Zes van de negen 1 M. damherten wacht de kogel JOL Geen extreme sneeuwval en toch drukste spits ooit Julen nog steeds niet bereikt Minder geld afgepakt van criminelen. Justitie gooit het roer om »P7 K&aafct Oproep vooral gericht aan kwetsbare ouderen Walcheren Tunnel naar jongetje in put is scheef geboord Net als de Oostvaardersplassen, heeft het eiland Haringvreter in het Veerse Meer te veel grote grazers. Damherten om precies te zijn. Het zijn er ruim 500 en daarvan moeten er 380 worden afgeschoten. De provincie heeft hiervoor aan Staatsbosbeheer vergunning afgegeven. P3 en ZEELAND 2 Artsen constateren dat patiënten die ze onder handen krijgen, vaak niet hebben nagedacht over de meest essentiële vraag: wel of niet reanimeren? Nu wordt de vraag 'Wilt u gereanimeerd worden?' vaak op de spoedeisende hulp ge steld, voorafgaand aan een risico volle medische ingreep. Dat valt die patiënten soms rauw op het dak. Ze kunnen door de spanning of tijds druk niet altijd een overwogen be sluit nemen, zegt Diederik van Dijk, hoogleraar intensive care van het UMC Utrecht. Hij sprak een aantal patiënten, van wie achteraf bleek dat ze niet gereanimeerd had den willen worden. Praten over wel of niet reanime ren zou volgens de hoogleraar, maar ook de Patiëntenfederatie Ne derland en ouderenbond ANBO, al eerder in de polikliniek of bij de huisarts moeten gebeuren. Dat geldt vooral voor mensen die een hoger risico hebben om te overlij- den. Bijvoorbeeld omdat ze oud en kwetsbaar zijn, een zware behan deling tegemoet gaan, hartritme stoornissen hebben of terminaal zijn. ,,Mensen moeten zich realise ren dat een reanimatie vaak niet succesvol is. Op televisie wel, in het echt niet", zegt Van Dijk. Reanimatie is vaak niet succesvol. Op televisie wel, in het echt niet ,,Het is tijd voor een bewustwor dingscampagne'', zegt Thom Meens van de Patiëntenfederatie Nederland. Mensen stellen de vra gen over hun laatste levensfase het liefst uit. ,,Als je op de spoedeisende hulp ligt, ben je eigenlijk al te laat. Omdat het gesprek zo lastig is, moet je dat doen met een ver trouwde hulpverlener: de huisarts, want die kent ook je thuissituatie.'' Volgens de belangenclub gaat de oproep vooral ouderen aan. ,,Denk erover na als je merkt 'ik ga achter uit'. Voor de meesten is dat grofweg tussen de 70 en 80 jaar. Op het mo ment dat j e aan zaken denkt als 'wie moet mijn financiën doen als ik het niet meer kan', dan is dat ook de tijd om over reanimatie en je levens einde na te denken." Samen met de huisartsen heeft de Patiëntenfederatie een informa tiefolder uitgegeven. Die zou via alle huisartsen verkrijgbaar moeten zijn. Maar de Landelijke Huisart senvereniging kan niet zeggen of alle huisartsen actiefbezig zijn met de vraag of mensen gereanimeerd willen worden. ,,We hebben geen cijfers, maar steeds meer huisartsen voeren die gesprekken. Een logisch gevolg van de groeiende groep ou deren in de huisartsenpraktijk, die ook langer thuis wonen'', zegt een woordvoerder van de LHV.P10 woensdag 23 januari 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" »P4 en ZEELAND 1 P4 •f 'Bedenk of je reanimatie wilt' Mensen moeten eerder naden ken over de vraag of ze gereani meerd willen worden. Die op roep doen artsen, ouderenbond en de Patiëntenfederatie. Hanneke van Houwelingen Ton Voermans Rotterdam —Diederik van Dijk, hoogleraar ic Vandaag bewolkt en koud 2°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1