Winterstress Strikte regels voor monument in Zeeuwse berm Gedeputeerde De Bat: 'Wij zijn constant met pulsvisserij bezig' 2 JAN VAN DAMME m jft Column De wereld lijkt tot stilstand gekomen. Vanachter mijn raam in het oude PZEM- complex aan het Kanaal door Wal cheren zie ik iets wat op een sneeuwjacht lijkt. De vlokjes zijn piezelig. Hoe dan ook, het wordt wit beneden op de parkeerplaats. tijd. Al een week lang wordt er Si berië gepredikt in de kranten en op radio en tv. Met die paar graden vorst van de afgelopen dagen zijn de ijzers massaal uit het vet ge haald. Na de eerste of tweede nacht onder nul zag ik een niet eens zo jonge man op zijn Noren aan de rand van een waterplas krabbelen. Tussen de graszoden, de 'hosvazzen'. Is de verwar mingsketel nagekeken, heb je je griepprik gehaald, is er zout ge noeg om op de stoep te strooien, zijn de potplanten binnengehaald en heb je een extra net pinda's voor de mezen en mussen opge hangen? krijgen. Sneeuwfront bedekt in middels heel Zeeland', 'Strooiers massaal op pad': op de site van de krant worden we via een liveblog op de hoogte gehouden. Laatste update 9.36 uur. Met als extraatje om 9.44 uur: 'Praktijkexamens uitgesteld'. Dat geldt voor wie zijn rijbewijs wil halen. 'Door de weersomstandigheden zijn de kandidaten niet goed te beoorde len'. Alsof je net vandaag niet goed kunt zien of een bijna-automobi- list met verstand de weg opgaat. De sneeuwbui lijkt al grotendeels overgedreven. Ik klok 10.15 uur. Het is nog wel wit. nog eens buigen over de tips voor mijn auto. Winterbanden, daar voor ben ik te laat. Ik moet iets met mijn sloten doen, maar wat ben ik vergeten. Niet op de handrem zet ten - sinds ik een automaat heb doe ik dat toch al niet meer. Kran ten op je voorruit, bij mij waaien die altijd weg. Sokken rond de rui tenwissers. Vooruit. Als u morgen een witte auto met sokken rond zijn ruitenwissers ziet rijden, dan ben ik het. Ik moet iets met mijn sloten doen, maar wat ben ik vergeten. DE STELLING Vandaag: Na een jaar kan een bermmonument wel weg Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters SISTEREN HISTORISCH LAN6E FILE Controles in escape rooms PvdA wil vaker de regenboogvlag hijsen VLISSINGEN Vragen over sluiten nachtapotheken Dat staat in de nieuwe richtlijn voor gedenktekens opgesteld door de provincie Zeeland, Waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat in samenwerking met Slachtoffer hulp Nederland. Tot nu toe werd in Zeeland cou lant omgegaan met bermmonu menten. Eenduidige regels waren er niet. Daar komt nu verandering in. De regels maken een einde aan de verschillen tussen wegbeheer- ders: op 100 km-wegen worden ge denktekens verboden, op 80 km- wegen zijn ze toegestaan op 3 meter van de weg en op 60 km-wegen op 1,80 meter van de kant. De monumenten mogen alleen nog bestaan uit een tegel van maxi- maal 80 bij 80 centimeter. Wie een gedenkteken wil plaatsen moet een ontheffing of vergunning aanvra gen bij de wegbeheerder. Mensen die zonder toestemming iets plaatsen, worden eventueel via Alles wat licht geeft, zoals kaarsen, is voortaan verboden de politie achterhaald en geïnfor meerd over de regels. Bij verwijde ring van het monument, draaien de betrokkenen op voor de kosten. Alles wat licht geeft, zoals lamp jes en kaarsjes, zijn voortaan verbo den. Ze zouden het verkeer te veel kunnen afleiden in het donker. Bloemen zijn wel toegestaan, maar alleen twee weken lang. Daarna haalt een wegbeheerder ze weg. Nabestaanden worden daarvan op de hoogte gesteld. De nieuwe regels zijn niet van toepassing op de tientallen be staande gedenktekens in Zeeland. MIDDELBURG Het Bestuurlijk Platform Visserij komt binnenkort met een rapport over de sociaal- economische betekenis van de pulsvisserij, zegt de Zeeuwse gede puteerde Jo-Annes de Bat. Hij is voorzitter van dit platform. Een totaalverbod op elektrisch vis sen hangt als een zwaard van Da mocles boven de Nederlandse vis serijsector. In april lopen de eerste van de in totaal 82 ontheffingen af die legale pulsvisserij mogelijk ma ken. Het rapport van het Bestuur lijk Platform Visserij moet helpen in Brussel een voor de pulsvisserij gunstige uitkomst te bereiken van het overleg tussen het Europees Parlement (anti-puls), de Europese Commissie (pro-puls) en de Euro pese Raad waarin de ministers van de lidstaten zitting hebben. ,,Wij zijn voortdurend met het dos sier pulsvisserij bezig", aldus De Bat. Onder het Oostenrijks EU- voorzitterschap lukte het niet over eenstemming over de pulsvisserij te bereiken. In de eerste helft van dit jaar werkt de EU onder Roe meens voorzitterschap. Maar van de Roemenen heeft De Bat nog geen initiatieven gezien voor nieuw overleg. Volgende week ko men de ministers voor visserij bijeen voor de periodieke Europese Visserijraad. Brexit Een totaal of gedeeltelijk verbod op de pulsvisserij is niet de enige ern stige bedreiging voor de Neder landse visserijsector. Zonder te genbericht stapt het Verenigd Ko ninkrijk op 29 maart om midder nacht uit de Europese Unie. Als dat zonder enige overeenkomst (no- deal brexit) gebeurt, zijn de vissers hun recht om in Britse wateren te werken van de ene op de andere dag kwijt. Dagelijks provinciebe stuurder De Bat: ,,We moeten heel scherp letten op de mogelijke ge volgen van de brexit, maar het blijft koffiedik kijken." 3dagen4*-hotelinde Schoorlse Duinen incl. diner 'L ir j J'! woensdag 23 januari 2019 Eindelijk winterwit. Het werd Je zou er winterstress van Als het blijft vriezen, zal ik me Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik haat sneeuw 1081 reacties MIDDELBURG Inspectie moet uitwijzen hoe het gesteld is met de (brand)veiligheid van de twee Middelburgse es cape rooms. Op verzoek van de gemeente Middel burg inspecteert Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) deze week Escape Room Middelburg en Kamer 51. Aanleiding voor de con trole is de brand in een escape room in de Poolse stad Koszalin, waarbij op 4 januari vijf tienermeisjes om het leven kwamen. Volgens woordvoerder Mirja Vis van de VRZ worden es cape rooms in andere Zeeuwse gemeentes niet gecontroleerd, tenzij een gemeente hierom vraagt. WISSENKERKE De PvdA op Noord-Beve land wil een aantal dagen de regenboogvlag zien als tegenhanger voor de Nashville-verklaring. ,,Omdat de overheid een rol heeft in het bescher men tegen discrimine rende uitingen.'' De partij stelt dit in een motie die morgenavond wordt in gediend. Volgens de PvdA gaat de Nashville- verklaring in tegen de rechten van de mens. Be halve de regenboogvlag vraagt de PvdA ook de liefdesverklaring van Hu- manitas te laten onderte kenen door één van de leden van het college. Bij het sluiten van nach tapotheken in Zeeland moet in eerste plaats worden gekeken naar de bereikbaarheid voor pa tiënten en niet naar per soneel en gebouwen. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. Kamer lid Joba van den Berg uit Goes heeft ophelde ring gevraagd aan minis ter Bruno Bruins (VVD, Medische Zorg) over de sluiting van de nacht apotheken in Goes en Terneuzen. Die gaan per 1 februari dicht. De dienstapotheek in Vlis- singen wordt dan de enige nachtapotheek voor Zeeland. Het plaatsen van bermmonu menten voor verkeersslachtof fers langs de Zeeuwse buiten wegen is aan banden gelegd. Voortaan is een ontheffing of vergunning verplicht. En alleen plaquettes zijn nog toegestaan. Bas Bareman Middelburg liT*ir3f>Rj 1ri"l nil 1 iM ajê Fletcher Hotel-Restaurant Jan van Scorel 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner t.w.v. 34,50 p.p. Op Zoover beoordeeld met een 8,2 Vrij gebruik zwembad en sauna Tip: bezoek het strand of Alkmaar hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 HOEZO RAAR HENK ER IS MEER &AN TWEE METER SNEEUW SEVALLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2