NIEUWS 13 160.000 euro op het altaar Pantserwagen stort in kloof Hotelraam valt, vrouw komt om „Vriendinnen zeggen tegen me: Wanneer ben je klaar? In februari? Laten we dan 2 februari afspreken, dan mag je weer drinken. In mijn eigen familie is het altijd wel nor maal geweest om te drinken tij dens bepaalde gelegenheden: een feestje, etentje of de borrel op zon dag. Ik merk dat het bij de familie van mijn vriend juist helemaal niet zo gebruikelijk is. Ik ben een moeder van twee kinderen, heb een latrelatie en stort me af en toe op een droog wit wijntje, limon- cello of martini. Wel altijd in com binatie met gezelligheid. Sinds ik gestopt ben met drinken valt me op hoe erg alcohol een rol speelt in onze maatschappij. Overal zie ik het: op tv, in magazines, op inter net. Op feestjes is het vooral de ge neratie van mijn ouders (60+) die me aanspreekt op mijn niet-drin- ken: Ach, wat zonde meid, waarom doe je het eigenlijk? Leuk dat je meedoet, maar hierna ga je wel weer gewoon drinken, hè? Mensen verwachten dat je alleen meedoet met Dry Januari als je een probleem hebt. Dat heb ik niet, maar ik wil wel de uitdaging met mezelf aangaan en vooral be wustwording creëren. Ik ben do cent op het mbo en vertel de scho lieren over mijn deelname aan Dry januari. Het is niet per se normaal om bij iedere gelegenheid te drin ken. Het hoeft niet. Dat is de bood schap die ik wil uitdragen. Ze rea geren meestal positief, maar staan zelf niet te springen om mee te doen. Er zijn ook zo veel feestjes in januari. Op de feestjes die op de planning stonden, had ik me inge steld. Maar tijdens een etentje laatst had ik het wel even zwaar.'' thon. Ik ben veel met sport bezig. Na het sporten kan ik extra genie ten van zo'n biertje. Dat is een soort beloning. Bij de bergmara- thon in Zwitserland is het eerste wat je na de finish in je handen krijgt gedrukt, een biertje. Bizar eigenlijk, die uitersten. Ik vond het bijna irritant om te merken dat ik er zo afhankelijk van was gewor den. Daarom wilde ik testen of ik ook zonder kan. Mensen om me heen reageren goed. Met collega's merk ik dat ik het wel leuk vind om een beetje te provoceren. Tij dens de nieuwjaarsborrel zei een collega: bier, iedereen? We halen een rondje. En dan vind ik het juist leuk om te zeggen: Spa rood voor mij. Zo ben ik ook een beetje. Als de menigte links gaat, ga ik liever rechts. Ik kan dit iedereen aanra den. Ook al heb je geen fysieke aanleiding. Je wordt je ineens be wuster van je eigen drankgebruik. Of ik na deze maand op de oude voet verderga, weet ik nog niet. Ik denk wel dat ik bewuster ga kie zen voor mijn drinkmomenten.'' ,,Ik ben nog steeds goed bezig, maar soms merk ik dat het lastig is. Ik was gewend om thuis te komen en een glaasje of twee te drinken tijdens het koken. Het begon vorig jaar toen mijn nieuwe vriendin aan mij vroeg: 'Kun jij eigenlijk ook wel zonder alcohol?' Ze be twijfelde het. Vanaf dat moment is het zaadje eigenlijk geplant. Mijn vriendin drinkt zelf niet. Ik ben streng voor mezelf. Ik wil geen en kele koppeling met alcohol. Ik zou best alcoholvrij bier kunnen drin ken, maar ik doe het bewust niet. Het smaakt en ruikt hetzelfde als normaal bier. Ik houd van zelfge kozen lijden. Dat geldt hetzelfde voor mijn trainen voor de mara- dinsdag 22 januari 2019 GO ook zonder alcohol?' Lienke Eenink Leeftijd: 32 Aantal consumpties: rond de vier drankjes per week Reden om te stoppen: persoon lijke uitdaging Drinkt nu veel: Spa rood M Lienke Eenink: „Sinds ik ben gestopt, valt het me op hoe erg alco hol een rol speelt in onze maatschappij.'' FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK Kijk op de site bij /video wat dj Mark nu gaat drinken tijdens het draaien. Jeroen van den Tweel dronk al tijdens het koken. foto frank de roo Jeroen van den Tweel Leeftijd: 53 Aantal consumpties: 1 a 2 drank jes per dag Reden om te stoppen: persoon lijke uitdaging Drinkt nu veel: bubbeltjeswater en druivensap van merlotdrui- ven SAAL AN DER DONAU Op het altaar van een kerk in het Duitse Beieren heeft een onbekende 160.000 euro achtergelaten voor hulpprojecten in Afrika. Een medewerkster van de kerk had het geld in het gebeds huis in Saal an der Donau afgelopen mei al gevonden. Het bisdom Regensburg bevestigde maandag dat het bedrag aan meerdere projecten ten goede zou komen na controle door de bisschoppelijke kamer van Financiën. „Zoiets gebeurt niet vaak'', aldus de woord voerder van het bisdom. SOETSJOEMI Bij een on geluk in de afgescheiden Georgische regio Abchazië zijn drie Russische militai ren om het leven gekomen. Hun gepantserde voertuig was op een bergweg ge slipt en in een 40 meter diepe kloof gestort, meldde persagentschap TASS. Twee militairen werden per helikopter naar een militair hospitaal in de regio van de zuidelijke Kaukasus ge bracht. De precieze oor zaak van het ongeval is nog niet duidelijk. Abchazië heeft zich afgesplitst van de voormalige Sovjetrepu bliek Georgië. HONGKONG Een Chinese vrouw die in Hongkong langs een hotel liep, is daar geraakt door een vallend raam. Dat was vanaf de zestiende verdieping om laag gestort, bericht de krant South China Morning Post. Het 25-jarige slacht offer overleed aan haar verwondingen. Het ongeval gebeurde bij het Mira Hong Kong, het chique hotel waar klokken luider Edward Snowden verbleef in 2013. Dat be vindt zich in het toeristi sche gebied Tsim Sha Tsui. Een bron binnen de politie zegt dat het raam vlak voor het incident werd schoon gemaakt. Een 38-jarige schoonmaakster van het hotel is aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13