer wil dat aantal zo snel mogelijk terugbrengen naar 150 herten. Als het aan de natuurbeheerder had gelegen was er al veel eerder in gegrepen. Dan hadden er nu veel minder dieren hoeven te worden afgeschoten. Anderhalfjaar geleden deed het bureau Alterra van Wa- geningen University een onderzoek naar de damherten op de Haring vreter in opdracht van Staatsbosbe heer en de provincie. Op het 92 hec tare metende eiland leefden in de zomer van 2017 nog geen 300 dam herten. Mede dankzijde zachte winters kon de groep deze grootte bereiken. Het zou zelfs kunnen op lopen tot vijfhonderd dieren en meer. Die voorspelling van de on derzoekers is uitgekomen. 1 november Volgens Alterra moeten er mini maal 40 tot 50 dieren zijn om de po pulatie levensvatbaar te laten zijn. Er is voor 80 dieren voldoende voedsel om onder alle omstandig heden, dus ook in een strenge win ter, te kunnen overleven. Staatsbos beheer vindt dat wel erg weinig en wil het aantal damherten uiteinde lijk, in fases, terugbrengen tot 150. Vanaf 1 november mogen de jagers aan het werk op het eiland. In het broed- en recreatieseizoen kan er uiteraard niet geschoten worden. Woordvoerder Imke Boerma legt uit hoe Staatsbosbeheer tot het aan tal van 150 damherten is gekomen. ,,Vanaf het moment dat we meer dan 160 exemplaren telden, bleek significante natuurschade te ont staan. Daarbij moet je denken aan allerlei plantensoorten die verdwij nen, zoals zeldzame orchideeën. En met de planten verdwijnen ook in sectensoorten. De balans is ver- Vanaf het moment dat we meer dan 160 herten telden, onstond natuurschade -Imke Boerma, Staatsbosbeheer stoord en die moeten we herstel len." Het afschieten van herten is na tuurlijk geen leuk werk, zegt Boerma. Staatsbosbeheer had eer der willen ingrijpen, dan hadden minder dieren gedood hoeven te worden. In het verleden zijn er lange juridische gevechten gevoerd over de jacht op damherten op Walcheren en Schouwen-Duive- De machinefabriek Eqraft, waar van uienverwerkende bedrijven in Zeeland afhankelijk zijn, maakt een doorstart. MSP Oni ons uit Nieuwdorp neemt de fa briek over. Frank Balkenende Nieuwdorp MSP Onions bouwt momenteel een hightechfabriek met daarin op tische sorteerlijnen die door Eqraft zijn ontwikkeld. Deze sorteerlijnen vormen het innovatieve hart van de 'uiensorteerfabriek van de toe komst'. Het faillissement vorige week stak een spaak in de wielen. Er waren verschillende gegadigden voor een doorstart. Curator Bas van Dijen meldde gisteren dat met MSP Onions overeenstemming is be reikt over een voortzetting van het bedrijf. Volgens hem biedt de over eenkomst met het Nieuwdorpse bedrijf de beste garantie voor de continuïteit van en behoud van ba nen bij het bedrijf. Het faillissement van Eqraft vo rige week schokte de uiensector. Vrijwel elk sorteer- en exportbe drijf werkt met machines van de Emmeloordse fabriek. Er kwam een reddingsactie op gang. Bijna de vol ledige uiensector wilde 1 miljoen euro bijdragen voor een doorstart. Damhert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34