Marjan Berk Macron en Merkel verstevigen militaire samenwerking NIEUWS 17 Frankrijk en Duitsland tekenen verdrag EasyJet lijdt onder drones XTRA Ik strek me tijdens lange schrijfdagen wel eens uit om even prettig weg te zakken Quoolvi Jonge, ambitieuze mensen hebben de ne gatief klinkende naam 'Almere-Slaapstad' naar hun hand gezet en zijn een campagne gestart waarbij de naam 'Almere-Slaap- stad' een totaal andere klank heeft gekregen. Van 10 januari tot 17 maart is er in de stad een plek gebouwd - een zogenaamde pop-upstore - waar mensen dut jes kunnen doen, zodat zij zelf kunnen ondervinden hoe ver frissend en energieschenkend zo'n dutje tijdens werktijd kan werken. Er wordt hier gebruikgemaakt van de inzichten die dokter Matthew Walker gedurende grondig onderzoek heeft verwor ven en in zijn boek Slaap heeft gepubliceerd. In het boek worden schokkende cijfers over de gevol gen van chronisch slaaptekort bekendgemaakt: depressiviteit, verkeersongelukken veroorzaakt door slaaptekort; kortom, de uit komsten van zijn experimenten. hoe je in de auto kunt worden overvallen door slaperigheid. Ik rijd regelmatig van Overijssel naar de hoofdstad. En hoe blij ben ik, wanneer ik bij toene mend dichtvallende oogleden even kan stoppen bij de benzine pomp, of bij Hajé, om een shotje espresso te nemen, een paar zwaaioefeningen met mijn ar men te maken, twee rondjes rond de auto te lopen, en om geheel wakker en alert mijn tocht weer voort te zetten. Ooit heb ik, gedurende een ou- derenbeurs, samen met de toen nog levende minister Els Borst een gesprek gevoerd, waarin zij vertelde dat er in haar werkka mer een stretcher stond. Zij per mitteerde zich 's middags tussen het werk door even een klein slaapje, waarna zij weer vol ener gie haar werk kon voortzetten! En ik ga tijdens lange schrijfda- gen mij ook wel eens even uit strekken om zo'n kwartiertje prettig weg te zakken. In de pop-upstore kunt u luiste ren naar wetenschappers die hun inzichten over slapen met u delen, en kijken naar de eerste slaaprobot ter wereld. Op Valen tijnsdag is er een seminar over slapeloosheid en de liefde, niet te missen! Er wordt hier van alles gedaan om de mens bewust te maken van de grote rol die slaap in zijn leven speelt. Ook kan het publiek kennisnemen van wat er allemaal mis kan gaan. De cijfers over het aantal verkeersongelukken ver oorzaakt door achter het stuur ingedommelde chauffeurs zijn schrikbarend! Door een smerige griep - on danks de griepinjectie - was ik niet in staat bij de opening van de happening te zijn. Maar ik neem mij voor om op Valentijnsdag eens even te gaan luisteren naar wat er over slaap en de liefde wordt verteld. En dan, met een schoon sloopje op het kussen, in zo'n slaapkamertje eens kijken of er nog een kleurrijke droom tot mij komtWie weet! Het zestien pagina's tellende sa menwerkingsverdrag werd symbo lisch gesloten in de stad van Karel de Grote, wiens keizerrijk ooit grote delen van Frankrijk en Duits land - en Nederland - omvatte. Het bevestigde een vriendschap die ontstond na vele oorlogen, waarvan alleen al in de laatste twee twintig miljoen Duitsers en Fransen het leven lieten. Merkel en Macron ver volgden op de weg die in 1963 was ingeslagen door de toenmalige Duitse bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle. Terwijl Eurosceptici geen goed woord over hadden voor het aanha len van de banden - in de Franse sociale media deed het verhaal de ronde dat Frankrijk in Aken zelfs af stand had gedaan van zeggenschap over de grensstreek Elzas-Lotharin- gen - spraken teleurgestelde Euro- fielen van een opgewarmde prak. Veiligheidsraad Feit is dat Merkel en Macron hun grootste ambities hebben moeten matigen, maar ook dat hun landen militair wel nauwer gaan samen werken. Ze willen daarnaast hun buitenlandse politiek meer op el kaar gaan afstemmen. Daarbij gaan de Fransen hun zetel in de VN-vei- ligheidsraad zeker niet delen met de Duitsers, zoals fake news-sites in de Franse sociale media wilden doen geloven. In het grensgebied komen er vooral praktische regelin gen voor onder meer ambulance vervoer en grensoverschrijdende arbeidsbemiddeling, ongeveer zo- als die nu ook in de Benelux gelden. Han ten Broeke, directeur poli tieke zaken van The Hague Centre for Strategic Studies en oud-Ka merlid voor de VVD, ziet het Ver drag van Aken als een positieve stap. ,,Ja, dit haakt in op de geest van De Gaulle en Adenauer, en ja, Mer kel en Macron kunnen allebei wel een internationaal succes gebrui ken. Maar als je dat soortframes af- Teleurgestelde Eurofielen noemen het verdrag een opgewarmde prak pelt, zie ik iets veel belangrijkers. Dat is dat Frankrijk en Duitsland voor een praktische vorm van sa menwerking kiezen.'' Eigenlijk doen de Fransen wat Nederland al lang doet in bilaterale defensieverdragen met onder meer Duitsland, België en Noorwegen, zegt Ten Broeke. ,,Dat betekent ze ker niet dat de Fransen hiermee hun aspiratie voor een meer Euro pese vorm van integratie opgeven. Integendeel. Maar dit is wel de ma nier om die tactisch vorm te geven: Fransen en Duitsers doen straks ge zamenlijk militaire opleidingen, ze gaan gezamenlijk wapens inkopen, er komt een gezamenlijke aanpak van de militaire missies." Aandrijfas Berlijn-Parijs blijft de aandrijfas als het gaat om de samenwerking in Europa, aldus Ten Broeke. ,,Neder- land zit in de versnellingsbak, door onder meer onze ervaringen met bilaterale samenwerking. We kun nen onze rol maximaal vervullen door te versnellen of te vertragen.'' Waarom is de noodzaak van meer militaire samenwerking in Europa zo groot? In alle hoofdste den begrijpt men dat de Amerika nen - en Trump is alleen maar een symptoom van die beweging - langzamerhand Europa aan Europa overlaten, aldus Ten Broeke. ,,We moeten het dus zelf gaan doen. We moeten onze eigen veiligheids broek ophouden, inclusief alle kos ten en vormen van samenwerking die daarbij horen.'' voor woensdag 23 januari 2019 GO Slaan Zelf weet ik maar al te goed www.economicboardalmere.nl/ slaapstad i Frankrijk en Duitsland hebben gisteren een vriendschapsver drag gesloten. President Emma nuel Macron en de Duitse bondskanselier Angela Merkel tekenden het Verdrag van Aken. Bob van Huët Den Haag LUTON De problemen met drones op de Londense luchthaven Gatwick heb ben budgetluchtvaartmaat schappij easyJet omgere kend zo'n 17 miljoen euro gekost. Vlak voor de kerst konden veel vluchten niet vertrekken omdat drones rond de start- en landings baan waren gesignaleerd. Aan omboeken en opvan gen van reizigers was easyJet 11,4 miljoen euro kwijt. Daarnaast denkt het bedrijf zo'n 5,7 miljoen euro te zijn misgelopen omdat er minder werd geboekt. President Macron en bondskanselier Merkel begroeten elkaar hartelijk in Aken. foto epa - X'2 Boek nu op oad.nl/OSDMO Ibel 0547 20 17 50 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, exci. res, kosten en calamrtehenfonds, O.v.v. typefouten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17