Cupf ighter AZ doet naam eer aan tegen Vitesse shock na vliegtuigraadsel ZEELAND 23 Nik Kok Alkmaar Met een ruime overwinning op FC Utrecht én de bekerwinst op Vitesse is AZ 2019 voortvarend be gonnen. Niet gek dus dat de AZ- spelers na de overwinning een feestje bouwden op het eigen veld. Hoe koud het gisteravond ook was in Alkmaar. En ze hopen dan mor gen bij de loting toch vooral op een tegenstander van het kaliber FC Twente ofWillem II. Traditionele topclubs als Ajax en Feyenoord, die ook nog in de running zijn, zijn de Alkmaarders doorgaans minder goed gezind. De ploeg is er veel aan gelegen om de twee verloren finales van 2017 en 2018 goed te maken. De matige eerste seizoenshelft mag ook nog worden weggepoetst. AZ en Vitesse staan ook in de eredivisie dicht bij elkaar en zijn elkaars concurrenten om de felbe geerde vierde plek, waar ook FC Utrecht nog voor strijdt. Maar het minieme verschil van één punt op de ranglijst in het voordeel van Vi tesse was gisteren niet goed te zien aan het spelbeeld van het kwartfinaleduel. In Alkmaar wil den blijkbaar niet erg veel suppor ters zich wagen aan glibberpar- tijen in de sneeuw op de drukke wegen. Ze zagen zo niet dat de thuisclub de opponent vanaf het begin ver naar achteren drukte en de almaar ijsberende Vitesse-trai ner Sloetski veel kopzorgen be zorgde. Op het middenveld heers ten het in een goede vorm verke- rende duo Midtsj0 en Maher en niet het Vitesse-duo 0degaard en Serero. Het fraaie, felle aanvalsspel van AZ leidde voor rust al tot een vu rig gewenst doelpunt. De noeste rechtsback Jonas Svensson, terug van een schorsing, kon de bal aan de achterlijn nog maar net binnen houden. Publiekslieveling Calvin Stengs, afgelopen weekend nog voor het eerst trefzeker na zijn rentree na zwaar blessureleed, profiteerde en maakte de ope ningstreffer. Vitesse verdediger Clarke-Salter, toch al niet erg op dreef gisteravond, ging na rust in de fout, waarna Guus Til profi teerde en de 2-0 aantekende. Schoonheidsfoutjes AZ permitteerde zich met de ruime voorsprong op zak nog een paar schoonheidsfoutjes in de laatste linie, maar de zwakke Vi tesse-spits Darfalou, voortijdig gewisseld, kon nimmer gevaar stichten. Het ontevreden vak Vi tesse-supporters schreeuwde van 'voetballen, voetballen' De bij AZ na dit seizoen af scheid nemende trainer John van den Brom heeft zo nog een kans op het winnen van een hoofdprij s tijdens zijn lange dienstverband in Alkmaar. Hij proefde gisteren bovendien het zoet van de wraak. In 2017 was Vitesse nog de sterkste geweest in de finale tegen AZ. KNVB-BEKER Uitslag Programma ker omschreef het recent in VI op zijn manier. Soms komt een trainer niet meer binnen bij zijn spelers, al was dat niet specifiek over Van Bronckhorst maar in zijn alge meenheid. Dat gebeurt overigens de beste trainers en na bijna vier jaar aan het roer van Feyenoord zou het ook geen schande zijn als het Van Bronckhorst nu overkomt. Gevoel Heeft hij zelf het idee dat hij niet meer binnenkomt bij zijn spelers? ,,Nee, dat gevoel heb ik niet'', zegt de trainer. ,,Maar dat zou je aan mijn spelers moeten vragen. Ik heb het gevoel zelf in elk geval niet.'' De trainer hoopt dat hijvan- avond, net als in begin 2016 en be gin 2018 tegen Roda JC en PSV, een elftal ziet dat beseft dat de beker een reddingsboei kan betekenen. Des tijds won Feyenoord de kwartfinale van de beker met respectievelijk 0-1 en 2-0 en was er weer iets om naar uit te kijken naast de ook toen al volledig mislukte competitie. ,,Roda JC in de beker in mijn eerste seizoen was destijds een andere pe riode, met veel verliespartijen'', zegt Van Bronckhorst. Aan de andere kant: uit de laatste drie duels met Fortuna, ADO Den Haag en PEC pakte Feyenoord slechts één puntje. En zondag komt Ajax naar de Kuip. is het de tweede keer in korte tijd dat het wordt geconfronteerd met een luchtvaartongeluk. In oktober verongelukte de eigenaar van Lei cester City in zijn helikopter op het parkeerterrein van die club. Debuut Sala is vermoedelijk de speler in Engeland waar het meest om is ge treurd, zonder dat het grote publiek hem heeft zien voetballen. Want Sala moest zijn debuut nog maken. Wel tekende de Argentijn al een contract en was hij gefotografeerd met de glunderende Koreaanse ei genaar van de club. Emiliano Sala is a Bluebird stond gistermiddag nog enigszins vrolijk onder de foto op de clubwebsite. Alsof er niks was gebeurd. Alles rond de transfer leek al in kannen en kruiken, gezien ook het interviewtje dat hij gaf aan de onlineredactie van de club. Hij had er zin in, zijn nieuwe avontuur in de Premier League. Sala moest in Nantes, bij de club waar hij in de eerste seizoenshelft speelde, alleen nog afscheid nemen van zijn mede spelers. Onder een Instagrampost van dat afscheid staat een tekst die nu schrijnend is: The last goodbye. Het was de bedoeling dat hij gis teren zou beginnen aan zijn nieuwe avontuur. Een avontuur met een missie, want Cardiff is een promo vendus met degradatieperikelen. Recordaanwinst Sala moet de ploeg uit Wales in de Premier League houden. Met twaalf doelpunten in negentien wedstrijden in de Franse Ligue 1, leek hij daar de aangewezen persoon voor. Alleen Kylian Mbappé en Nicolas Pépé scoorden meer goals. Bankgarantie Niet voor niets had Cardiff, acht tien miljoen pond (ongeveer twin tig miljoen euro) voor hem over. Of het ongeluk grote financiële gevol gen heeft voor één van de twee clubs, is de vraag. Daarbij is het be langrijk of de transfer al is afgerond. Dat lijkt het geval, al is het nog van belang of er bijvoorbeeld een bank garantie is afgegeven. Bij grote transfers als die van Sala wordt de transferwaarde van een speler Emiliano Sala (links) met Ken Choo, de Koreaanse clubdirecteur doorgaans verzekerd. van Cardiff City. foto getty images woensdag 23 januari 2019 J AZ j Vitesse Cupfighter AZ heeft zich weer eens geplaatst voor de halve fi nales van het bekertoernooi. De Alkmaarders versloegen gisteren Vitesse (2-0) en zet ten daarmee een traditie voort. Vanaf 2015 behoorde het altijd tot de beste vier clubs van het toernooi. KWARTFINALES Gisteren AZ - Vitesse 2-0 Morgen 18.30 uur FC Twente - Willem II 20.45 uur Feyenoord - Fortuna S. Donderdag 20.45 uur Ajax - sc Heerenveen Robin van Persie legt het af tegen Kai Heerings in het verlo ren competitieduel met Fortuna in december (0-2). foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23