ExcelleU Twee tijdbommen tikken onder vloot: harde brexit en verbod op pulsvisserij Steven Riemslag Hicham Benhammou vangt de geschiedenis van Zeeland in een animatiefilm Wat betreft het vertrek uit de Euro pese Unie voeren de Britten vooral onder elkaar een felle discussie. Als het om het redden van de pulsvis serij gaat moet Nederland in Brus sel aan de bak. Officieel is het gebruik van elek triciteit door de visserij verboden. De methode om met elektrische prikkels platvis van de bodem op te schrikken werd als experiment toe gestaan. Op 1 januari had een nieuwe Europese verordening moeten ingaan die regelt welke technieken toegestaan zijn. De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, wil de pulsvis serij onder voorwaarden toestaan en regelen in de nieuwe verorde ning. Eind 2017 leek alles in kannen en kruiken, maar een paar maanden later stak het Europees Parlement hier een stokje voor. En hoewel de vissers in Nederland alle steun kre gen, ook uit onverdachte hoek (na tuurorganisaties, GroenLinks), wist een lobby van Franse vissers en ac tivisten een ruime meerderheid van het parlement achter zich te krijgen en werd een totaalverbod op de pulsvisserij geëist. Naast de commissie en het parle ment is er nog een derde instituut in Brussel: de Europese Raad, in dit geval de raad met de visserijminis ters van de afzonderlijke landen. Commissie, parlement en raad pro beerden afgelopen najaar tevergeefs tot een compromis te komen. Tijdelijke ontheffingen Deze triloog over de pulsvisserij, EU-jargon voor overleg tussen de drie Europese instituten, wordt binnenkort hervat. Achter de schermen voert de Nederlandse re gering overleg met de Fransen. Vol- gende week komen de Europese visserij- en landbouwministers bij elkaar. Ook dan zal, al dan niet officieel, over de pulsvisserij gesproken wor den. Met name Franse vissers en activisten kregen het Europees Parlement achter zich voor pulsverbod Inzet van Nederland zal zijn om tijd te rekken door de andere lidsta ten te vragen te wachten op de uit komsten eind dit jaar van een grootschalig onderzoek naar de ef fecten van de pulsvisserij. Ondertussen tikt de klokt door: richting het tijdstip van de brexit en richting de uiterste houdbaar heidsdatum van de tijdelijke ont heffingen. De helft van de 82 ont heffingen loopt dit jaar af, de eerste in april. In Zeeland hebben zeven tien vissers een ontheffing, onge veer de helft heeft een tijdelijke. De vraag is overigens wat zo'n onthef fing na een harde brexit nog waard is: 60 procent van de door Neder landers gevangen vis, zoals ma kreel, haring, tong en schol, wordt uit Britse wateren gevist. En de kans is groot dat ze na een harde brexit helemaal niet meer in Britse wateren mogen vissen of ze nou elektrisch vissen of niet. zaalvoetbalcoach in Surabaya It I dinsdag 22 januari 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 KRABBENDIJKE Twee Zeeuwse scholen hebben gistermorgen het predicaat 'excellent' gekregen. De onderwijsinspectie noemt de mavo-afde ling van het Calvijn College in Krabbendijke 'een pareltje', onder meer vanwege de uitwisseling met andere scholen. De vakhavo van het Calvijn in Goes wordt geroemd om zijn 'intelligente doeners'. ,,Het is natuurlijk erg mooi als de kwaliteit wordt gezien", zegt Henk Guiljam, directeur van het Calvijn College in Krabbendijke. „Ondanks het goede nieuws moeten we nuchter blijven. We doen gewoon ons werk." Eerder kregen andere foto johan van der heijden opleidingen van het Calvijn College en de vmbo-afdeling van het Goese Lyceum ook al de eretitel excellent. Stormachtig jaar voor vissers Met angst en beven zien de Zeeuwse vissers de datum van 29 maart naderen. Het is de dag dat de Engelse en Schotse wa teren gesloten zullen zijn voor niet-Britse vissers als het Ver enigd Koninkrijk zonder 'brexit- deal' uit de EU stapt. En april is de maand dat de eerste onthef fingen voor de pulsvisserij aflo pen. Theo Giele Vlissingen ZEELAND 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33