voor U getest Gps-trackers voor huisdieren Een hardleerse siamees of vlucht- grage teckel? Met een gps-tracker om de halsband weet je altijd waar je huisdier rond hangt. Tenminste, dat is de bedoeling. Zolang geluiden uitblijven, lijken ze volkomenen onaangedaan door de gadgets 10 Vijn hond Lola is Madurodam binnen geglipt. Ze bevindt zich tussen de Dom toren en de Erasmus- brug. Volgens de app op mijn telefoon tenminste. Volgens mijn eigen waarneming ligt ze gewoon thuis te snurken aan mijn voeten, 2,7 kilometer buiten het pretpark. Ik besluit haar te bellen. Het apparaatje aan haar halsband piept, waarna Lola wakker schrikt en er nukkig naar begint te krab ben. Tevergeefs. De telefoon opnemen was geen lesstof op de puppycursus. Welkom in de wereld van de dierentrackers. In 2017 werden 77.479 huisdieren als vermist op gegeven. Niet verwonderlijk dat eigenaren hen uitrusten met gps- zenders die hun rondzwervingen doorzenden naar je telefoon. We kenlang onderwierpen we vijf trackers aan een vergelijkend wa renonderzoek in bos en binnen stad. Met Lola; geen notoire weglo per, tenzij ze letterlijk ergens lucht van krijgt (van bruinvis tot be graafplaats) of de wandeling te ka rig vond (en zich in de bosjes ver stopt). Collega Sanne van der Kolk maakt het testpanel compleet met kater Vos; ooit een vrijbuiter, maar sinds de verhuizing naar een bo venwoning zonder kattenluik al maandenlang met noodgedwon gen huisarrest. De gps-trackers zijn voor hem dan ook een wel kome uitvinding: eindelijk kan hij zijn nieuwe buurtje ontdekken. Sloot Qua gewicht lopen de trackers uit een van 23 tot 50 gram; weliswaar een wezenlijk verschil voor een chihuahua, maar klein bier voor een dier met de omvang van labra dor Lola en huiskat Vos, die er door het binnenzitten al een paar pondjes bij heeft verzameld. Zo lang geluiden uitblijven, lijken beiden volkomen onaangedaan door de gadgets om hun hals. Vos moest hooguit even wennen aan een halsbandje om, maar dat pro ces was met een paar uur wel ge- fixt. En Lola moest tijdelijk rond lopen met akelig dunne, soms snij dende halsbanden, omdat enkel de Tractive verenigbaar is met de ge watteerde exemplaren waar veel honden(baasjes) de voorkeur aan geven. Een plons in de sloot (Lola) blijft veelal zonder gevolgen; al leen de Reptrek is slechts spat- waterdicht. Alle trackers kunnen bovendien een virtueel hek open trekken, waarna je automatisch gewaarschuwd wordt als je huis dier de afrastering verlaat of be treedt. Nuttig? Zeker. Tenzij het beest een tijdje rondscharrelt in het grensgebied en je dus wordt bestookt met berichten dat Vos in, uit, in, uit, in, uit dit zogeheten geofence is geslopen. De verschillen worden groter als we de nauwkeurigheid van de po- Lola (7) Vos(3) sitiebepaling tegen het licht hou den. Bij alle trackers kun je (enkel met een betaald abonnement of los aan te schaffen prepaidkaart) realtime meekijken op een platte grond, inclusief icoontjes voor jou en je huisdier. Helaas zitten de Reptrek en - in mindere mate - Pet GPS-tracker geregeld honder den meters tot soms zelfs kilome ters naast de werkelijke locatie. Dat beide enkel functioneren met een tenenkrommende app doet de staart helemaal slap hangen. Weenect en Tractive zorgen wel voor gekwispel en gespin. Vooral ZATERDAG 19 JANUARI 2019 GO Bellen met Bello MATTHIJS MEEUWSEN O Lola Terug naar details Posities op de kaart voor de laatste 24 u Gebruik de schuifknop om het weer te geven tijdsinterval te selecteren AA Via de app kun je met de knop 'geschiedenis' zien waar je huisdier is geweest. Lola loopt netjes met zijn baasje mee, een mooie ronde (Ween- ect). Gek op aan gespoelde vissen, schimmelkaas en modder sloten. Vrolijke vrij buiter. Staat weer dagelijks te springen om naar bui ten te mogen. AA Vos begeeft zich alle keren hoogstens 350 meter rondom zijn huis. En hij trip pelt na driekwart jaar nog geregeld naar zijn oude adres. FOTO'S SHODY CAREMAN miniFinderi») 'Q km/h *1 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82