Taakstraf ex-prof Evander Sno voor knock-out slaan Meer gesprekken over reanimatiewens 10 NIEUWS 'Wat moet ik daar nou op zeggen?' De drie broers werden op 29 ok tober 2017 tijdens een feest uit De Melkweg gezet vanwege een on duidelijk incident. Volgens de club hadden ze al een toegangsverbod. Op straat ontstond een wilde vechtpartij tussen de broers en de portiers. Daarin vielen meer klappen dan waarvoor de broers nu worden ver oordeeld, maar ieders rol is niet heel duidelijk geworden. Evander Sno heeft toegegeven dat hij een portier heeft geslagen 'om bij zijn broers te komen' die volgens hem hardhan dig werden aangepakt. Hij heeft de beveiliger zijn excuses aangeboden. ,,Die hele vechtpartij is niet ons vakgebied'', zei hij tegen de onder zoeksrechter. Mishandeling In 2017 waren broers Kenneth en Petro al tot taakstraffen en het be talen van schadevergoedingen ver oordeeld vanwege een vechtpartij in Paradiso in 2013, waarbij twee mannen waren mishandeld. Evan- der was daar ook bij, maar werd in die zaak vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Uit camerabeelden concludeerde de rechtbank toen dat Sno's zwaai ende bewegingen niet bedoeld wa ren om letsel toe te brengen. Voor deze nieuwe mishandeling ont springt hij de dans dus niet. Evander Sno, die behalve bij Ajax ook voetbalde bij onder meer de Schotse topclub Celtic, NEC en RKC, was de laatste jaren ook al tweemaal zelf slachtoffer van ge weld: hij wordt volgens de recher che afgeperst en daarom werd er tot tweemaal toe een handgranaat naar zijn auto gegooid. Voor de tweede aanslag - waardoor Sno's Audi Q7 zwaar beschadigd raakte en een granaatscherf het bedje doorboorde waarin een kind van anderhalf lag te slapen - kreeg Virgil L. (31) uit Amsterdam-Zuid oost in november vijf jaar cel. De eerste aanslag, in 2015 voor het huis van de familie Sno in de Fannius Scholtenstraat in Amsterdam West, is nooit opgehelderd. Sno is gestopt met profvoetbal omdat geen club meer interesse had. Hij is nu assistent-trainer bij amateurclub FC Lienden en hoopt voor die club te gaan spelen. Het is midden in de nacht. Arts assistent Claudia Savelkoul wordt met spoed bij een 96-jarige patiënt op de verpleegafdeling geroepen. De man heeft een longontsteking en verkeert in levensgevaar. De volgende dag wordt Savelkoul ge beld door zijn zoon. ,,Die was haast boos dat zijn vader niet was overleden'', vertelt ze. „Waarom ik hem aan de beademing had ge legd?" 's Nachts was er geen ach tergrondinformatie beschikbaar of familie in de buurt om daarbij naar de wens van de vader te vragen. Savelkoul: ,,Dan heb je als dokter de plicht om te handelen." Het zette haar wel aan tot den ken. De arts-assistent begon vorig jaar met proefgesprekken op de PROTOCOL long- en geriatrie-afdeling van Ziekenhuis Gelderse Vallei. Tien patiënten, die naar verwachting nog een jaar te leven hadden, wer den in een uitvoerig gesprek ge vraagd naar hun ideeën over hun levenseinde. Hoe zou de dokter moeten handelen als zij benauwd werden, buiten kennis raakten of een hartstilstand kregen? De wen sen werden opgenomen in hun medisch dossier. Komend jaar breidt het zieken huis deze pilot uit naar de hart-, nier- en oncologieafdeling, met in totaal vijfhonderd gesprekken. ,,We willen ermee voorkomen dat mensen op de spoedeisende hulp schrikken en denken: 'reanime ren? Ga ik dan dood?'" Het verschilt per ziekenhuis of de reanimatievraag standaard wordt gesteld, en aan wie. Bij het Catharina Ziekenhuis in Eindho ven, het Spaarne Gasthuis in Hoofddorp en het Albert Schweit- »Tien patiënten werden gevraagd naar hun ideeën over hun levenseinde Verslaggever Ton Voermans ervoer persoonlijk hoe belastend de reani- matievraag kan zijn. Mijn vader ligt op de spoedei sende hulp, bijna 90 jaar oud. Zijn been deed het niet meer. Een lichte tia, zegt de dokter. Zorgwekkender is een zeer lage hartslag. We wachten op de dokter, terwijl pa grappen maakt. ,,Ik moet nog een vraag stellen", zegt de SEH-arts, ,,dat is protocol. Wilt u gereani meerd worden?'' Mijn vader grijpt zijn bed vast. ,,Wat moet ik daar nou op zeggen?'' De arts gaat verder over de risico's van reanimatie. ,,U boet altijd in aan kwaliteit van leven.'' Mijn vader is stil en staart voor zich uit. zerziekenhuis in Dordrecht is het stellen van de vraag routine. Bij elke patiënt wordt de reanimatie- wens in het dossier opgenomen. Het UMC Utrecht en de Gelderse Vallei stellen de vraag niet stan daard. Wie niet gereanimeerd of be ademd wil worden, kan dat het beste vroegtijdig laten vastleggen via de huisarts, zegt een woord voerster van ouderenbond ANBO. ,,Dan houd je langer de regie over je leven." Ze refereert ook aan pa tiënten die zelf actie ondernemen. Die dragen een niet-reanimeren- penning of hebben een wils verklaring in hun portemonnee. In het Albert Schweitzer zieken huis krijgen deze patiënten een paars polsbandje, als herinnering voor de arts. ,,Wij vinden dat iedereen er goed aan doet om met zijn of haar naasten te bespreken wat de reanimatiewens is", zegt de ziekenhuiswoordvoerder. Diederik van Dijk, hoogleraar intensive care, merkt dat patiënten het gesprek over hun dood liever uitstellen. Toch is het belangrijk, benadrukt hij, al is het maar om de risico's en complicaties na een rea nimatie te kunnen toelichten. ,,Wat vind jij?'' vraagt hij mijn moeder. Zij is kordaat: ,,Ja, na tuurlijk!'' De arts legt nog eens de bezwaren uit. Het lijkt of mijn vader zijn keuze verdedigt tegenover de arts. ,,Ik ga twee keer per week naar de sport school. Dus hou de boel maar in leven.'' Twee dagen hierna is hij weer thuis. Het gaat goed. woensdag 23 januari 2019 Verscholen tussen bladeren en onder de modder, gebruikt als ornament. Zo trof de Neder landse kunstdetective Arthur Brand na een jarenlange en 'knettergekke' zoektocht uiterst kostbare beelden aan in een siertuin van een Britse aristocraat. De beelden uit de middeleeuwen zijn gisteren in Londen overhandigd aan de Spaanse ambassade. Brand kreeg in 2010 na een tip voor het eerst lucht van de diefstal van de beelden, die plaatsvond in 2004. De religieuze beelden dateren uit de periode tussen de 7de en de 11de eeuw. Ze horen in een kerkje dat op zich al een film waard is, vertelt Brand. ,,Dat was ruim achthon derd jaar lang verdwenen van de aardbodem. Volkomen over woekerd werd het teruggevon den.'' foto's afp Ex-Ajaxvoetballer Evander Sno (31) krijgt een taakstraf van 76 uur voor het knock-out slaan van een portier van poppodium De Melkweg in Amsterdam in 2017. Zijn broer Kenneth (36) krijgt een boete van 150 euro omdat hij de portiers dreigde zijn 'gun' te halen en ze 'af te maken'. Paul Vugts Amsterdam Broer Petro Sno (34) wordt vrijge sproken omdat voor zijn rol in de vechtpartij onvoldoende bewijs in het strafdossier zit. Sno is samen met een broer veroordeeld. foto martijn buskermo- len Ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede heeft de plompverloren vraag 'wilt u gereanimeerd wor den?' in de ban gedaan. Ko mend jaar gaat het ziekenhuis vijfhonderd echte gesprekken voeren met patiënten over hun levenseinde. Hanneke van Houwelingen Ton Voermans Ede 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10