Op de iPhone Xr II 8 NIEUWS VOORDEEL VOORNEMENS kpn De beveiliging van persoonsgegevens is niet langer een exclusief thema voor privacynerds en complotdenkers. Aan de vooravond van de uitreiking van de Big Brother Awards de vraag: wordt 2019 een kanteljaar voor onze privacy? laatste kans kpn.com ONDER DRUK PRIVACY de Jong Intra vakanties Alles digitaliseert, het belang van het grondrecht privacy is groter dan ooit t/m 20 januari over de looptijd van je abonnement In de Rotterdamse Vogelaar- wijken Hillesluis en Bloemhof gaan controleurs van de ge meente binnenkort waar schijnlijk de straat op. Ze bel len aan bij potentiële frau deurs, Rotterdammers die ver moedelijk sjoemelen met toeslagen, uitkeringen of de kinderbijslag. Hoe weten de ambtenaren waar ze moeten zijn? Wie heeft hen ge stuurd? Antwoord: de computer. Preciezer: Syri. Syri staat voor het landelijke Systeem Risico Indicatie, een computersysteem dat potentiële fraudegevallen filtert uit tal van ge gevens. Met een berg gekoppelde per soonsinformatie - data over uitkerin gen, toeslagen, asielstatus en van de arbeidsinspectie - kan het algoritme bewoners als 'mogelijk probleem geval' bestempelen. Bijvoorbeeld als uitkeringen of toeslagen onverklaar bare uitschieters vertonen en de in formatie overeenkomt met die van het 'risicomodel'. ,,U heeft misschien nog niets ver keerds gedaan, maar instanties hou den u wel scherp in de gaten. U bent bij voorbaat verdacht, maar u weet dat niet'', klinkt het voorlichtings filmpje van bijvoorbaatverdacht.nl, de website van de privacycoalitie die dit jaar de Nederlandse Staat voor de rechter sleept vanwege Syri. De eer ste zitting wordt dit jaar ingepland. Verzamelen De kartrekkers zijn onder meer Privacy First en vakbond FNV. ,,Het is totaal niet bekend wat allemaal wordt verzameld, welke risicomodel len ze hanteren, en of je erin voor komt", zo zegt advocaat Douwe Lin- ders, die de privacycoalitie vertegen woordigt. Linders vreest voor een glijdende schaal: nu wordt Syri nog beperkt in gezet, maar wat als de overheid straks standaard de massa datasets en per soonsgegevens combineert, en werkt aan een soort super-Syri, zoals in een land als China al gebeurt? Voor het kabinet is er vooralsnog geen vuiltje aan de lucht. Syri laat onschuldige burgers met rust en ano nimiseert gevoelige informatie, www.dejongintra.nl/busreizen benadrukte staatssecretaris Tamara van Ark (VVD, Sociale Zaken) in december, al moest ze toegeven dat gegevens bij eerdere Syri-projecten veel te lang bewaard werden. De rechtszaak markeert een nieuw tijdperk: privacykwesties zijn niet langer een thema voor academici of complotdenkers, maar gaan steeds duidelijker iedereen aan. De rel rond Cambridge Analytica, dat via Facebook miljoenen profielen oogstte, werkte als een katalysator voor de privacydiscussie. Ook de in voering van de nieuwe privacywet AVG en de ophef rond de inlichtin- genwet zetten het onderwerp op de agenda. Inmiddels adverteren grote —Aleid bedrijven als Apple zelfs met hoge Wolfsen, privacystandaarden. Autoriteit Persoons- Google Maps gegevens ,,Ons leven wordt steeds afhankelij ker van bedrijven als Facebook en Google. Tegelijkertijd zijn die bedrij ven vaak groter dan een land en zet ten ze onze democratie onder druk. Hen beteugelen wordt de uitdaging van vandaag en morgen", zegt direc teur Hans de Zwart van Bits of Free dom, voorvechter van digitale vrijhe den en organisator van de Big Bro ther Awards. ,,Een voorbeeld: ik was op een bijeenkomst en vroeg wie Google Maps had gebuikt om er te komen. Bijna ie dereen. Maar dan weet Google dus ook van al die mensen waar ze zijn." Ondertussen kondigt de Neder landse waakhond Autoriteit Persoonsgegevens (AP) meer serieuze sancties aan voor be drijven en instanties die slordig om springen met gegevens. In december werd taxibedrijf Uber voor 6 ton be boet vanwege het te lang zwijgen over een datalek. ,,Vorig jaar hebben we een serieus begin gemaakt en we gaan kordater optreden", waar schuwt AP-voorzitter Aleid Wolfsen. ,,Alles digitaliseert, het belang van het grondrecht privacy is groter dan ooit. Mensen hebben dat ook door, we hebben vanaf eind mei tot eind december bijna 10.000 klachten en meldingen binnengekregen, het leeft, dat is echt winst.'' zaterdag 19 januari 2019 GO 240,- KORTING Meer info over de verschillende Voordeel Voornemens vind je op kpn.com of inde KPN winkel. Big Brother moet dimmen Niels Klaassen Cyril Rosman Rotterdam vanaf 1.159 Vliegreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur /fSS\ *Reissomoxl.€19^0reserveringsl«)sten Ser en 2^0Calamiteitenfonds Indrukwekkend Noorwegen 10-daagse busreis reiscode: ebhem02 Fjord en Fjell 10-daagse busrondreis reiscode: eeno304 Mysterie van de Noordkaap 19-daagse busrondreis reiscode: eeno302

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8