duurder Misdaad kan lonen, als je geen geweten hebt 21 Waarvan akte Na een celstrafvan vrij, als miljonair hij vrij, als Alle sZoren 'Id^ woensdag 23 januari 2019 Stoken op gas gaat (meer) geld kosten Energieleveranciers verho gen hun energietarieven en het kabinet verhoogt de be lasting op aardgas met 4 cent per kubieke meter. Hiermee wil de overheid mensen sti muleren om minder gas te gebruiken of zelfs gasloos te gaan wonen. Daarnaast verlaagt het kabinet de heffingskorting op de energiebelasting. In plaats van 373,33 euro ont vangen we dit jaar 311,63 euro korting op deze belasting. Hierdoor stijgt de jaarreke ning met zo'n 60 euro. De overheid schat dat door deze maatregelen een gemid deld huishouden 130 euro meer kwijt is aan energie. Vergelijkingssite Independer verwacht dat de energiereke ning bijna 146 euro hoger uitvalt. Volgens Vereniging Eigen Huis ligt dit bedrag rond de 160 euro. Legestarieven van gemeenten stijgen Per 1 januari zijn verschillende gemeentelijke diensten duur der geworden. Wie een nieuw paspoort nodig heeft, betaalt nu maximaal 71,37 euro. Vorig jaar bedroeg de maximumprijs nog 65,30 euro. Een identiteitskaart mag maximaal 56,83 euro kos ten; een stijging van 5,78 euro ten opzichte van 2018. Het rij bewijs is slechts ietsje duurder, ruim 30 cent, van 39,45 euro naar 39,78 euro. In een aantal grote steden is de parkeervergunning fors duurder geworden, blijkt uit een steekproef van Vereniging Eigen Huis. In Utrecht kost een vergunning nu 342 euro, een prijsverhoging van 66 euro. Rotterdammers betalen 115 euro om in het centrum te mo gen parkeren, 48 euro meer dan in 2018. Amsterdam is met 535 euro per jaar de duurste stad voor vergunninghouders. Hier wijzigt het tarief niet. Het btw-tarief gaat van 6 naar 9 procent De meest in het oog springende maatregel is de verhoging van het btw-tarief met 3 procentpunt naar 9 procent. Dat maakt onder meer boodschappen en reizen met de trein duurder. En ook bij de kapper en in de horeca merk je het. Sommige bedrijven verhogen hun prijzen met meer dan 3 procent. Zo stij gen de 'Unlimited' abonnementen van bioscoopketen Pathé met 5 procent van 20 naar 21 euro en van 28 naar 29,50 euro per maand. Concurrent Vue Cinemas verhoogt de prijs van het onbeperkt- abonnement met 50 cent naar 19,50 euro, een verhoging van bijna 3 procent. De prijs van de reguliere tickets volgt bij beide bioscopen netjes de btw-ver- hoging. Supermarkten lijken hun prijzen vooralsnog nauwkeurig te verhogen. Dit blijkt uit een analyse van inprijsver- hoogd.nl, dat dagelijks de prijzen van supermarkten controleert. Tussen de cember en begin januari stegen die met gemiddeld 3 procent. De overheid schat dat door de verhoging van het lage btw- tarief huishoudens dit jaar zo'n 300 euro extra aan btw kwijt zijn. Officieel komt haar dochter om het leven door een ongelukkige val van een trapleertje tijdens het ramen zemen. De politie stelt nog wel een onderzoek in naar de toedracht, maar er zijn geen getuigen of verdachte omstan digheden en de conclusie luidt: een ongeluk. Zaak gesloten. Maar zij, vertrouwt ze me toe, verdenkt haar schoonzoon ervan dat hij haar enige kind heeft vermoord. Zodat hij haar erfdeel van een paar miljoen euro kan opstrijken. Alleen zij, zijn schoonmoeder, staat dat snode plan nog in de weg. Zolang zij leeft, geldt het langstlevendebeding uit het testament van haar en haar overleden man, een vermogende onder nemer. Het vaderlijk erfdeel van haar dochter, dat hem als erfgenaam van zijn vrouw toekomt, blijft onder haar hoede tot zij sterft. En juist daarom maakt ze zich zorgen over haar eigen veiligheid. ,,Hij gaat over lijken en zal er niet voor terugdeinzen mij ook te vermoor den om dat geld snel te krijgen", zegt ze. Als ze mijn ongelovige blik ziet, zegt ze: ,,U kent hem niet." Dat hij na haar dood in bezit zal komen van een deel van het vaderlijk erfdeel van haar dochter, is niet meer te voor komen. Maar van hMr zal hij geen cent erven. In haar testa ment benoemt ze een nichtje waar ze altijd goed contact mee heeft gehad als haar erfgename. Een paar jaar hoor ik niets van of over haar. Dan krijg ik een telefoon tje van een familielid: mevrouw is dood. Op een late zondagmiddag koel- ZeS jaar voor bloedig vermoord door m00rd k0mt haar schoonzoon, precies moord komt zoals ze had voorspeld. hem. Zijn snelle bekente nis maakt het voor de politie een simpele zaak. Hij wordt veroordeeld tot acht jaar cel. De moord op zijn schoonmoeder stelt ook de dood van zijn echtgenote in een ander licht. De politie doet nader onderzoek en meldt zich bij mij. Heb ik misschien meer gehoord? Ik denk aan haar woorden: ,,Hij gaat over lijken.'' Maar hoe graag ik ook zou willen, mijn beroeps geheim verbiedt mij uit de school te klappen. De verdenking van moord blijft bestaan, maar bij gebrek aan bewijs gaat het Openbaar Minis terie niet tot vervolging over. Zou hij wel ver volgd en veroordeeld worden voor de moord op zijn vrouw, dan zou hij haar erfdeel hebben ver speeld. Zonder veroordeling blijft hij er recht op hebben. Na zes jaar cel komt hij vrij, als miljonair. Hij heeft zijn straf uitgediend en vertrekt naar Aus tralië, waar hij met de van zijn vrouw geërfde miljoenen een luxeleven leidt. De conclusie is akelig maar onmiskenbaar: voor gewetenloze mensen loont misdaad soms wél. GO Ook de energierekening stijgt dit jaar aanzienlijk. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl ÓV<"' 0-04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21