GELD Een portie extra warmte in huis Wonen en autorijden worden flink 20 Test Kacheltjes Volgens het kabinet krijgt vrijwel iedereen dit jaar meer te besteden. De nettolonen gaan omhoog en de gemiddelde koopkracht stijgt met 1,5 procent. Toch wordt het leven ook duurder. Een aantal kostenposten op een rij. Voor je bovenlijf óf voeten, meer niet De looks en de moves In een half uur is de kamer warm e» Woonlasten gaan omhoog De gemeentelijke woonlasten stijgen vooral doordat het Rijk de afvalstoffenbelasting met 139 pro cent verhoogt. Gemeenten rekenen die extra kostenpost door aan hun inwoners via de afvalstoffenheffing. 'Huiseigenaren betalen dit jaar gemiddeld 702 euro aan woonlasten' Het COELO onderzocht de tarieven van 37 gemeenten. Huiseigenaren betalen in 2019 totaal gemiddeld 702 euro, 29 euro meer dan vorig jaar. De lasten zijn het laagst in Den Haag (563 euro) en het hoogst in Ensche de (854 euro). Amsterdam kent met 11,3 procent (66 euro) de sterkste stijging, Nijmegen met -2,2 procent (16 euro) de grootste daling. Huurders betalen geen onroeren- dezaakbelasting, maar wel afvalstof fenheffing en soms rioolheffing. Zij betalen gemiddeld 347 euro, 18 euro meer dan in 2018. In Nijmegen beta len ze het minst (40 euro) en in Zaanstad het meest (571 euro). Hun woonlasten stijgen het sterkst in Haarlem (18,2 procent, 59 euro) en dalen het meest in Assen (-4,4 pro cent, 17 euro). VOORBEELD Autorijden wordt een beetje duurder Voor autobezitters in Zee land stijgen de tarieven het hardst. Zij betalen maar liefst 8,3 procent meer dan in 2018. Voor een benzineauto van 1200 kilo betaalt een Zeeuw 608 euro, 20 euro meer dan een jaar eerder. Zeeuwse dieselrijders in dezelfde ge wichtsklasse zijn 1248 euro kwijt. Voor hen stijgt het tarief met 32 euro. Noord-Hollanders zijn het goedkoopst uit. Benzinerijders betalen 552 euro (een stijging van 4 euro) en dieselrijders 1188 euro (een stijging van 12 euro). Drentenaren mogen het diepst in de buidel tasten. Zij betalen 616 euro voor benzi neauto's en 1256 euro voor diesels, een stijging van res pectievelijk 4 en 12 euro. Ook tanken is duurder, om dat de overheid de accijns op autobrandstoffen heeft ver hoogd. Benzinerijders zijn ge middeld per tankbeurt van 40 liter 45 cent duurder uit, bere kende belangenvereniging UnitedConsumers. Voor diesel en lpg moet per tankbeurt res pectievelijk 28 cent en 10 cent meer worden neergeteld. woensdag 23 januari 2019 GO De winterkou heeft ons land bereikt. Dat betekent dikke truien, warme choco en een portie extra warmte in huis. Oliekachels zijn geschikt om een ruimte langdurig te ver warmen, maar hebben even nodig om op temperatuur te komen. Convectorkachels warmen sneller op, maar koe len ook sneller af. De meeste kunnen een ruimte tot maxi maal 30 m2 verwarmen. Com pacte keramische en ventila torverwarmingen zijn goed koper en mobieler. Ze verwar men een kamer minder goed, maar kunnen prima op tafel of onder je bureau staan. Be- steProduct.nl testte dertien kacheltjes en selecteerde in elke categorie een aanrader. Bestron AFH211 B/W: Prijs: €16 Type: Ventilator verwarming Deze ventilator verwarming haal je voor minder dan 20 euro in huis en dat prijskaartje geeft de doorslag. De Bestron AFDH211 geeft een bescheiden luchtstroom en is geschikt om r W, je bovenlijf of voeten van wat extra warmte te voorzien. Voor een maximaal effect moet je 'm wel zo dicht mo gelijk bij je houden. Een volledige kamer warm blazen kan dit kleintje niet aan en de bouw- kwaliteit is matig tot slecht. Het is wel prima dat dit goed kope model omval- en overver- hittingsbeveiliging heeft. Mill SG2000LED Prijs: €120 Type: Convector- kachel Het solide en fraaie design van de Mill SG2000LED valt direct op. Warmt een kamer van circa 20 m2 vrijwel geruisloos op tot een aangename temperatuur. De bediening gaat via drie ste vige knoppen en een duidelijk afleesbaar display. Je ziet pre cies welke tempera tuur je instelt en of je 'm ook wilt laten ven tileren. Ook Mill heeft maatregelen getroffen tegen om vallen en oververhit ting. Kwaliteit heeft wel een prijs, want voor de helft van het geld koop je een convec- torkachel die ook voor prima warmte zorgt. De 120 euro zie je terug in design, bouwkwali- teit en gebruiksgemak. Bestron ARA9 Prijs: €48 Type: Oliekachel Met de grijze ijze ren vinnen is het geen beauty, maar verwarmen doet hij prima. Deze Bestron presteert qua tem peratuur niet minder dan een oliekachel die een veelvoud kost. Geef 'm een half uur en een kamer van 20 m2 wordt geleidelijk aangenaam opgewarmd. Dat is zeker in de directe om geving van de kachel goed te voelen. Het apparaat weegt 7 kilo en is door de wieltjes 4fl makkelijk te verplaat sen. Hij heeft een in stelbare thermostaat en in tensiteit, maar op de graden nauwkeurig finetunen kan niet. De prijs-kwaliteitverhou- ding is wel goed. Alle vaste lasten die dit jaar stijgen 1 KAJ VAN ARKEL De kans is groot dat je woonlas ten dit jaar stijgen. Die bestaan uit afvalstoffenheffing, rioolheffing en onroerendezaakbelasting. Voor huiseigenaren stijgen de kosten gemiddeld met 4,3 procent, voor huurders met 5,4 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO). Tegenover alle prijsstijgingen staan een verla ging van de in komstenbelasting en een verhoging van de heffings kortingen. Wat le vert dat op? Een alleenstaande met een modaal inko men van 35.000 euro ziet zijn koopkracht dit jaar met 2 procent stijgen. Daarmee heeft hij of zij maandelijks 43 euro meer te be steden. Een gezin van twee ouders en een kind, met een gezamenlijk inkomen van 75.000 euro, gaat er dit jaar 1,6 pro cent op vooruit. Dat komt neer op 75 euro per maand. Bron: Nibud Koop- krachtberekenaar 2019. Automobilisten zijn dit jaar enkele euro's tot een paar tientjes meer kwijt aan we genbelasting, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoe groot de stij ging is, hangt af van het type auto en verschilt per provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20