m t Beste collega, hoelang zit je op het toilet? Medische gegevens gaan zwerven 9 Nominaties Big Brother Awards Maar de wet zorgt er, volgens Bits of Freedom, ook voor dat 'er op grote schaal medische gege vens van burgers tussen veel or ganisaties worden uitgewisseld'. Mede op voorspraak van Jon- gejan wordt de minister daarom genomineerd voor de Big Brother Award. Bits of Freedom vreest dat medische ge gevens vanuit de spreek kamer via het Informatie knooppunt Zorgfraude straks worden rondgepompt tussen onder meer 380 gemeenten, de Fiod, de Belastingdienst en zorg verzekeraars. ,,Zo moeten profie len worden opgesteld om risico's voor zorgfraude te herkennen'', stelt Jongejan. Maar het houdt volgens hem ook in dat je niet meer weet wat er gebeurt met de informatie die je aan de huis arts vertelt. ,,Stel dat je om een speciale voorzie ning in de badkamer vraagt, dan kan de ge meente om medi sche informatie vra gen bij de huisarts. Dat is op zich geen probleem", stelt de de ex- huisarts. ,,Maar straks kan die info gaan rondzwerven en kan ook de Fiod erbij.'' Het wetsvoorstel moet nog door de Tweede Kamer worden behandeld. NOMINATIES EXPERTPRIJS PUBLIEKSNOMINATIES OPKANTOOR BIJ DE HUISARTS ,,Deze nieuwe wet zet de bijl aan de wortel van het medisch beroepsgeheim", stelt Wim Jongejan (foto), voormalig huis arts en expert in digitale pri vacy in de zorg. Jongejan doelt op het wetsont werp 'bevordering samenwer king en rechtmatige zorg' van minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid. Die wet moet fraude in de zorg tegengaan. zaterdag 19 januari 2019 GO Geen enkele Nederlander weet straks nog of wat hij in de spreekkamer in vertrou wen aan de huisarts vertelt, niet gaat rondzwerven in een databrij die wordt uitgewis seld tussen zorginstellingen. lengtes van extra pau zes, de toiletbreaks, meegenomen: „Echt alles wordt gemeten en afgezet tegen de anderen, het is net een kleuterklas", zegt Jeroen, zelf in vaste dienst. Het gevolg: de druk om te presteren wordt groter. ,,Door ons voortdurend te con fronteren met presta ties hopen ze dat je harder gaat werken, minder pauze neemt. Je raakt er gestrest van. De inbreuk op onze privacy wordt zo heel concreet gebruikt als drukmiddel." Met het delen van toi lettijden maakt Tele- performance kans op de Expertprijs van de Big Brother Awards. De jury: ,,Wat gaat het de werkgever of colle- ga's aan hoelang ie mand naar de wc gaat? Het is bijzonder pijnlijk om dit te moe ten delen met een hele afdeling'', stelt de jury. Vakbond FNV stelt 'tientallen' klach ten van medewerkers te krijgen over de re gistratie van pauzetij den. Een woordvoerder van het callcenterbedrijf is ontstemd over de no minatie. Dat Teleper- formance (toilet)pau- zetijden van collega's zou delen is 'onjuiste informatie', stelt ze: ,,Het is een onterechte nominatie, zulke infor matie delen we niet, daar zijn we zelfs tegen. We nodigen Bits of Freedom van harte uit om een kijkje te nemen bij Teleper- formance.'' Callcentermedewer- ker Jeroen (niet zijn echte naam) merkt dat het voor veel col lega's van zijn vesti ging bijna gaat wen nen, de 'transparan tie' van hun werkge ver Teleperformance. Dat is een grote spe ler in de wereld van de klantenservices. Dinsdag 22 januari reikt Bits of Freedom, voorvechter van digi tale privacy, in Amsterdam de Big Brother Awards 2018 uit. Stemmen voor de publieksprijs en bestellen van kaarten kan via bigbrotherawards.nl Eens in de zoveel tijd gaan er rapportages rond met daarin de prestaties van mede werkers. Dan is voor tientallen collega's exact te zien wat Jeroen en de anderen scoren bij klanttevre denheid, hoelang een gemiddeld gesprek duurt of hoeveel tijd er nodig is om een tele foontje te verwerken in het systeem. Soms worden zelfs de De Belastingdienst I Vanwege 'datahonger', ze wil onder meer inzage in het gebruik van de Museumjaarkaart. 2Facebook Vanwege misbruik van telefoon nummers en het weggeven van data aan andere bedrijven. 3 Kamer van Koophandel Voor het doorverkopen van gegevens van zzp'ers, die daardoor plat worden gebeld door marke teers. Wopke Hoekstra, I minister van Financiën De Belastingdienst verstrekt inko- mensgegevens van huurders aan verhuurders. 2 Hugo de Jonge, minister van Volksgezondheid Zie kader 'Bij de Huisarts' 3 Kenter Jeugdhulp Hackers maakten via een onlineforum veel data buit uit zeer privacygevoelige chats van hulp verleners met kwetsbare kinderen. 4Telemarketingbedrijf Teleperformance Zie kader 'Op kantoor' 5Stientje van Veldhoven, staats secretaris van Infrastructuur Het gebruik van reisgegevens door reisapps wordt onvoldoende beperkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9