Geschiedenisles waarbij je niet in slaap valt rtetdt 4 Vraag is nog wie man in Anjelierenlaan om het leven heeft gebracht De hamvraag is nog altijd niet be antwoord: wie heeft Abdillahi om het leven gebracht? Die vraag zal volgende week maandag aan bod komen in de rechtbank. De ver dachten in deze zaak zijn F. M. (35) en A. M. (34), die eveneens uit So malië komen. Vooralsnog is nog niet duidelijk wie wat gedaan zou hebben en wat er die nacht is ge beurd. Getuigen zijn er niet en de beide verdachten ontkennen. In deze zaak tegen de twee illegaal in Nederland verblijvende mannen gaat de officier van justitie die maandag 28 januari zijn eis formu leren en komt er een eind aan de et telijke zogeheten proforma zittin gen. Honderd vragen Inhoudelijk werd de zaak vorig jaar juni al grotendeels behandeld. Maar de raadsman van A. M. wilde toen aan twee deskundigen meer dan honderd vragen per persoon stel len. Aan het eind van de dag stond de teller bij de eerste deskundige op zestig en was de tweede deskun dige nog lang niet aan de beurt. De rechtbank besloot de zaak maar aan te houden tot gisteren. Er werd aan dacht geschonken aan de stand van zaken en werd er één ding duide lijk: Abdillahi is niet om het leven gekomen doordat hij - zoals werd geopperd - was gevallen, maar doordat hij in elkaar is geslagen. Verder is de zaak complex. Er is veel tijd en werk gestoken in foren sisch onderzoek en er lagen diverse rapporten van deskundigen van het Nederlands Forensisch Instituut over de verwondingen en de moge lijke doodsoorzaak. Rapporten van de reclassering en van gedragsdes kundigen over de persoonlijke om- Getuigen zijn er niet en de beide verdachten ontkennen standigheden van de twee verdach ten ontbreken. Duidelijk is wel dat de twee mannen vóór, misschien tijdens, en na de dood van Abdillahi in zijn woning zijn geweest. Op de bewuste avond waren ze in zijn woning en dronken het een en an der. Abdillahi had te veel gedron ken en sliep. De twee verdachten verlieten onafhankelijk van elkaar de woning en liepen wat rond. Slaapkamer Rond halfvijf 's ochtends ging F. M. naar de woning om daar te slapen op de bank. Even later kwam ook A. M. Hij ging naar de slaapkamer van Abdillahi, zag hem badend in bloed en belde de politie. F.M. was naar de woning van zijn vriendin gegaan en meldde zich later op het politie bureau. Kortom: een zaak met veel vragen en tot nu toe weinig ant woorden. Steven Riemslag vangt de geschiedenis van Zeeland in een animatiefilm. Vrolijke beelden van mammoetjagers en Krijn de Neanderthaler. En een commercial voor godin Nehalennia. Om onderwijs weer leuk te maken. Iichiel de Ruyter zweeft in een ruimtepak rond de aarde. Hij spreekt Engels en nodigt ons uit met hem in de geschiedenis van Zeeland te dui ken. Dat doen we: het animatie filmpje duurt tien minuten. We hoppen van de mammoeten en Krijn de Neanderthaler naar het begin van de veeteelt 4500 jaar ge leden en de Romeinen rond het begin van de christelijke jaartel ling. Aan het slot introduceert Willibrord het katholieke geloof op de Zeeuwse eilanden. Dan zit ten we al in de achtste eeuw na Christus. Steven Riemslag maakte de film en heeft 'm net online gezet. Hij is 27 jaar, groeide op in Gapinge. Sinds juni vorig jaar woont hij op kamers bij een oom in Zuidzande. Met zijn film Zeeland A Sorta Brief History hoopt hij heel veel jonge ren te bereiken. Gastheer Dat hij aan het animeren sloeg, is best een stap voor Riemslag. Hij volgde na de toneelafdeling op het Goese Lyceum de opleiding 'ar tiest en drama' op het ROC Til burg. Toen hij in die sector niet meteen een baan vond, trok hij bij zijn ouders in en ging als begelei der en gastheer aan de slag op het -w& Landgoed Rijckholt, een woonge meenschap voor ouderen in Geersdijk. Sinds januari vorig jaar schreef hij al aan het script van zijn film. Die zomer hakte hij in een - wat Tijdens lange wandelingen rond Zuidzande heb ik Engelse stem oefeningen gedaan hij noemt - roekeloze bui de knoop door: hij stopte met zijn werk in Geersdijk, besloot het it- project door te zetten en in Zuid zande te gaan wonen. „Ik heb me zelf geleerd hoe ik een animatie kan maken. Dat gaat echt heel langzaam. Omdat ik zelf de stemmen insprak, hoorde ik die de hele tij d terug. Tij dens lange wandelingen rond Zuidzande heb ik Engelse stemoefeningen gedaan." Inspiratiebron De Amerikaan Bill Wurtz was met zijn YouTubevideo History of Japan een belangrijke inspiratiebron. Riemslag: ,,Wurtz behandelt de hele geschiedenis in negen minu ten. Dat lukt me voor Zeeland niet, ik splits het geheel op in meerdere delen." Aan het eind van deel 1 be landen we in het Frankische Rijk. Het tweede deel is in de maak, dat zal beginnen met de komst van de Vikingen rond het jaar 900 na Christus. Bij de uitvoering krijgt Riem slag hulp van vrienden. Eentje heeft de historische kaarten gete kend, een ander componeerde muziek bij de Romeinse scenes: ,,Met een lier erin, dat instrument hoort bij die tijd." De film opent met een jazzversie van het Zeeuwse volkslied: ,,Dat haalt je lekker binnen, het klinkt heel ge moedelijk." Er zitten meer grap pen in. Wie hem kent zal in Krijn de Neanderthaler Riemslags oom in Zuidzande herkennen. Min of meer in navolging van Wurtz bouwde de Zeeuwse film maker jingles en commercials in het verhaal. Twee handelaren krij gen via een in de lucht zwevende megafoon te horen dat ze voor een veilige overtocht naar Engeland maar beter een beroep kunnen doen op de godin Nehalennia: voor de prijs van een altaar of een tablet. En ze mogen achteraf beta len. Niche ,,Mijn doel is educatie weer leuk en interessant maken, zodat je als leerling niet zo snel in slaap valt'', vertelt de filmmaker. ,,Engels is geen probleem, maar ik werk nog wel aan een ondertiteling. Deel 1 kan iedereen nu op het internet zien. Het is een niche, waarin ik zit, het is lastig om tot een groot publiek door te dringen. Je moet wel 10.000 kijkuren halen voordat YouTube gaat kijken of je content geschikt is voor adverteerders op de website." dinsdag 22 januari 2019 GO Vlissinger doodgeslagen in huis De 26-jarige Hussain Abdillahi uit Somalië, die in september 2016 dood gevonden werd in zijn woning aan de Anjelieren laan in Vlissingen, was niet ge vallen, maar is volledig in elkaar geslagen en overleden door ernstig hersenletsel. Dat bleek gisteren bij de rechtbank in Mid delburg. Ad Roos Middelburg Jan van Damme Zuidzande --T A Schermafbeeldingen van scenes uit B Zeeland A Sorta Brief History - Steven Riemslag M Steven Riemslag: ,,Mijn doel is educatie weer leuk en inte ressant maken.'' foto BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36